Yksi tolppasakko, yksi isompi ylinopeussakko ja sitten epähuomiossa en pysähtynyt suojatien kohdalla kuten teki viereinen auto. Lähteekö kortti, vai koskeeko kolmen sakon sääntö vuoden sisällä pelkästään ylinopeusrikkeitä?
Kortti pois?
Aina ratissa
1161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Näin se.
Poliisi pistää kortin kuivumaan 1-6 kuukaudeksi, jos uuden ajokortin haltija syyllistyy vuoden sisällä kahteen, tai kahden vuoden sisällä kolmeen sakolla rangaistavaan liikennerikkeeseen, tai rikesakolla rangaistavaan ylinopeuteen. Ns. vanhan kortin haltijalla vuoden sisällä kolmeen, tai kahden vuoden sisällä neljään.
Eli, jokainen moottoriajoneuvolla saatu liikennesakko lasketaan, tuli se mistä tahansa, esim. vaikka tutkanpaljastimesta. Liikenteessä annetuista rikesakoista lasketaan vain ylinopeudet.
Sama sääntö, että vuoden sisällä kaksi, tai kahden vuoden sisällä kolme sakkoa, tai ylinopeudesta saatua rikesakkoa koskaa myös moottoripyörän ajo-oikeuden haltijaa, jolla ei ole auton ajo-oikeutta.