Koira jäi hevosen jalkoihin

LA

Koirani siis juoksi hevosen tarhaan ja jäi siellä hevosen jalkoihin. Kyseessä on 4kk pentu, joka tykkää riehua, juosta ja ajattaa muita eläimiä ja ihmisiäkin eikä aina tajua varoa muita. Lääkärissä käytiin, missä selvisi, että murtumia ei tullut, mutta kipuja on. Onko muilla kokemusta koiran onnettomuudesta hevosten kanssa? Miten tästä eteenpäin kannattaisi toimia? Miten koira mahdollisesti suhtautuu hevosiin tästä eteenpäin? Kannattaako koira viedä takaisin tallille ja milloin olisi sopiva aika? Miten olisi hyvä totuttaa taas hevosiin ja pystyykö sen opettamaan hillitsemään itsensä hevosten kanssa, ettei juokse heti kohta uudestaan sinne?
Kiitos asiallisista vastauksista.

3

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :))))

      kannattaa jatkaa tallilla käymistä niinkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan, katsoa vain tarkemmin pennun perään ettei jää jalkoihin taas :) nyt jos lopetat tallilla käymisen ja alat stressaamaan asian kanssa, koira tämän vaistoaa ja alkaa tuonkin takia pelkäämään hevosia..

    • 089089+089

      Kuten edellinen jo sanoikin niin hetimmiten sinne tallille takaisin. On mahdollista ja jopa luultavaakin, että pentu katsoo ensialkuun melko tympein mielin niitä hepoisia. Voi hieman rähistäkin, mutta tasoittuu melko pian. Nuoruuskin auttaa asiassa. Se lienee melko varmaa, että pentu osaa lopunikäänsä varoa hevosia.

      Omakohtaisesti muistan elävästi, kun oma pentuni tutustui ensi kertaa hevoseen joka oli aidattuna sähköpaimenen takana. Koira lähestyi varovaisen näköisenä ja nokka tuhisten hevosta. Kävi kuitenkin niin, että kun koira oli noin 5 metrin päässä hevosesta osui häntä siihen sähköpaimenen lankaan. Siitä seurasi komea ulvahdus ja se, että koira ei mene vielä tänäkään päivänä hevosten lähelle vaikka niihin muutoin neutraalisti suhtautuukin.

    • Hevostelua_

      Eikös tallilla ku tallilla kuulu pitää koirat kiinni, ihan vaaratilateiden välttämiseksi. Koira saattaa saada potkun päähänsä ja hevonen pillastua jos koira haukkuu ja räksyttää ! Itse käyn ratsastamassa ja meidän tallilla koirat pidetään kiinni eikä poikkeuksia sallita. Omat tallit ja jo toisiinsa tottuneet koirat ja hevoset on sitten toinen juttu :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe