Kauan akku kestää

Tuli vaan tässä mieleen, että kuinka kauan (tässä tapauksessa Opel astra -99) auton akku kestää ilman, että moottori on päällä. Itelläni joskus akku kului loppuun kun talvella jätin lasin lämmittäjän ja penkin lämmitykset päälle kun virta oli päällä, että kuinka kauan voi soittaa vaikka radiota, ennen kuin auton akku sammuu.

Heittää auton rannalle, radio täysille ja lentopalloo.
31322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Autostereoita on monenlaisia, akkuja on monenlaisia, akun kunto.

Riippuu kaiketi miten paljon virtaa syö laitteet jotka ovat päällä. luulisi että lämmittimet talvipakkasilla syö virtaa. Millä äänenvoimakkuudella ja paljon on radion vahvistimen viemä teho juuri kyseisellä äänenvoimakuudella ja kuinka hyvin varautunut akku, akun ikä ja todellinen varauskyky ikään ja lämpötilaan nähden. Vahvistimen tehot yms yms. enpä usko että kukaan osaa vastata tuohon.

Äänestä

jos akku on 55Ah niin teoriassa se kestää antaa 1 ampeerin virtaa 55 tunnin ajan. jos mankka vie 10 ampeeria niin akku on kaput 5,5 tunnin jälkeen ja pääset hakemaan jostain apuvirtaa käynnistämiseen.

kai se pelkkä radio parituntia kestää soittaa kesäkelissä hyväkuntoisella akullaja jää vielä käynnistys virtaa.

Äänestä

Mulla unohtu joskus ompun mankka päälle neljäksi päiväksi, ja vielä hörähti käyntiin. Ei se nyt mitenkään kovin isolla ollut, sellaisella äänenvoimakkuudella milä radiota ajellessa normaali ihminen kuuntelee. Auto siis Omega A, mankka tosin aika uusi. Eivät ne uudet stereot paljoa syö virtaa, eli itse ainakin antaisin olla päällä niin kauan, kuin jaksaa lenttistä pelata!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opelisti kirjoitti:

Tuli vaan tässä mieleen, että kuinka kauan (tässä tapauksessa Opel astra -99) auton akku kestää ilman, että moottori on päällä. Itelläni joskus akku kului loppuun kun talvella jätin lasin lämmittäjän ja penkin lämmitykset päälle kun virta oli päällä, että kuinka kauan voi soittaa vaikka radiota, ennen kuin auton akku sammuu.

Heittää auton rannalle, radio täysille ja lentopalloo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu