Krooninen verkkokalvon irtauma

Hei!

Onko kenelläkään kokemuksia kroonisesta irtaumasta? Minut leikattiin ensimmäistä kertaa vajaa vuosi sitten. Laitettiin kaasua ja vanne. Ei auttanut. Marraskuussa laitettiin raskasta silikonia ja se poistettiin tällä viikolla. Näkökyky ei ole palautunut! Varmuuden osittaisesta palautumisesta saa lääkärin mukaan noin 3-6 kuukauden kuluttua tästä viimeisimmästä leikkauksesta. On kokemuksia? Vastaattehan!
43195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä, mitä tarkoittaa krooninen irtauma, mutta itselläni samantapaisia kokemuksia. Verkkokalvo irtosi v. -97 ja laitettiin blompi ja kaasu. Verkkokalvo ei pysynyt paikallaan kuin pari viikkoa, niin todettiin uudelleen irronneeksi. Sitten kiinnitettiin silikonilla, joka aiottiin poistaa puolen vuoden kuluttua. Puolen vuoden kuluttua lääkäri kuitenkin oli sitä mieltä, ettei silikonia kannata poistaa, koska verkkokalvo ei pysyisi paikallaan. Silloin vielä näin silmällä jonkin verran, mutta kuva oli aika vääristynyt. Muutamassa vuodessa näkökyky hävisi sitten ko. silmästä kokonaan. Nyt on ollut vuosia näkö vain toisessa silmässä.
Eikö näkösi ole palautunut lainkaan leikkausten jälkeen? Ei kai auta kuin odotella tuo 3-6 kuukautta sitten. Toivottavasti näet silmällä vielä.

Äänestä

Kiitokset vastauksestasi!

Ihan samanmoinen tapaus sinulla! Viime tiistaisen leikkauksen jälkeen verkkokalvo kai pysynyt?? Lääkäri sanoi, että ON TAPAUKSIA, joissa näkö on alkanut parantua silikonin poiston jälkeen. Kriittinen aika kai tuo puoli vuotta myös sen suhteen, pysyykä kalvo kiinni.

Olen silmäklinikalla kertonut, että äidilläni 60-luvulla samainen tapaus. Oletin ja oletan, että on ainakin osittain perimässä. Eivät siellä reagoineet millään lailla, vaan väittivat irtoamisen johtuvan aikaisemmin tehdystä harmaakaihileikkauksesta ja muovimykiöstä!
Äitini oli käytännössä sokea, koska toinen verkkokalvo irtosi parin vuoden kuluttua ensimmäisestä.

Lääkäri selitti silmään jäävän jonkinlaisen "käyttönäön????) ! Kysyin, mikä on käyttönäkö. Kuulemma niin, ettei törmäile jokaiseen tolppaan! Ota tästä selvää. Nyt näen kuin paksun ja samean muovikelmun läpi!

No, eipä tässä auta kuin odotella ja toivoa parasta! 27.5. on jälkitarkastus! Sitten kai osaavat sanoa, mikä on tilanne silloin!

Kohtalotoverisi

Äänestä

Irtauma hoidettu ja nyt olen hankkimassa laseja. Vasemm silmän visus 0,05, joten silmä jäi käytännössä sokeaksi! Sain lääkäriltä kirjeen, jossa optikon luvataan tarkastaa näkö. Leikattuun silmään käy ainoastaan piilolinssi, koska tavall linssistä tulisi liian paksu. Silikoni poistettiin kolmannessa leikkauksessa ja verkkokalvo pysynyt kiinni. Tappi- ja muut solut kuitenkin niin pahoin tuhoutuneet, että kunnolla näkevää silmää ei enää onnistuta millään leikkauksella saamaan! Toivottavasti oikea silmä pysyy näkevänä.

Äänestä

Hei Silmäkaasu, mukavaa lukea kokemuksistasi. Minulla on kuvio mennyt hieman toisella lailla, mutta paljon on samaakin.

Verkkokalvon irtauma todettiin 05/10. Silloin laitettiin saman tien silmään silikoniöljy, koska verkkokalvo oli kuulemma ollut irti jo pari kuukautta (!) ja ehtinyt jäykistyä. Näkö meni öljyn kanssa tohjoksi ja tarvittavan linssin voimakkuus muuttui -4:stä 4:ään. En kuitenkin nähnyt lukea silmällä ja kuva vääristyi juuri siitä kohtaa, johon katsoin.

Nyt tämän vuoden kesäkuussa menin öljyn poistoon toiveikkain mielin. Ajattelin sumeuden ja vääristymän johtuvan nimenomana öljystä, koska näin irtaumasta huolimatta silmällä aivan hyvin ennen ensimmäistä leikkausta ja öljyn laittoa. No, näön tarkkuus parani hivenen, pystyin esim. lukemaan kohtuullisen kokoista tekstiä.

Mutta huonoksi tuo silmä on jäänyt, ja suren sitä tällä hetkellä kovasti. Nyt vielä viimeisellä silmälääkärikäynnillä sain "tuomion", että tarkan näön alue jotenkin surkastuu, ja että se on seurausta minulle tehdyistä operaatioista. Näkökentän ylälaidalla näen melko hyvin, mutta tarkan näön alue on suttuinen ja noin 1/3 näkökentästä on täysin pimeänä. Visukseni on tällä hetkellä kyllä parempi kuin sinulla, 0.2. Stenooppisellä reiällä se on ollut 0.5. Ihmettelen kyllä, miksi lääkärit aina tuota reikää käyttävät, kun laseilla ei näköä kuitenkaan saa sitä vastaavaksi korjattua, eli asialla ei ole minkäänlaista käytännön merkitystä elämässä.

Minullakin oikea silmä on kunnossa, mutta jatkuvasti vaivaa mieltä ajatus, että sillekin sattuisi jotain. Olen tämän asian suhteen melko alamaissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmäkaasu kirjoitti:

Hei!

Onko kenelläkään kokemuksia kroonisesta irtaumasta? Minut leikattiin ensimmäistä kertaa vajaa vuosi sitten. Laitettiin kaasua ja vanne. Ei auttanut. Marraskuussa laitettiin raskasta silikonia ja se poistettiin tällä viikolla. Näkökyky ei ole palautunut! Varmuuden osittaisesta palautumisesta saa lääkärin mukaan noin 3-6 kuukauden kuluttua tästä viimeisimmästä leikkauksesta. On kokemuksia? Vastaattehan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu