Olen 18-vuotias tyttönen, 173/45 ja tahtoisin syksyllä aloittaa uuden harrastuksen. Mutta minkä? Olisiko jokin kamppailulaji minulle sopiva? Jos, niin mikä? jne.? EN tahtoisi käydä harkoissa kuin 1 tai korkeintaan 2 kertaa viikossa.
kamppailulajistako uusi harrastus?
Nele
61324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensinnäkin se, ettei haluaisi treenata kovin paljon, ei ole oikein hyvä lähtökohta harrastukselle. Edes jonkinlaiselle kehitykselle kamppailulajissa (tai missä hyvänsä motorista taitavuutta vaativassa lajissa) on kaksi viikkotreeniä ehdoton minimi, myöhemmin kolme. Mutta jos siitä pitää, treeneissä käy mielellään.
Kun et sano mitään tarkempia vaatimuksia harrastuksellesi, voisi sanoa, että melkein mikä laji tahansa käy. EHkä pois voisi lukea kilpaurheiluun keskittyvät lajit, kuten paini tai vapaaottelu. On hyvä valita jokin kohtuullisen laajalti harrastettu laji, jolloin voit mahdollisesti jatkaa sitä uudella paikkakunnalla, jos tulee muutto. Tällaisia ovat esim. karate, jujutsu, judo, taekwondo, hanmoodo, aikido ja kickboxing.
En tiedä tuliko tuo äskeinen, mutta yritetäänpäs uudestaan.
Eli: mua kiinnostaisi eniten tuo potkunyrkkeily.(en pitänyt taekwondosta)Tiedättekö potkunyrkkeilystä mitään? Millaista se on?
Potkunyrkkeilyssä harjoitusidea on harjoitella ottelemaan kehässä tiettyjen sääntöjen mukaan. Suojien kanssa tapahtuvaa ottelua, jossa otellaan samankaltaisesti kuin nyrkkeilyssä, mutta käytetään myös jalkoja ottelussa.
Kilpaurheilua potkunyrkkeily on, mutta tietenkin potkunyrkkeilyyn on myös "kuntopotkunyrkkeilyä" ja kaiken maailman muutakin tarjontaa.
Ottelut käydään kehässä ja säännöt vaihtelevat. Täyskontaktilaji, eli potkut ja lyönnit tehdään niin lujaa perille kuin sielu sietää, eli toisin sanoen jaloista ja käsistä lähtee.
Suuri(n) osa potkunyrkkeilijöistä treenaa vain harrastetasolla ja sparri taphatuu kontrolloidusti eikä täyskontaktilla. Potkunyrkkeilyaiheisia keskustelupalstoja löydät täältä:
http://www.keskitalo.info/kbt/
http://www.kamppailu-urheilu.com/forum/
Tietävät varmaan lajistaan itse parhaiten. Toinen saman tyyppinen laji on thainyrkkeily.
http://www.muaythai.fi
Ensteks tärkein olis paaaljon ruokaa ! tohon kroppaan. Kasvaa nimittäin lihaksetkin paremmin. Eipä hyötyä mistään lajista jos sinut saa puhallettua kumoon ;) Lajivalinnassa kannattaa tietysti miettiä mitä haet lajilta. Vapaa-ajan harrastus, kuntoilua, turvaa itsellesi tms. 1-2 kertaa viikossa on pitkän päälle vähän vähäsen treeniä Ip-tarkoituksiin. Mutta jos haet iloista mieltä ja kavereita salilta, niin taatusti riittävä määrä tuokin.
Syksyisin yleensä alkaa olla ilmoituksia mm. lehdissä alkavista alkeiskursseista, aika usein niiden yhteydessä järjestetään näytöksiä. Parhaiten löytää oman lajinsa käymällä katsomassa seuran toimintaa.