nuo persut näyttää olevan. Kokkarit ja demarit kävelee yli kenkiään pyyhkimättä. Nyt ovat vaarassa jäädä ulos hallituksestaki. Ei osaa soinin porukka pelata korttejaan oikein.
Rassukoita
Repsa
1786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eipä kääntäneet takkia ja seisoivat sen takana mitä äänestäjilleen lupasivat...
Mitä hyötyä on siitä että lupailevat äänestäjilleen, jos eivät voi toteuttaa lupauksiaan ja vaikuttaa asioihin?
Mitä hyötyä persuille oli vaalivoitosta, kun eivät uskalla alkaa päätöksentekoon, huulesta vetivät äänestäjiä lupaamalla kaikkea mahdottomuuksia joita eivät meinaakkaa viedä eteenpäin.
Ei persut pysty vastuulliseen politiikkaan, ovat tottuneet sivusta vain räksyttämään!
Ei persut ole kieltäytyneet hallituksesta,kepu on sanonut heti jäävänsä oppositioon.Kepu ei tunne vastuuta millään tasolla
Kannatus puhukoot puolestaan, pulinat pois kansa on puhunut. Joku voi sanoa että kansa äänesti väärin mutta sitähän tämä demokratia on aina ei kaikille passaa...En itsekään kovin helposti alkaisi takaamaan esim.juopon kaverin lainoja joka on asiansa hoitanut huonosti ja velkaantunut. Kaveri sanoisi mulle että "hei olen parantanut tapani ala takaamaan mun lainoja" Tässähän on nyt vastaava tilanne, miettikääpä asiaa, alkaisitteko itse takuumieheksi???Minä en.
Jos nyt oppositioon Persut niin miettikää 4V päästä kun on taattu lisää lainoja ja osa lankeea maksuun varmasti ja kiltti veronmaksaja maksaa, sitten se vasta iskee tosi JYTKY!!!Sitten on kiva sanoa "minähän sanoin"
Mää en ainakaan kannata tuollaista porukkaa jota kansa äänesti siksi, että ne nyt jotain saisivat aikaan, mitään hyötyä ei ole vaalivoitosta jos ei uskalleta ottaa mitään vastuuta mistään, loppu niijen äänestäminen!
Vaalit oli turhaan, persut petti heti ensinmäisessä asiassa!
Häh???Eikö nuo Persut pitänyt linjansa tuossa takaushommassa???Ainahan noita takinkääntäjiä löytyy...
Politiikassa pitää pystyä yhteistyöhönkin, harva äänestää puoluetta suoraan oppositioon lihomaa, siinä ei ole mitään järkeä!
Persu puolueen nimeksi pitäsi muuttaa nyt vaikka, Suomen Rassukka Ressukkapuolue!
Haha, tässä nähtiin taas se että ei oo persuilla pokkaa ottaa vastuuta: Eivät lähde hallitukseen. Tais tulla persuille niin jytky että pääs valahtaan housuun. Nyt housujaan pesevät seuraaviin vaaleihin asti.
Älkää moisia höpiskö. Tuttu meno jatkuu kaikin puolin kansa köyhtyy rahaa pumpataan eurooppaan ja se hyvät ihmiset se kaivo ei täyty, ei koskaan. Varmaan Thorsista tulee taas maahanmuuttoministeri ja sama meno jatkuu ovet selällään...Töihin kun tänne tullaan niin sydämellisesti tervetuloa, mutta kun suurin osa tulee meidän loistavalle sosiaaliavulle, sinun ja minun kukkarolle!!. Kansa joka tämän maan rakensi makaavat kusessa ja paskassa kun ei ole palkata hoitajia. Usein pienten lasten isänä mietin noita sota-aikoja, millaista on ollut lähteä lomilta rintamalle kun ei tiedä palaako isä koskaan, se on henkisesti ollut todella kova paikka koko perheelle. Aina välillä hävettää olla suomalainen, nämä ovat niitä hetkiä kun nykymenoon ei ole tulossa muutosta. Ilmeisesti kaikki eivät halua muutosta, vaan ovat tyytyväisiä nykymenoon, vai miten on?
Juuri päinvastoin, mutta persuista ei ainakaan ole halitusvastuuseen, nostavat kädet ylös ensimmäisen asian edessä, aivan mammanpoikii!
Miettikää näitä asioita ihan rauhassa järjellä, ei tunteella. On helppo heitellä asioita puskista kommentteja puolesta ja vastaan perustelematta niitä mitenkään. Isketään vaan hatusta miettimättä diipadaapaa...Jos katsoo tätäkin keskustelua niin eihän tuolta tosiaan montaa perusteltua kantaa löydy, valitettavasti. Tosin kaikillahan on oikeus heitellä mitä vaan, osa pystyy perustelemaan kantansa ja suurin osa ei siihen pysty.
Kepu koki rökäletappion ja joutui irtisanomaan puoluepukareita toimistolta.
Tämä ainakin on varmaa.
varmaa että oppositiosta ei muutosta saada aikaan