taas yks turha avautuminen

miesmäsixis

Vittu! kun elämässä tullut tarpeeksi turpiin, henkisesti, ei meinaa jaksaa. Sitä uskoo, että tätä se elämä ja kaikki ihmissuhteet ja tapahtumat aina tulee olemaan, miksi ees yrittää mitään!. Ihmissuhteet on valmiiks jo vaikeita koulukiusaamisen, sosiaalisen osaamattomuuden ja huonon itsetunnon takia Sitten kun jotain yrittää niin psyyke raiskataan vielä pahempaan kuntoon hyväksikäyttäjien ja muiden ilkeiden toimesta. Tai ehkä olen vain ymmärtänyt kaiken väärin... Eikä tää katkeruus, murhe ja oman perseyden märehtiminen niitä mua katkeroittaneita haittaa. Nää tunteet vaan pikkuhiljaa tuhoaa mut. Varmaan paljon tästä johtuu pohjimmiltaan omista toiminta- ja ajatustavoista, voi kun osais ja tietäis miten tässä pitäis lähtä muuttuun ja yrittään ees jotain. Pitää yrittää löytää jotain toivonkipinää.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cee....

      oletko työssäkäyvä ?muuta eri kaupunkiin ,vaihda maisemaa.jätä kaikki vanha taakse.niin minäkin joskus tein.rohkeesti vaan.uusia ihmisiä,uusia paikkoja. kun ryvet tarpeeksi kauan suossa niin voit upota vielä syvemmälle ja sieltä pois pääsy voi olla tuskaa.tai sitten voit tehdä loppuelämääsi muutoksen.se on vain sinun itse päätettävä.

    • sama täälä

      Sama täälä. Otin avioeron valovuousia sitten. sen jälkeen eli vuosia lasten kans yksin ,kunnes tapasin narsistin, luonnevikasen ihmisen, jonka kans elin 6 vuotta. Pilas koko mun elämän. Sain itteni irti siitä helvetistä, kallisti lakimiehen kautta. Nyt oma asunto, työ, lapset, suku. Mutta oma psyyke vain antaa periks. Ei jaksa käydä baareissa vaikka mieli tekis tutustua uusiin ihmisiin. Yksin ei oo kiva olla, mutta ko ei jaksa lähtee mihinkään eikä ottaa ihteään niskast kiinni. On vaan niin helppoa ko tulee vkl. sulkea koko maailma ympäriltä ja rypeä itsesäälisä. Mutta ko vaan tuntuu että voimat ei vain riitä uudistumiseen !

    • että näin täällä

      Olen itse romuna, kun eräs ihminen teki tunnetasolla mulle erittäin ikävästi, ja sit ajoin vielä samaan miinaan ja halpaan toisen kerran, kun tyyppi osasi puhua juurikin niillä oikeilla sanoilla, joilla sai vedottua mun tunteisiin. Sitten olisi pitänyt jatkaa ystävänä - sen verran olen oppinut että kierrän vastaisuudessa kyseisen tyypin kaukaa. Ja kyllä annoin hänen kuulla kunniansa, vaikka tuskin itse ymmärtää tehneensä mitään väärää...Kuitenkin olin muutaman päivän poissa tolaltani koska mulla on aikalailla tuota ikävää historiaa takana (ja vielä tiesi, kun kerroin heti alussa)

      Harmittaa vaan kun siin meni sitten yhteiset kaverit. Nyt vottaa päähän kun täytyy kasata luottamuksen, itsetunnon ja sydämen palasia kasaan. Itse pyrin toimimaan toisin ja kohtelemaan lähinnäisiäni arvokkaasti ja kunnioittavasti ja ehdottoman vilpittömästi. Välillä kyllä ihmetyttää mikä kumma ihmisiä oikein vaivaa, kun käyttäytyvät niin julmast sellaisia ihmisiä kohtaan, jotka eivät todellakaan ansaitsisi, mutta niin se vaan on että tunne-elämältään vajaat ja keskeneräiset saavat toiset henkisesti pitkäksi aikaa toimintakyvyttömäksi. Että silleen...

      Periksi ei voi antaa, vaan aika ja hyvät kokemukset parantaa, koska ei se elämä kaikesta huolimatta aina ole pelkkää sontaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe