Jäätyminen ihmissuhteissa

jääkalikka

Minkälaisia kokemuksia teillä on jäätymisestä ihastuksen seurassa? Pahimmillaanhan jäätyminen voi estää suhteen alkamisen. Olen itse kokenut pahan jäätymisen, kun lopulta tilanne menee siihen pisteeseen, ettei enää voi katsoa silmiinkään eikä keskustella normaalisti. Tai että välttelee ja pitää lähteä pakoon.

En osaa sanoa, oliko tämä syy minun tapauksessani vai miksi mies ei tehnyt aloitetta vaikka selvästi oli kiinnostunut.

Oletteko kokeneet, että molemmat ovat jäätyneet, vaiko vain toinen osapuoli? Laittakaa vielä, oletteko m vai n.

16

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian vaikea

      aihe keskusteltavaksi, nhyt on toipumisaika ja yritän työntää kaikki turhat tunteet jonnekin näkymättömiin...

    • Jäähyllä jatkuvasti

      Jäädyn jo ennen kun mitää ehtii alkaakaan :((((

      • etkä ole

        koskaan saanut suhdetta alkuun jäätymisen vuoksi?


    • m-

      Kokemusta on. Se oli molemminpuoleista

      • miten se jäätymien

        sitten ilmeni?


      • kalisee.. kalisee ku
        miten se jäätymien kirjoitti:

        sitten ilmeni?

        hampaat siis, eikä saa sanaa suustaan


      • mistä tiedät

        että oli molemminpuolista?


    • ,.,,,,,----

      Mistä se jäätyminen johtuu?

      • buah

        Pelosta. Mutta haluan korostaa, että ei pelkuruudesta. Ei, tässä pelossa on kyse jostain... alkukantaisesta. Ei sitä pysty selittämään.


      • eikä sitä voi
        buah kirjoitti:

        Pelosta. Mutta haluan korostaa, että ei pelkuruudesta. Ei, tässä pelossa on kyse jostain... alkukantaisesta. Ei sitä pysty selittämään.

        korjata enää jälkeenpäin, vai jääkö se jäätynyt tila lopulliseksi, kun kerran syntyy?


      • Sulaa se
        eikä sitä voi kirjoitti:

        korjata enää jälkeenpäin, vai jääkö se jäätynyt tila lopulliseksi, kun kerran syntyy?

        Kevät aurinko sen sulattaa..


    • ei kivaa

      Voi että sitä voikin aikuinen ihminen olla naurettava. Välttelin ihastustani, en puhunut mitään enkä katsonut silmiin, ja pakoilin pois tilanteista joissa olisin joutunut hänen kanssaan tekemisiin. Se oli kauheaa, menin ihan paniikkiin pelkästään jo hänen näkemisestään, ja samaan aikaan olin ikävästä ja mustasukkaisuudesta sairas. Pahinta oli se, että hän silti huomasi kiinnostukseni, enkä osannut olla edes ystävällinen. Ja mitä kiinnostuneempi hän oli, sitä enemmän pelkäsin, ja hyvin tajusin itsekin miten epäkypsää käytökseni oli. Olisin halunnut piiloutua jonnekin näkymättömiin, ettei hän vain vahingossakaan olisi voinut tutustua minuun yhtään enempää. Mitään hyvää vaikutusta en tietenkään osannut tehdä. Olen pitänyt itseäni ihan kohtuullisen fiksuna ja tasapainoisena, ja hävetti ihan sairaasti huomata olevansa niin pelkuri ja ääliö, niin kuutamolla ja järjettömästi rakastunut.

      Ei kovin yllättävää ettei siitä tullut mitään. Toivottavasti sitä ei tapahdu enää.

      • w

        Kuin minulta, mutta haluan vaan sanoa että en ollut mustasukkainen :-)


      • ö

        Oliko sulla jokin erityinen syy käytökseesi muuta kuin tuo ihastuminen?

        Vaikka käyttäydyin typerästi, niin kyllä vastapuolen suoraviivaisella käytöksellä sekä päälletulevalla innokkuudella oli myös oma merkityksensä.

        Ja minua lisäksi ärsytti se, että hän tiesi koko ajan missä mennään ja nautti reaktioistani. Täysin hänen oma juttunsa. Pääasia että hänellä oli hauskaa.

        Kun sain sitten ilmaistua syyn käytökselleni niin tuntui että olisi heittänyt bensaa liekkeihin. Hän teki asiasta megaluokan tapahtuman ja tyylilleen uskollisena ei jättänyt arvailujen varaan mitään.

        "hyvää vaikutusta" -voi prkl että mua jotenkin nyppii nuo vaikutukset ja tekemiset. Mä en edes yrittänyt vaikuttaa häntä, hän olisi ilmeisesti halunnut että oikein vakuutan hänet -vit*u mitä pas*aa .hohhoijaa.

        Kun hän huomasi sitten mikä onneton räveltäjä olin, hän suorastaan sylki pettymyksensä ylleni. Hyh sanon minä. Muka suvaitsevainen lempeä äitihahmo! Hah.


    • N kalikka

      Tunteita pystyy jäädyyttämään, että sen opin tässä suhteessa. Aikaisemmin en ymmärtänyt sitä taitoa. Tapahtui niin, että mies kylmeni tunteissaan yhtäkkiä, jäätyi. Kysyin, että miksi. Ei tullut vastausta. Hän myönsi, että hän on käyttäytynyt minua kohtaan kylmästi. Olin niinkuin, että mitä h*****tiä. Vastahan olimme rakastavaiset. Mitä tää oikein meinaa.

      Se on joku "neggaamistekniikka", josta luin pelimieskirjasta. En tiedä, onko hän tällaista lukenut, mutta hyvin voisi olla mahdollista. Neggaaminen on sitä, että kun huomaa, että toinen koukussa, kylmennytään ja saadaan toinen hämilleen. Tehdään toinen riipppuvaiseksi itsestään. Nainen viruu jaloissasi ja hän nauttii.

      En ole pelien harrastaja ja mun mielestän se on jonkin sortin tunnevammaisuutta tai sen luomista, koska käytös muuttaa ihmistä.

    • loppuuko jäätyminen

      vasta sitten kun tunteet loppuu? miksi toisten ihastusten kanssa jäätyy totaalisesti, toisten taas ei?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      72
      4204
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      96
      3627
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3339
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      2880
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      40
      2358
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2349
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2082
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      1696
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      14
      1537
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      32
      1526
    Aihe