Varhaista huomenta!
Tuli mieleen eräs ajatus tässä palstaa lukiessani, josta en löytänyt keskusteluketjua.
Vaikka olen ollut raittiina jo toistakymmentä vuotta, vieläkin tulee sellaisia mielleyhtymiä joita kutsun "flasbackeiksi". Olisi mielenkiintoista kuulla onko muilla samanlaisia kokemuksia.
Tarkoitan tällä tekijöitä jotka ennen laukaisivat helposti juopottelun. Nyt kun jälkeenpäin asiaa ajattelee, ne ovat hyvi pieniä tekijöitä. Ei todellakaan tarvitse olla sitä surullisen kuuluisaa "vitutusta" laukaisevana ajatuksena.
Minulla esim. olen huomannut seuraavanlaisia tilanteita.
Keväällä kun näen auringon paistavan ja lumen sulattaneen ns. "pälvipaikan", tulee heti mieleen kaljatölkki.
Kesällä taas pelkkä mökkisaunan lämmittäminen aiheuttaa saman mielikuvan.
Pitkään oli myös perjantaisin töistä kotiin ajellessa tunne että jotain puuttuu. Tietysti se pullo.
Näitä on monta muutakin, esimerkiksi pelkkä kunnon naurun kuuleminen tuo mieleen juomisajat.
Alkuun nämä tunnetilat tai mielleyhtymät saivat suun kuivumaan ja oli mielessä jopa pelko retkahduksesta, nykyään ainoastaan tiedostan että aivoni muistavat tilanteita, mieli ei tee kuitenkaan juoda. Onneksi.
Mielenkiintoinen ilmiö oli aikoinaan ns. valekrapula, lauantaiaamuisin useimmiten. Herätessä tunne siitä että on kaamea kankkunen, vaikka mitään ei ollut juonut.
Onko muilla ollut samankaltaisia kokemuksia?
Itse olen ajatellut niin että on ihan hyvä tiedostaa nämä tilanteet etukäteen, silloin ei tule yllätyksenä se, miten pieni juttu voi toimia retkahduksen alkuna.
Aloittelevat raitistujat saattavat yllättyä ja jopa säikähtää ajatuksia joita tulee, ainakin minulle kävi niin.
Nykyään saattaa vieläkin ajatus tulla, mutta annan sen mennä saman tien. Merkillistä tässä ilmiössä on se miten kauan aivot muistavat ja miten syvällä tuo alkoholismi istuu. Siellä se olkapäällä nököttää ja muistuttaa olemassaolostaan pikkujutuilla, hyvä niin tavallaan....mutta sen turpa pitää tukkia ajoissa :)
Alkulaukaus
2
89
Vastaukset
- Weeti Whisky
Refleksejä, tottunut tietyissä tilanteissa ottamaan. Tupakoitsijat joutuvat tappeleen älyttömän kauan tuon asian kanssa kun lopettavat.
Yks jutu, mistä taas ei puhuta ikinä, on hyvänolon krapula. Kun on pitempään juomatta ja vetäsee kevyet lärvit, tärpätistä tulee oikeinkin hieno känni, ihan kuin nuorena. Lisäksi aamulla on oikein seisokkikankkunen. Ei paha oksentelukrapula, vaan sellainen naurattava ja iloinen fiilis. Ja takuulla stondaa.
Sama röökillä, pitemmän lakon jälkeen kun polttaa ensimmäisen tupakin, se maistuu todella hienolta. Menee päähänkin, ihan kuin kakarana. Tpakasta tosin tulee sitten helpolla pääkipua ja pahaa makua suuhun, mutta siitähän päsee kun polttaa tupakin.
Tosiasia on, kyllä juomatta pystyy olemaan kuka tahansa, kun on juomatta. Tupakka se pahempi on, verrattu heroiiniin. Siitä tulee niin vahva fyysinen ja pryykinen riippuvuus, että ei siitä hetkessä pääse irti.
Kannattaa muuten huomata, tupakoinnin lopettamista varten on nikotiini valmisteet, joilla ajetaan riippuvuus alas, ihan kuin huumausaineillekin on. Alkoholisti pääsee kyllä viinan fyysisistä oireista eroon ajan kanssa, mutta polttimolle ei tehdä mitään, ja seuraukset näkee tälläkin palstalla. Päivä kerrallaan. - Freelancer**********
Joo, muistan kyllä tuon "naurattavan" krapula-aamunkin...näistä seisokeista en niin paljoa tiedä, nainen kun olen :)
Tupakasta en ole päässyt irti vieläkään. On ollut laastareita, inhalaattoreita, purkkaa, nappeja....ei onnistu.
Johtunee siitä ettei todellista halua vielä ole lopettaa. Mutta ehkä sekin aikanaan, mutta pitää valmistautua todella hyvin.
Sekin on aivan tosi ettei "polttimoille" tehdä mitään jos ei sitten hakeudu itse aktiivisesti hoitamaan päänuppiaan. Minä menin, koska olin niin masentunut ja hoitosuhde kesti viitisen vuotta.
Hyvä niin, se ainakin vahvisti minua, liekö tämä pää koskaan täysin terveeksi tuleekaan, mutta ainakin sen kanssa on oppinut elämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1182772SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän241761Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --161600Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281174Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?971098Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041042