Voisiko joku ihana ihminen kertoa minulle, voiko koiran jätökset heittää biohajoavien jätteiden jäteastiaan? Lähistöllä ei ole mitään koirankakka roskista ja kun meillä on jonkinsorttinen ranta ja nurmikkoaluetta täällä ja en halua, että meidän koiran kakkoja löytyy talon pihalta (jos koira erehtyy piha maalle jätöksiään tekemään, kun pennusta on kyse ja kovin kauas pihasta tuskin alkuun ehtii) ja talon pihallakin on kyllä varmasti kivaa koiran kanssa leikkiä.
Kysymykseni kuulostaa varmasti tyhmältä ja uusavuttomalta yms. millä kaikin eri tavoin minua varmasti keksitäänkään haukkua, mutta olen aina aiemmin asunut omakotitalossa ja tämä on ensimmäinen koiramme kerrostalossa, omakotitalossa kun meidän ei edes tarvinnut opettaa koiraamme tekemään sanomalehdelle ja meillä oli takapihalla sen verran metsää, minne kakat raivata.
Kysymykseni kuulostaa varmasti tyhmältä ja uusavuttomalta yms. millä kaikin eri tavoin minua varmasti keksitäänkään haukkua, mutta olen aina aiemmin asunut omakotitalossa ja tämä on ensimmäinen koiramme kerrostalossa, omakotitalossa kun meidän ei edes tarvinnut opettaa koiraamme tekemään sanomalehdelle ja meillä oli takapihalla sen verran metsää, minne kakat raivata.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Valitan. Ellei niitä voi sellaisenaan laittaa mihinkään puskan juurelle tms. niin sitten sekajäteroskikseen.
http://www.lhj.fi/DowebEasyCMS/?Page=NaytaFAQ&NewsId=103
http://www.eko-kymppi.fi/index.php?tid=52
Riippuu missä päin asuu. Helsingissä ei muistaakseni saa laittaa bioroskikseen mutta taas esim. Tampereella saa.
Hyvä kysymys, ei ollenkaan avutonta. Tuskin monikaan noita asioita ihan oikeasti tietää ilman että ottaa selvää. Itse käytän tavallisia leipä-jahedelmäpusseja koirankakkojen korjaamiseen, niin olen aina laittanut tavlliseen roskikseen. Mutta jos olisin käyttänyt maatuvia pusseja, olisin kai laittanut ne maatuvan jätteen roskikseen :(
No, nytpä tiedän paremmin :)
Jos koirankakka ei ole mitä puhtainta biojätettä / biohajoavaa jätettä, niin mikä ihme sitten on? Ydinjätekö? -Heh.
-Koiran jätökset voi todellakin satavarmasti heittää biohajoavien jätteiden säiliöön. Ja jos ei voi, niin vika ei todellakaan ole koiran kakassa eikä kakan heittäjässä, vaan jossakin ihme säädöksessä. Esim. sellaisessa, jossa sanotaan, että biodynaamisiksi suunnitellut ja eu-kaavan mukaan valmistetut muovipussit ovat biojätteiksi luokiteltavia, vaan puhdas lannoite eli paska itsessään ei ole. Jos on näin, niin sitten nähdäkseni ollaan taas kerran ihan hiukan hakoteillä...
Voi hesus sentään.
Tiinamuori on vain 60v vanha, mutta silti muistaa hyvin, miten lapsuudessaan raparperit ja mansikat kasvatettiin käyttämällä ihmisen paskaa lannoitteena. Ulkohuusin alta sitä itseään keväisin kasvimaalle levitettiin. Ja hyvin olemme pärjänneet ja terveinä pysyneet, me viiskytluvulla syntyneet luomupaskalla kasvatetut:-))
Uskokaa kun sanon, että puhdas ihmiskakka on satavarmasti parempi lannoite potuille ja tomaateille kuin Kemiran pussittamat keinolannat. Sama on totuus koirankakan, kanankakan, lehmänkakan, hevosenkakan ynnä muiden vastaavien suhteen.
Keskusteluketjun aloittajalle vastaan:
Koirankakka ON SATAVARMASTI biohajoavaa. Usko vaikka vain huviksesi:-))
Koirankakkoja ei saa laittaa taloyhtiöiden biojäteastioihin, sillä siinä on loisten leviämisen riski. Vaikka olsi maatuvassa kakkapussissa niin pitää laittaa sekajäteastiaan tai poltettaviin roskiin.
JUST NOIN !
Samalla luomupaskalla on kasvatettu meilläkin;)). Ja mitä korkeampi luomukasa oli, sen paremmin kurpitsat kasvoivat ;)).
Kyllä meillä laitetaan koirien kikkarat kompostiin mikäli niitä pihalta löytyy, aina jokunen kuitenkin.
Mutta ehkä se on helpompi antaa nuita säännöksiä kieltämällä kaikki, niin ei tule ´väärinkäsityksiä´.
Tietysti, jos se paska on kaupan muovikassiin kerätty, niin ei sitä silloin maatuviin saa laittaa; järjen käyttö on myöskin sallittua ja SUOSITELTAVAA !!!
voi ei tiinuli taas vauhdissa. kippis ja kulaus. joko se alkaa torstaisin
Joo mitä luin tuolta linkkien takaa niin näyttäis siis olevan biohajoavaa tavaraa, ainut vaan, että siinä saattais olla jotain bakteereja, jotka saattais kulkeutua sitten ihmisiin, jos niitä pöpöjä on siinä lannoitteessa. Ihan joo ymmärrettävää, mutta taidan siis heittää kakat sekajäteastiaan.
Kiitokset neuvoista (/linkeistä :) ) !!!
voikos Helsingin alueella siis laittaa koirankakkapussit poltettaviin? Tietääkö joku?
Meidän taloyhtiöstä löytyy sekä poltettava, että sekajäteastia, tähän mennessä olen heivannut kakkapussit sekajäteastiaan. (Pölhöltähän se tuntuu, kun kuitenkin ovat biohajoavassa kakkapussissa, mutta parempi kai, että se kakkapussikin edes teoriassa joskus hajoaa, vaikka sitten siellä kaatopaikalla, eikä ole ikuinen, kuten hajoamattomat muovipussit.) Jotenkin fiksummalta tuntuisi, jos kakat voisi polttaa.
Ja SUPERpeukku kaikille koiransa jätökset kerääville omistajille! Tämä tapa saisi olla yleisempikin, inhottavaa rokottamattoman pennun kanssa kulkea tuolla teiden varsilla, jotka täynnä eri hajoamisvaiheissa olevia p*skakasoja :-/
Etsi Helsingin kaupungin nettisivuilta jätehuollosta tietoa.
Koiranpaskojen pussittaminen muovipusseihin aiheuttaa melkoiset metaanipäästöt. Päästöt olisivat selvästi pienempiä jos ulosteet laitettaisiin biojätteisiin eikä sekäjätteisiin (tietenkin sillä reunaehdolla, että se pökäle laitetaan sinne biojätteisiin jossakin biohajoavassa kääreessä). Itse en ole vielä tähän astisen elämäni aikana pakannut koiranpaskaa minkäänlaiseen pakettiin - enkä tule pakkaamaan. Mieluummin luovun koirista.
Kannattaa etsiä netistä oman kaupungin jätehuollon neuvonta ja kysyä sieltä. Itse asun Rovaniemellä ja täällä saa laittaa koirankakat biohajoavassa pussissa biojätteen joukkoon. Minulla oli myös epäselvyyttä asiasta, koska joka paikasta kuului ristiriitaista tietoa joten otin itse ohjat käteen ja lähetin sähköpostia Lapin residuumille ja sain sieltä vastauksen hyvin nopeasti.