Herhiläinen

asdgvasd

Eli oletko nähnyt herhiläisiä Suomessa. Pari kesää sitten kun olin etelä ranskassa lomalla niin siellä oli meidän voukramäkin lähellä useampi herhiläis pesä ja niitä sitten lensi aivan törkeästi ympäriinsä kuitenkin pistoilta vältyttiin. Onnellinen olin että niitä ei Suomessa ole. Kuitenkin eilen kuinka ollakkaan huoneeseni lensi aivan herhiläisen näköinen otus piti samaa ääntä oli iso ja pelottavan näköinen. Kuitenkin se vaikutti erittäin rauhalliselta herhiläiseen verrattuna. Kertokaapas onko teillä kokemuksia moisista

5

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohnou

      Kamalaa, viime yönä heräsin aamulla noin klo 5, kun kuulin hitaasti lähestyän äänen. Ajattelin, että jokin tosi ISO kärpänen ja vedin peiton korville. Ötökkä lensi törmäten ikkunaa, pörisi ja sekoli aikansa. Törmäsi uudestaan ikkunaan ja törmäyksen seurauksena putosi pääni viereen tyynylle. Kirkaisin ja ponkaisin ylös ja niin myös mieheni :) Pöytälamppu päälle ja ötökkä hyökkäsi lampuun ja piti aikamoista mökää. Mieheni hakemaa Raidia ja minä laiton lehden lamppuun niin, että ötökälle tuli kuuma oltavat. Aikansa siinä pöristyään, pörinä lakasi ja varovasti kurkistin ja vielä Raidia varmuuden vuoksi perään ja paljastui aikamoinen ampiaista muistuttava otus, raidat eivät niin kelta-mustat. Sellaista ääntä ja käyttätymistä en ole koskaa ampparilta havainnut. Välittömästi ristin tämän otuksen herhiläiseksi.. Oli sitten mikä hyvänsä, loppu aamuyön kuuntelin tuleeko näitä lisää ja ajattelin että täytyy tämä täytyy googlettaa ja löysin viestisi, asdgvasd, olipas vaikea nimimerkki ;)

    • korpikuus

      Kimalaisia on lähinnä tullut sisätiloihin viimepäivinä. Ei niitäkään ole tarvinnut huitoa saatikka suihkutella myrkyillä (mikä ei ole RAIDin käyttötarkoituskaan), vaan juomalasin ja kovan paperinpalan avulla elukka pihalle.

    • Imatralla tuli pari kesää sitten nähtyä herhiläisiä. otin yhden ikkunalta kiinni tarkempaa katsomista varten. Toimii vähän niinkuin iso ampiainen, ei kovin vaarallinen ellei ole allergiaa.

      Eli kyllä niitä Suomessakin on, lienevät tosin vähän rauhallisempia kuin etelämpänä Euroopassa.

    • paha insekti se on

      Hornetti on hornetti, ei ne sen rauhallisempia missään ole. Hornetti on siitä pirullinen kun se lentää myös yöllä pimeässä. Paha pärinä siitä lähtee ja suurimpana ampiaislajina sen pisto pudottaa kontalleen raavaankin miehen.
      Epipenille löytyy käyttöä kun hornetti iskee.
      Onneksi niitä on meillä vielä vähän, mutta jos ilmaston lämpenemisen myötä, meillä nämä lämpöset säät jatkuvan, tulee se leviämään hyvinkin eteläiseen Suomeen pysyvästi.

    • Anonyymi

      Herhiläinen jos pistää niin se sattuu ihan helvetisti. Enemmän kuin mikään ikinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      516
      8808
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      155
      6086
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      355
      5122
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4321
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4033
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3902
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1828
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe