Niin miten tehdään, avaimesta käyntiin ja makeavasikierto hoitaa jäähdytyksen ilman merivettäkin, vai pitääkö raakavesipuolellekin järjestää jotenkin veden kierto. Toivoisin nyt vähän tarkempaa vastausta kuin vain että mun mielestä on ehdottomasti tehtävä niin tai näin.
Aq145 koekäyttö kuivilla
8
211
Vastaukset
Se glykoli puoli hoitaa kyllä jäähdytyksen jonkin aikaa mutta raakavedellä jäähdytetään se makeapuoli.
Jos pumpun siipi on kiinni niin se ei kestä kuivana kovinkaan paljoa, joten siihen tarvitset raakavettä. Myöskin pakopuoli jäähtyy raakavedellä.
Jos vain haluat varmistaa että lähtee käyntiin laskun jälkeen niin voit hurauttaa sen ihan hetkeksi käyntiin mutta jos ajattelit käyttää vähänkään pitempään niin raaka kiinni.
Näkyy olevan vetolaitteella joten muutaman egen "mikkihiirenkorvilla" saat kierron tai sitten paljulla.
Huuhtelymuhvi näkyy olevan oikea nimi http://www.biltema.fi/osteri/data/webpics_all/Web images Sorted/25/huge/25-341_h.jpg
Nuo on perämoottorille, saatat tarvita isommat.- D32007
Itse olen käyttänyt D3:ssa juurikin noita mikkihiiren korvia. Puutarhaletku kiinni ja avot. Jos ei ole juoksevaa vettä ollut tarjolla olen pistänyt letkun korviin kiinni ja päähän suppilon johon kaataa sitten samalla vettä
- nuurdikki
Kiitokset, taidan koekäyttää kuiviltaan ja vaihdan sitten impellerin uuteen.
kiitokset kattavista vastauksista. - relaa.
En itse tekisi noin. Impellerin siivet kuumenevat pyöriessään kuiviltaan ja voivat sulahtaa pumpun seinämille. Poista mielummin impelleri paikaltaan koekäytön ajaksi, ja kunhan et kauaa pyöritä niin makeavesijäähdytys kestää kyllä.
- exvolvoilija
Muista myös, että pakoputken kumipalje palaa aika pian puhki, jos sitä ei jäähdytetä raakavedellä. Itse en käyttäisi kuivana kuin max. 15s, ja silloinkin siipipyörä poistettuna.
- pöyhkeä
vetolaite ylös ja vesiputki irti vetolaitteesta ja siihen kiinni puutarhaletku.
Sitten vaan paine päälle letkuun ja kone voi käydä vaikka kuinka kauan.
Toi Biltsun mikkihiirikorvat ei toimi ainakaan penta 280-290 vetolaitteen kanssa. pöyhkeä kirjoitti:
vetolaite ylös ja vesiputki irti vetolaitteesta ja siihen kiinni puutarhaletku.
Sitten vaan paine päälle letkuun ja kone voi käydä vaikka kuinka kauan.
Toi Biltsun mikkihiirikorvat ei toimi ainakaan penta 280-290 vetolaitteen kanssa.Ja lisäyksenä, koneen käydessä vetolaitteen tulee olla suurinpiirtein ajoasennossa. Muuten voit rikkoa vetonivelen, ja sitäkin todennäköisemmin vetonivelen palkeen.
Ja kuivana ei todellakaan kannata käynnistää kuin enintään 5 sekunniksi.
- 26
tolla purjehduspuolella ne on koekäyttäneet aikapaljon kuivilla. kuulemma tuntuu paremmalle niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.913942Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973307Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071938Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201774Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m801675Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951668- 1101529
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11291- 571192