Ultrassa kävi ilmi, että toinen munasarja ei ole tehnyt yhtään mitään stimulaatio-pistosten aikana = ei munarakkuloita. Ko. munasarjassa näkyi 0-ultrassa keltarauhanen, eli se oli toiminut normaalisti tyhjennyskierrossa. Toisessa munasarjassa oli kohtalaisesti rakkuloita. Onko jollekin muulle käynyt näin? Voiko munasarja jäädä synarela-hoidosta kokonaan eläkkeelle? Olen aika kauhuissani, ja mietin, että onko tällä hoidolla mitään mahdollisuuksia onnistua, kun rakkuloita saadaan tavallaan puolet vähemmän kuin piti.
Munarakkula-paniikki!
Icsaaja
5181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei!
Pakko on sinulle vastata, kun itselläni ei ole kuin yksi munasarja. Toinen on poistettu vaikean endometrioosin vuoksi. Et tarvitse kuin yhden hyvän munasolun, jolla voitte onnistua. Mulle tehtiin 5ICSI:ta kahdella munasarjalla ja tämä viimeinen hoito yhdellä. Parhaiten saatiin viimeisessä hoidossa munasoluja, kun endopuoli oli poistettu. Niin ja eka kerran I-luokan alkioita. Kannattaa mennä ihan positiivisin mielin eteenpäin. Vaikka tiedän, kyllä miltä sinusta tuntuu. Hyvä, jos munarakkuloita on kuitenkin kasvamassa :)
Onnea teille kovasti!! Toivotaan, että hoito tuo plussan!!
Kiitos rohkaisusta! Miten Sun viimeisimmässä hoidossa kävi?
Meille syntyi 3.icsi:n tuloksena 12/05 poika ja 6.icsi:n eli viimeisen tyttö 01/11. Kaikkiaan 20alkiota siirrettiin vuosien aikana. Rankkaa oli, mutta kyllä kannatti.
Hieno homma, että teitä onnistui rankan urakan jälkeen :).
Siis onnisti...