Kysyit ketjussa "Opintojen, yrittäjyyden ja osa-aikatyön vaikutus" näin:
"Tilanteeni on sellainen että olen tällä hetkellä äitiyslomalla ja määräaikainen työsuhteeni on loppunut nyt äitiysloman aikana. Kun äitiyslomani loppuu onko minun työttömänä työnhakijana mahdollista opiskella aikuislukiossa ja saada työttömyystukea? Mikäli se on mahdollista miten paljon minä saan/ minun täytyy opiskella ja onko väliä mihin aikaan päivästä opiskelen? Tavoiteenani olisi käydä lukio loppuun jos se vain olisi taloudellisesti mahdollista, opinkotukea en voi saada vaikka opiskelisin miten paljon koska kyseessä on aikuislukio. Onko ainoa mahdollisuuteni siis odottaa että saan joatakin töitä ja unohtaa opiskelu? Olen 23 vuotias. "
Jos työ- ja elinkeinotoimisto katsoo opiskelusi sivutoimiseksi, opintosi eivät estä työttömyyskorvauksen hakemista. Päätoimisella opiskelijalla ei ole oikeutta työttömyyskorvaukseen. Työttömyysturvalain mukaan lukio-opintoja pidetään päätoimisina, kun niiden oppimäärän mukainen laajuus on yhteensä vähintään 75 kurssia. (Sisäoppilaitoksessa järjestetyt lukio-opinnot katsotaan kuitenkin aina päätoimisiksi).
Jos työ- ja elinkeinotoimisto katsoo opintosi sivutoimisiksi ja haet päivärahaa työttömyyskassasta, sinun täytyy lisäksi täyttää työssäolo- ja jäsenyysehto. Näistä lisää tämän linkin takana: http://www.tyj.fi/default.asp?id=24 .
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta
Hei nimimerkki T!
tyottomyyskassat
0
121
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232473Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531773Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111124Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2981044- 259982
- 146893
- 56864
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110769Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua9757- 46745