Hei, jos oma fobiasi on noin pahalla mallilla että 'huutelet ohjeita täällä puskista' mutta et toimi muilla foorumeilla ja argumentoi asioita ja perustele - miksi esim. haluaisit etteivät homoseksuaalit - siis miehet ja naiset (lesbot) jne. voisi adoptoida lasta tai toimia kasvattajana?
Nyt jo on ´mahdollisesti lastesi (jos et ole 'itse tuhkamuna' tai narkkari/alkoholisti jonka lapset viety pois) - kasvattajana kouluissa lastentarhoissa ja jopa yliopistoissa jne. homoseksuaaleja jotka kasvattaa -mahd. ''tuhkamunan' juopon tai viikonloppuisän - tai äidin lapsia! Sairaaloissa hoitaa lapsiasi, ja muiden lapsia, lääkärit ja hoitajat jotka homoseksuaaleja jne.
Yritä nyt tajuta niillä aivojen 'rippeillä' ymmärtää, (homot tai lebot -biseksuaalit jne.) > että eivät he kasvata sillä seksuaalisuudellaan, vaan vastuun tunnolla ja hoivaamisvietillään, muun muassa, - sillä mistä sinä olet mahdollisesti lapsuudessasi jäänyt paitsi?! Älä ole siitä katkera, jos et itse siihen pysty tai saa lapsia muutenkaan! Lapsista EI kasvateta homoja tai lesboja tällä tavalla, vaan ihan vaikka heteroita - tavallisia ihmisiä!
Vietti on 'ihmisessä sisällä' eikä sitä opetella ja muutella!
Se jos sulla itsellä on ollut huono lapsuus ja riitainen ja epävakaa tai välinpitämätön koti, ei tarkoita että kaikilla olisi ollut samoin!
Homoseksuaalinen vanhempi on ilmiönä ollut aina, joko avoimemmin tai 'peitellymmin', - oletko varma omistakaan vanhemmistasi kumpaan kategoriaan he ovat aidosti kuuluneetkaan?
Voihan olla esim. eronneet vanhempasi ovat olleet alkujaankin vain 'kulissiliitossa' ja esim. bi-seksuaaleja lähtökohdiltaan, mutta yhteiskunnan pakottamina valinneet 'perinteisen' tavan pariutua? Ja heränneet näkemään asioita muulla tavalla vasta myöhemmin.
Siinäkin tilanteessa olisi mahd. vanhempiesi 'uudella puolisolla' (homo tai leso tai heterokin) - ollut oikeus ottaa sinut adoptioon, ja laillistaa vanhemmuuden ja kasvatuksen vastuun sinusta!
Ei siinä oikeudessa adoptioon joko 'perheen sisäiseen' siis esim. toisen biologisen lapsen hyväksymiseen ja kasvattamiseen tarvittaisi lakia, mutta se helpottaa ja tasapuolistaa kaikessa toimia ja elää tässä yhteiskunnassa!
Elämä homoperheissäkään ei ole mitään pervoiluja, jos niin olisi - asiasta ei edes neuvoteltaisi! Ihan kuten ns. tavallisemmissa 'hetero-perheissäkään' ei pervoilla lasten nähden ja kanssaan! Sen kai tajuaa 'yksinkertaisempikin' nettailija?
Kuten hyvin asioihin perehtyneet, ja elämää nähnet voivat tajuta ilman jankuttamista! OK
Laki adoptioon - siis ulkopuoliseen lapseen, tai ns. 'perheen sisällä' ei ole keneltäkään pois, mikään ei siis muutu huonommaksi, tai muuten kuin orpo lapsi tai muuten heitteille joutunut lapsi, tai sen uhan alla oleva saa KODIN ja rakkautta ja lämpöä ja valmiuden toimia ja elää yhteiskunnassa tasapainoisena ihmisenä, ilman että joutuisi rikosten ja huumeiden kierteeseen 'muussa vapaassa' perhekasvatuksessan voi olla ja tapahtua enenevässä määrin, meillä ja muualla -yms.!
Olisiko aika alkaa ajatella 'omillakin aivoilla' - ja siis nähdä elämä on lahja - ja siitä huolehtiminen on jo hyvinkin ihmiskunnan ajoilta peräisin!
Terv. 'lapseton' sinkku-homo, -osansa valinnut ja sisäsistänyt.
Oikeus lapseen, omaan tai adoptoituun Suomessa ym.
*Homo Sabiens Europa
0
113
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1608805Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1044082- 1143922
- 553383
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint422714Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23841988- 561911
Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi441873Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111861Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201531