bulimia + turvotus jaloissa HELP!

apuatarvitseva

eli siis.. mulla on nykyään ihan järjettömän turvonneet jalat, en pysty edes käymään kunnolla lenkillä tai käveleen kauheesti koska siitä tulee jalat niin kipeeks ja tuntuu että kaikki verisuonet räjähtäis. Aiheuttaako bulimia tällästä, näin pahaa turvotusta? olen nyt koittanut vähentää oksentelua ja muutenkin yritän parantua mutta turvotus ei ainakaa jaloissa oo yhtään parantunut, pahentunut vaaan :C Pienen googlettamisen avulla llöysin että sydämen vajaatoiminta aiheuttaa myös turvotusta, ja nyt pelottaa että ei kai mulla oo nyt joku sydänvika?:S

6

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exbulimic__

      Mene käymään lääkärissä...

      lainausta tohtori.fi:stä:
      "maksa- ja munuaissairaudet voivat oireilla jalkojen turvotuksena. Osa lääkkeistä voi myös aiheuttaa turvotusta. Äkillinen ja toispuoleinen jalkojen turvotus voi olla merkki laskimoveritulpasta, joka vaatii kiireellistä hoitoa. Myös turvotus, johon liittyy punoitusta ja kuumotusta tai kipua, vaatii lääkärin arviota."

      Eli tuossa noita kamalimpia syitä siihen eli se kannattaa ottaa vakavasti.

      Mutta kannattaa myös muistaa, että suolatasapainon muutokset aiheuttavat lisäksi turvotusta, varsinkin jalkoihin ja kasvoihin. Eli jos sinulla on suolanpuutosta, kaliumin tai magnesiumin puutosta (yleistä bulimiassa) niin se voi oireilla turvotuksena. Turvotuksessa voi olla kyse myös esim. laskimoiden vajaatoiminnasta. https://www.hyvinvoinnin.fi/tuote/1986/AntiSalt

    • exbulimic__

      Unohtui sanoa, että tosiaan ihan kivennäisvedessäkin on mineraaleja suolatasapainon tasapainottamiseen ja esim. pansuolassa. Kokeile niitä ensiksi.

    • sosad87

      Minäkin olen sairastanu bulimiaa neljä vuotta ja nyt parin viime vuoden aikana jalat on alkanu turpoaan. Varsinkin tälleen kesällä kun ilmat lämpiää niin se vielä lisää turvotusta ja paineentunnetta jaloissa. Nilkan yläpuolelle tulee hirveä pinkeä turvotus ja sukista kamalat jäljet.
      Saan joka päivä kauheuta ahmimis kohtauksia ja oksennan sitten kaikki pois. Ennen harrastin pitkänmatkan juoksua, mutta nykyään bulimia on vieny kaikki energiat ja voimat etten jaksa käydä kuin kävelemässä ja bodypumpissa.
      Olen koittanut syödä Salt Balance tablettejä ja hieroa kaikenlaisia voiteita, mutta mikään ei ole auttanu. Olen silloin tällöin nauttinut ripauksen Pan - mineraali suolaa, jotta kalium ja magnesium arvot tasottuisivat. Mutta ei sekään ole auttanut.
      Tunne on ihan hirveä. Jalat ovat kuin paksut pönköt, ja väsyneet ja iho on ihan pingottunut, vaikka itse olen pelkkää luuta ja nahkaa! Auttakaa minuaakin. Pelkään kanssa sydämen vajaatoimintaa tai munuaisten. Yöllä minun tarvii joskus käydä pissalla jopa viis kertaa, mikä varmaan johtuu jalkoihin kertyneestä nesteestä.

    • Työssä viihtyvä.

      Vasen nilkkani ulkopuolelta luun vierestä turvonnut, punoittava ja aristava. Alkoi kaksi päivää sitten. Nyt on sama nilkka oikealtakin puolelta turvonnut ja punoittaa, aristaa painellessa takaakin nilkasta. Ei kutise.Sain penisilliiniä ja tarvittaessa särkylääkettä.

    • gif1

      Moikka, miten nopeasti turvonneet jalat rauhoittuu? minulla myös verisuonten "räjähtelyä" ja nestettä aivan saakelisti kropassa. Nousi paino 6kg ku lopetin oksentamisen. näyttää ihan selluliitilta. Munuaiset kunnossa, ja sydän, mut jalat.. huoh.. pahentaa elämänlaatua... Muita kohtalotovereita? :(( Syön normaalisti 2500kcal, ja mulla hoito käynnissä.. nää jalat on niin perseestä! Ku seisoo niin tuntuu että ne räjähtää.. laskimot ok, lekuri katsoi, muttei kommentoinut turvotuksia mitenkään.. sanoi vain että menee ohi

    • girl22

      bulimian somaattisiakomplikaatioita ei osata tässä p*ska maassa hoitaa! Mullakin turvonneet kädet, kylmiä väreitä, ja hermosto ongelmia, ja sääret ku 70v mummolla..turvonneet ja jano kokoajan ku lopetin oksentamisen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5461
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2293
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      147
      1811
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1559
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1492
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1444
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1325
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1267
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1219
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1198
    Aihe