HURRI

228w

Är det OK att bli kallad hurri,nu tycks det ju också bland svenskatalande ha blivit ett "rumsrent " ord .Personligen uppfattar jag nog det som sårande och nedsättande.

7

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virtanen05

      Jo både finn jävel som vi blir kallade i Sverige och hurri i Finland är båda ok! Beror också lite på vem och hur det sägs!

      • 66669

        Men när vuxna människor skriker åt barn pikkuhurrit helvettiin ,eller ännu värre så är det nog inte roligt.Hur mycket man nu är emot pakkoruotsi,så är det väl ändå inte barnens fel.


      • Virtanen05
        66669 kirjoitti:

        Men när vuxna människor skriker åt barn pikkuhurrit helvettiin ,eller ännu värre så är det nog inte roligt.Hur mycket man nu är emot pakkoruotsi,så är det väl ändå inte barnens fel.

        Borde kanske har klargjort att jag skrev min personliga åsikt ! Är bara inte så känslig!


      • Iida07
        Virtanen05 kirjoitti:

        Borde kanske har klargjort att jag skrev min personliga åsikt ! Är bara inte så känslig!

        Hurri,svedupetteri,svekko,rantaruotsalaiset,suru,kaislikkoruotsalainen "kärt barn " har många namn.Inte är de väl så farliga,det är HUR man använder dem.


    • Virtanen05

      Har tom en t-shirt där det står Rantaruotsalainen

    • Lätäkön takaa

      Jag skäms över att vara finsktalande finländare ibland. Har själv varit utsatt för repressalier i svenska skolan just för mitt språks skull, så varför utsätta svensktalande finländare för samma sak? Skäms!

      • Det är nog nu efter sannfinländarnas seger som det har hettat till ordentligt.Det år förstås bara en liten procent som är fanatiker,men de är mest högljudda.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe