Yrittäjä/Työttömyyskassa

Maksujenuhri

Olen pienen Oyn toim.joht. voinko kuulua mihinkään työt.kassaan. Tai olla oikeutettu ansiosidonnaiseen pvr. Omistus osuus 25%. Yrittäjänä 10v.

3

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hyvä Maksujenuhri,

      olen vastannut aiemmin nimimerkille ”Epätietoinen yrittäj” yrittäjän mahdollisuudesta vakuuttaa itsensä työttömyyskassassa. Vastaukseni löydät linkistä:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9800815

      Suomessa toimii kaksi yrittäjäkassaa; Ammatinharjoittajien ja yrittäjien työttömyyskassa AYT sekä Suomen Yrittäjäin työttömyyskassa SYT.
      Lisätietoa yrittäjän oikeudesta ansiosidonnaiseen päivärahaan löydät linkeistä:
      http://www.ayt.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=64&lang=fi sekä
      http://www.syt.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=78&lang=fi .

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    • Työtön kauppias

      SYT-kassaan ei ainakaan kannata liittyä , olen ollut yrittäjänä 15 vuotta ja kuulunut SYT-kassaan viimeiset 10 vuotta ainakin , lopetin yrityksen , ja jäin työttömäksi , ja kassa katsoi että omistan osakkeita ja elelen niillä kaksivuotta , eivätkä maksa mitään . Osakkeet olin hankkinut velkarahalla jotka maksoin omasta palkastani , osakkeet kun oli pakko ostaa ostojen vakuudeksi . Jos sinulle tulee SYTY-lehti niin lue "liittyminen oli elämäni paras sijoitus" , kaikki valetta . Toimiiko tämä vaan Vaasan seudulla ?

    • tyottomyyskassat

      Hyvä Työtön kauppias,

      tarkoittanet myyntivoiton jaksotuspäätöstä, jonka olet saanut työttömyyskassalta. Työttömyysturvalain mukaan yritystoiminnan lopettamisen yhteydessä saatu mahdollinen myyntivoitto siirtää päivärahan maksun alkamista enintään 24 kuukautta.

      Myyntivoitolla tarkoitetaan
      - yrityksen tai sen osan myynnistä saatua voittoa
      - yrityksen käyttö- ja vaihto-omaisuuden arvoa hankintamenoilla vähennettynä toiminnan lopettamishetkellä

      Myyntivoittoa laskettaessa vähennyksenä huomioidaan
      - hankintameno 50 % myyntihinnasta tai käyttö- ja vaihto-omaisuuden arvosta. Jos poistamaton osa hankintamenosta on yli 50 %, käytetään sitä.
      - yrityksen velat
      - myynnistä aiheutuneet kulut

      Myyntivoitto jaksotetaan yrittäjän päivärahan perusteena olevan työtulon mukaan.

      Myyntivoittoa ei oteta huomioon, jos yritystoiminta on kestänyt alle 18 kuukautta
      tai viimeisen täyden tilikauden taseen loppusumma veloilla vähennettynä on alle 10.000
      euroa.

      Ystävällisin terveisin
      Tiina työttömyyskassasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4190
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3482
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2893
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2134
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1216
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe