Anopillani on alkanut olemaan viime helteiden jälkeen paljon ongelmia mm. liikkumisen kanssa ja muisti toimii kuin kanan lento.
Pää kuvat otettiin syksyllä mutta niissä ei näkynyt kuin "iän tuomia hiutaleita"
Toinen puoli kehosta velttoilee, istuminen ilman tukia on lähes mahdotonta.
Muistaa aikaisempia asioita tosi hyvin, ja toisinaan muisti toimii kuin ennenkin. Mutta esim ei muista lääkäristä tullessa että mitä sielä puhuttiin, tai onko soittanut minulle jo.
Koti hoito hoitaa lääkkeet ja ruuat tuodaan.
Lääkärissä kun kysyttiin muistista niin kommentti oli ettei siihen nyt kannata nyt syventyä. Kirjoitti todistuksen että voin hoitaa muorin asioita kun ei itse osaa/pysty.
mietin vain että mistä tässä on kyse..
Tuo lewy jotenkin sopisi kun katsoin oireita. Muistamattomuus/ sekavuus ilmenee aina rajusti kun hän väsähtää tai sairastuu.
Olen hiukan huolissani että miten nyt kun hän joutuu muuttamaan uuteen asuntoon, meneekö aisiat huonommiksi nytten
Lewy, dementia, vai jotain ihan muuta?
MiniMiniä
1
207
Vastaukset
- hae infoa
otappa yhteys paikkakunnan muistihoitajaan jos olet epävarma,ja sitten on muistipolikliniikkakin olemassa siel ja täällä ,tai vaikkapa muistiliitto jos askarruttaa,sieltä saa apua,turha lähteä arvailemaan ja googlettamaan,muistisairauksia monia ja alzheimer ja lewykin sekoilee keskenään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457869
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/885493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593869Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553213
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112262- 521698