Vanhan kissan ravinnontarve?

Hoitajaksi joutunut

Kuinka paljon pitää antaa iäkkäälle noin 14-16 vuotiaalle kastroidulle kollille ruokaa jolla on myös selvästi runsaasti ylikiloja eli se ei saisi enää lihoa vaan mieluummin jopa laihtua?
Kissa on sisäkissa joka ei liiku juuri lainkaan.
Kissan ruokavalioon kuuluu markettien märkäruuat (pussit ja rasiat), raaka naudanliha, raaka possunsydän, keitetty kala (yleensä seiti) mutta ei lainkaan kuivamuona.
Ruuan laatu on siis selvillä, mutta kuinka paljon sille saa päivittäin ruokaa antaa? Kissalla itsellään tuntuu olevan aina nälkä joten se söisi jatkuvasti ja kuinka paljon vain sille antaa.

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H

      Tarkkaa ruokamäärää on vaikeaa sanoa, siihen vaikuttaa niin moni asia (kissan paino, energian kulutus, ikä ja ravinnon laatu mm.) Eläinlääkärin kanssa kannattaa laatia kissalle "dieetti", painoa kun ei saa tiputtaa radikaalisti vaan pikkuhiljaa, eikä ruokintakertoja sinänsä kannata vähentää.
      Kananliha on myös vähärasvaista ja laadukasta kissanruokaa, ja lisäisin sen tuohon listan jatkeeksi, muuten se melko hyvältä vaikuttaa. Märkäruoista kannattaa vältellä viljapitoisia (turhia lihottavia hiilihydraatteja). Kannattaa suosia paljon proteiinipitoista lihaa (jos kissan munuaiset o.k), sillä se pitää nälän paremmin loitolla.
      Oletko kokeillut saada kissan liikkumaan saalistusmielessä? Jos on nälkä niin saa tehdä töitä ravinnon eteen niinkuin luonnossakin;)
      Kissaan saattaa tulla kummasti vauhtia kun laitat sen itse juoksemaan/hyppäämään saaliin (vaikka lihapalan) perään tai piilotat ruokaa jonnekin, aktivointipallostakin sitä voi metsästellä, tosin raksut sopisivat siihen parhaiten. Pienikin puuhastelu ja ruoan saaminen vähän kerrallaan saattaa auttaa laihtumisessa, hitaasti syödessä vatsa täyttyy vähemmästä:)

    • gaffild

      kissaa ei saisi nälässä pitää, vaan pitäisi vain satsata ruoan laatuun. Ruokaa joka sisältää vähemmän energiaa kuin tavalliset ruuat... Juu
      kannattaa eläinlääkärin kanssa keskustella siitä.

    • 18+9

      viekää aina kun on mahollisesti ja semonen kuukauden välein on hyvä käyttää kissaa eläinlääkärillä kuulemassa samat jorinat. jos kissa juo vettä paljon. vie lääkäriin. jos kissa ei juo vettä paljoa. vie se siis lääkäriin. jos kissalla ripuli. vie lääkäriin ja jos kovana niin ei ku lääkäriin. sieltä se apu löytyy ihan mihin vaan. AINA LÄÄKÄRIIN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe