Herhiläinen

asdgvasd

Eli oletko nähnyt herhiläisiä Suomessa. Pari kesää sitten kun olin etelä ranskassa lomalla niin siellä oli meidän voukramäkin lähellä useampi herhiläis pesä ja niitä sitten lensi aivan törkeästi ympäriinsä kuitenkin pistoilta vältyttiin. Onnellinen olin että niitä ei Suomessa ole. Kuitenkin eilen kuinka ollakkaan huoneeseni lensi aivan herhiläisen näköinen otus piti samaa ääntä oli iso ja pelottavan näköinen. Kuitenkin se vaikutti erittäin rauhalliselta herhiläiseen verrattuna. Kertokaapas onko teillä kokemuksia moisista

4

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohnou

      Kamalaa, viime yönä heräsin aamulla noin klo 5, kun kuulin hitaasti lähestyän äänen. Ajattelin, että jokin tosi ISO kärpänen ja vedin peiton korville. Ötökkä lensi törmäten ikkunaa, pörisi ja sekoli aikansa. Törmäsi uudestaan ikkunaan ja törmäyksen seurauksena putosi pääni viereen tyynylle. Kirkaisin ja ponkaisin ylös ja niin myös mieheni :) Pöytälamppu päälle ja ötökkä hyökkäsi lampuun ja piti aikamoista mökää. Mieheni hakemaa Raidia ja minä laiton lehden lamppuun niin, että ötökälle tuli kuuma oltavat. Aikansa siinä pöristyään, pörinä lakasi ja varovasti kurkistin ja vielä Raidia varmuuden vuoksi perään ja paljastui aikamoinen ampiaista muistuttava otus, raidat eivät niin kelta-mustat. Sellaista ääntä ja käyttätymistä en ole koskaa ampparilta havainnut. Välittömästi ristin tämän otuksen herhiläiseksi.. Oli sitten mikä hyvänsä, loppu aamuyön kuuntelin tuleeko näitä lisää ja ajattelin että täytyy tämä täytyy googlettaa ja löysin viestisi, asdgvasd, olipas vaikea nimimerkki ;)

    • korpikuus

      Kimalaisia on lähinnä tullut sisätiloihin viimepäivinä. Ei niitäkään ole tarvinnut huitoa saatikka suihkutella myrkyillä (mikä ei ole RAIDin käyttötarkoituskaan), vaan juomalasin ja kovan paperinpalan avulla elukka pihalle.

    • Imatralla tuli pari kesää sitten nähtyä herhiläisiä. otin yhden ikkunalta kiinni tarkempaa katsomista varten. Toimii vähän niinkuin iso ampiainen, ei kovin vaarallinen ellei ole allergiaa.

      Eli kyllä niitä Suomessakin on, lienevät tosin vähän rauhallisempia kuin etelämpänä Euroopassa.

    • paha insekti se on

      Hornetti on hornetti, ei ne sen rauhallisempia missään ole. Hornetti on siitä pirullinen kun se lentää myös yöllä pimeässä. Paha pärinä siitä lähtee ja suurimpana ampiaislajina sen pisto pudottaa kontalleen raavaankin miehen.
      Epipenille löytyy käyttöä kun hornetti iskee.
      Onneksi niitä on meillä vielä vähän, mutta jos ilmaston lämpenemisen myötä, meillä nämä lämpöset säät jatkuvan, tulee se leviämään hyvinkin eteläiseen Suomeen pysyvästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6535
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2261
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1847
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1224
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1022
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      78
      907
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      833
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      31
      827
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      146
      751
    Aihe