Kuinka paljon pitää antaa iäkkäälle noin 14-16 vuotiaalle kastroidulle kollille ruokaa jolla on myös selvästi runsaasti ylikiloja eli se ei saisi enää lihoa vaan mieluummin jopa laihtua?
Kissa on sisäkissa joka ei liiku juuri lainkaan.
Kissan ruokavalioon kuuluu markettien märkäruuat (pussit ja rasiat), raaka naudanliha, raaka possunsydän, keitetty kala (yleensä seiti) mutta ei lainkaan kuivamuona.
Ruuan laatu on siis selvillä, mutta kuinka paljon sille saa päivittäin ruokaa antaa? Kissalla itsellään tuntuu olevan aina nälkä joten se söisi jatkuvasti ja kuinka paljon vain sille antaa.
Vanhan kissan ravinnontarve?
3
217
Vastaukset 3
- H
Tarkkaa ruokamäärää on vaikeaa sanoa, siihen vaikuttaa niin moni asia (kissan paino, energian kulutus, ikä ja ravinnon laatu mm.) Eläinlääkärin kanssa kannattaa laatia kissalle "dieetti", painoa kun ei saa tiputtaa radikaalisti vaan pikkuhiljaa, eikä ruokintakertoja sinänsä kannata vähentää.
Kananliha on myös vähärasvaista ja laadukasta kissanruokaa, ja lisäisin sen tuohon listan jatkeeksi, muuten se melko hyvältä vaikuttaa. Märkäruoista kannattaa vältellä viljapitoisia (turhia lihottavia hiilihydraatteja). Kannattaa suosia paljon proteiinipitoista lihaa (jos kissan munuaiset o.k), sillä se pitää nälän paremmin loitolla.
Oletko kokeillut saada kissan liikkumaan saalistusmielessä? Jos on nälkä niin saa tehdä töitä ravinnon eteen niinkuin luonnossakin;)
Kissaan saattaa tulla kummasti vauhtia kun laitat sen itse juoksemaan/hyppäämään saaliin (vaikka lihapalan) perään tai piilotat ruokaa jonnekin, aktivointipallostakin sitä voi metsästellä, tosin raksut sopisivat siihen parhaiten. Pienikin puuhastelu ja ruoan saaminen vähän kerrallaan saattaa auttaa laihtumisessa, hitaasti syödessä vatsa täyttyy vähemmästä:) - gaffild
kissaa ei saisi nälässä pitää, vaan pitäisi vain satsata ruoan laatuun. Ruokaa joka sisältää vähemmän energiaa kuin tavalliset ruuat... Juu
kannattaa eläinlääkärin kanssa keskustella siitä. - 18+9
viekää aina kun on mahollisesti ja semonen kuukauden välein on hyvä käyttää kissaa eläinlääkärillä kuulemassa samat jorinat. jos kissa juo vettä paljon. vie lääkäriin. jos kissa ei juo vettä paljoa. vie se siis lääkäriin. jos kissalla ripuli. vie lääkäriin ja jos kovana niin ei ku lääkäriin. sieltä se apu löytyy ihan mihin vaan. AINA LÄÄKÄRIIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686