Yltäkyllin valinnanvaraa linux jakeluissa ja siinä se oikean löytäminen on täyspäivätyötä ?
http://itmanagement.earthweb.com/osrc/article.php/3933066/50-Top-Linux-Distributions.htm
Ettei totuus unohdu ............
7
140
Vastaukset
Kannattanee varata päivä tai pari valitakseen monista hyvistä se työkalu, jolla itse pärjääkin sitten monta vuotta. Eivätkö Windowsien käyttäjät koskaan tee niin vai oliko tyhmä kysymys? ; )
- Linux voittaa
Useimmille uusille Linux-käyttäjille Ubuntu on paras ja helpoin tapa lähestyä Linux-maailmaa. Ei sen niin vaikeaa tarvitse olla. Valinnanvaraa toki on ja pitääkin olla, koska Linux on aina käyttäjänsä tarpeiden mukaan palveleva systeemi. Se pitääkin voida valita vapaasti monista distroista.
Miten tämä eroaa mistään käyttöjärjestelmästä? Jokainen käyttöjärjestelmä mitä haluaa käyttää pitää valita niistä yli 300:sta käyttöjärjestelmästä mitä on markkinoilla.
- On se vaikeaa? not
Helposti pääsee jos ottaa vaan Ubuntu tai Fedora. Sitten jos tietää mitä haluaa niin on helppo katsoa mikä distro sopii omaan tarkoitukseen parhaiten. Ei se ole sen kovempi homma kuin ruuan tilaaminen ravintolassa...
Fedora on vahvasti kehittäjille ja tekniikan harrastajille suunnattu, kuten myös Ubuntun väliversiot..
Käyttöjärjestelmä valitaan tietysti käyttötarkoitusten mukaan.- ubuntunisti
M-Kar kirjoitti:
Fedora on vahvasti kehittäjille ja tekniikan harrastajille suunnattu, kuten myös Ubuntun väliversiot..
Käyttöjärjestelmä valitaan tietysti käyttötarkoitusten mukaan.No, mulla on koneessa juurikin Ubuntun väliversio Ubuntu 11.04. En koe suurta eroa edellisen 10.10 version suhteen Ubuntun toimintavarmuudessa. Miksi se väliversio olisi pelkästään kehittäjille suunnattu?
ubuntunisti kirjoitti:
No, mulla on koneessa juurikin Ubuntun väliversio Ubuntu 11.04. En koe suurta eroa edellisen 10.10 version suhteen Ubuntun toimintavarmuudessa. Miksi se väliversio olisi pelkästään kehittäjille suunnattu?
No 10.10 on myös väliversio. Ja on suunnattu siksi kehittäjille kun niissä koeajetaan uusia ominaisuuksia ja tarkoitus lähinnä tuoda kehittäjille uusimmat kirjastot yms.
10.04 LTS:n toimintavarmuus on selvästi parempi kuin väliversioiden. Samoin Red Hat Enterprisen toimintavarmuus on paljon parempi kuin Fedoran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134862Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293523No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501548
- 401413
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231312- 141222
- 271108
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221027