Ahveniston saastutuspäivät 11.-12.6.2011 asukkaitten harmiksi

Suurimmat saastuttajat kiertävät rataa ja niitä toljottavat saastuttavat mennen tullen.
17185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Saapa nähdä kuinka kauan tämä ketju saa olla, kunnes saastutuspäivien järjestäjä (?) sen poistaa/poistattaa niinkuin aikaisemmat tämän aiheiset keskusteluketjut.

Äänestä

- Useista paikosta tehtyjen mittausten perusteella kilpailuidenkin aikana radalta tuleva melu mahtuu laissa määriteltyyn kaupunkialueen melurajojen sisälle

- Ilmansaasteet: Vain 0.5% HML:n tieliikenteen päästöistä tulee radalta. Tässä ei ole mukana kaupungin läpi kulkeva moottoritie Moottoritien päästöt ovat samaa suuruusluokkaa kaupungin tieliikenteen kanssa...

- Pohjavedet: Tehdyn riskiarvion mukaan radan aiheuttama riski on vähäinen. Suurin riski on harjun alueella olevat n. 200 maanalaista lämmitysöljysäiliötä.

- Radan toiminta ei merkittävästi heikennä alueen Natura arvoja.

- Ihmisten liikkuminen harjunalueella aiheuttaa alueen eläimille radan melua enemmän haittaa.

Äänestä
  • Kyllä jokainen riski pohjavesialueella on eliminoitava. Moottorirata ei ole tarpeellinen, mutta lämmitysöljysäiliötä tarvitaan, vaikka kyllä nekin pitää poistaa.

    Äänestä

Tälläisena maailman aikana on tuiki tarpeellista harjoittaa silmitöntä ympyräiskaahausta. Ilmakehä kiittää, ihmiset kiittää, sekä saa nuoriso siitä vielä kunnon holtittoman kaahuuajomallin. Pitää nääs olla nopee. Ko Häkkine tai Ruusperi. Siinä elonmallia meille kaikille.

Kiitos kahjoille kaahareille!

Äänestä

Apparalla on siis kahjojen kokoontumisajot .

Äänestä

ei tartte muuttaa siihen viereen jos pitää kitistä metelistä ja saasteista! menkää muualle itkemään.

Äänestä

Ei varmasti muutetakaan. Säälittää siellä vuosikymmenet asuneet vanhukset, jotka eivät saa elää rauhassa näiltä örveltäjiltä ja mummonpotkijoilta.

Äänestä
  • Mitäs käyt örveltämässä ja potkimassa mummoja, nimittäin sut on nähty näissä puuhissa. Pysy kotonas tai missä hoitolaitoksessa nyt sitten oletkaan..

    Äänestä

Mahtavaa kun Ahveniston Vauhtipäivät saa ilmaista mainosta. Jatkakaa vaan samaan malliin.

Äänestä

Moottorimelun ystävillä lienee ruuvit tosi löysällä, kun niitä on lehtitietojen mukaan tippunut radallekin.

Äänestä

Taitaa olla asialla nuo Hämeenlinnan vihqatuimmat Ahveniston "suojeluyhdistyksen" porukka joka kylvää niitä ruuveja tavallisten ihmisten harmiksi.Tuo yhdistys pitäisi lailla lakkauttaa....

Äänestä

Toivottavasti moottoori"urheilu" kielletään maailmanlaajuisesti mahdollisimman pian. Eihän koko töuhussa ole mitään järkeä ilmastonmuutoksenkaan kannalta.

Äänestä

Toivon mukaan vaikuttaa nopeasti...

Äänestä

Milloin nuo pöntöt päristelijät saadaan häädettyä!

Äänestä

Siellä ne mölyapinat meluaa.

Äänestä

Äiti huutaa, kova ääni. Sukurutsaisilla ja sisäsiittoisesti syntyneillä hämäläisillä autismin piirteillä sattaa olla jotain tekemistä tavallisuudesta poikkeavien hetkellisten ja kovien äänien siedossa? Onhan Kanta-Häme maailman toiseksi sisäsiittoisin alue Australian aboriginaalien jälkeen. Ihmettelen myös, että autolla ei saisi ajaa kilpaa, mutta sitten kun astutaan omaan autoon, kaikkien muiden kulkijoiden huomioon ottaminen ja virheiden kyttääminen ja ns. rattiraivo alkaa heti. No, onhan tälläistä valitusketjua varsin hauska seurata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saasteet tulevat taa kirjoitti:

Suurimmat saastuttajat kiertävät rataa ja niitä toljottavat saastuttavat mennen tullen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu