Yrittäjä/Työttömyyskassa

Maksujenuhri

Olen pienen Oyn toim.joht. voinko kuulua mihinkään työt.kassaan. Tai olla oikeutettu ansiosidonnaiseen pvr. Omistus osuus 25%. Yrittäjänä 10v.

3

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hyvä Maksujenuhri,

      olen vastannut aiemmin nimimerkille ”Epätietoinen yrittäj” yrittäjän mahdollisuudesta vakuuttaa itsensä työttömyyskassassa. Vastaukseni löydät linkistä:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9800815

      Suomessa toimii kaksi yrittäjäkassaa; Ammatinharjoittajien ja yrittäjien työttömyyskassa AYT sekä Suomen Yrittäjäin työttömyyskassa SYT.
      Lisätietoa yrittäjän oikeudesta ansiosidonnaiseen päivärahaan löydät linkeistä:
      http://www.ayt.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=64&lang=fi sekä
      http://www.syt.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=78&lang=fi .

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    • Työtön kauppias

      SYT-kassaan ei ainakaan kannata liittyä , olen ollut yrittäjänä 15 vuotta ja kuulunut SYT-kassaan viimeiset 10 vuotta ainakin , lopetin yrityksen , ja jäin työttömäksi , ja kassa katsoi että omistan osakkeita ja elelen niillä kaksivuotta , eivätkä maksa mitään . Osakkeet olin hankkinut velkarahalla jotka maksoin omasta palkastani , osakkeet kun oli pakko ostaa ostojen vakuudeksi . Jos sinulle tulee SYTY-lehti niin lue "liittyminen oli elämäni paras sijoitus" , kaikki valetta . Toimiiko tämä vaan Vaasan seudulla ?

    • tyottomyyskassat

      Hyvä Työtön kauppias,

      tarkoittanet myyntivoiton jaksotuspäätöstä, jonka olet saanut työttömyyskassalta. Työttömyysturvalain mukaan yritystoiminnan lopettamisen yhteydessä saatu mahdollinen myyntivoitto siirtää päivärahan maksun alkamista enintään 24 kuukautta.

      Myyntivoitolla tarkoitetaan
      - yrityksen tai sen osan myynnistä saatua voittoa
      - yrityksen käyttö- ja vaihto-omaisuuden arvoa hankintamenoilla vähennettynä toiminnan lopettamishetkellä

      Myyntivoittoa laskettaessa vähennyksenä huomioidaan
      - hankintameno 50 % myyntihinnasta tai käyttö- ja vaihto-omaisuuden arvosta. Jos poistamaton osa hankintamenosta on yli 50 %, käytetään sitä.
      - yrityksen velat
      - myynnistä aiheutuneet kulut

      Myyntivoitto jaksotetaan yrittäjän päivärahan perusteena olevan työtulon mukaan.

      Myyntivoittoa ei oteta huomioon, jos yritystoiminta on kestänyt alle 18 kuukautta
      tai viimeisen täyden tilikauden taseen loppusumma veloilla vähennettynä on alle 10.000
      euroa.

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe