ongelma

Onko kenelläkään tietoa, että mitä hiivatulehduslääkettä voi ottaa raskaana? Vai lähteekö pelkällä maitohappobakteeri-tableteilla? Ei varmaan..

Kiitos!
6149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulle neuvolan terveydenhoitaja antoi ohjeeksi ostaa kolmen päivän kuuri esim. Gyno-daktarin-emätinpuikkoja - ilman asetinta. Jos kuuri ei auta, eli oireet jatkuvat, on mentävä lääkäriin, sillä tulehdus vaatii reseptilääkkeen.

Äänestä

Okei kiitos tiedosta, täykiin varmaan kokeilla tuota :)

Äänestä
  • Canesten-emätinpuikkoja voi myös käyttää turvallisesti ilman asetinta raskausaikana, neuvolalääkäriltä varmistettu.

    Äänestä

  • Tämäkin käy kirjoitti:

    Canesten-emätinpuikkoja voi myös käyttää turvallisesti ilman asetinta raskausaikana, neuvolalääkäriltä varmistettu.

    ja kannattaa yhdistää tähän se voide; yhteisvaikutus tehoaa paremmin!

    Äänestä

Multa lähti ihan maitohappobakteerilla, eli piimää pikkuhuosunsuojaan. :-)

Äänestä

Canestenia terkkari minullekin ehdotti, kun kyselin. Aiemmin oon käyttäny reseptin kanssa flukonatsolia ihan krooniseen tulehdukseen mutta se ei kuulemma ole sopiva! Itsellä tuo Canesten ei kyllä aikanaan auttanut, joten toivon nyt ettei tulehdusta tule.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 30 kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa, että mitä hiivatulehduslääkettä voi ottaa raskaana? Vai lähteekö pelkällä maitohappobakteeri-tableteilla? Ei varmaan..

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu