Ilmanpoisto ja tuuletusluukku

Pätsissä asuva

Olisin hankkimassa siirrettävän ilmastointilaitteen mutta ongelmana on ilmanpoisto. Asun kerrostalossa vuokra-asunnossa ja makuuhuoneessa on tuuletusluukku, jonka kautta poistoilma olisi hyvä saada pihalle, mutta siinä metalliritilä ja hyttysverkko.

Kuinka iso urakka on poistaa ritilä ja verkko? Ne vaikuttaisi olevan kiinnitetty listojen taakse. En viitsisi lähteä purkamaan koko kehikkoa, koska kyseessä on vuokra-asunto ja ne tulee kiinnittää takaisin kun muutan pois.

Toinen vaihtoehto olisi avonaisen ikkunan kautta mutta silloin taitaa viilennysteho kärsiä pahasti? Tai mitä jos hyttysverkon leikkaa pois ja laittaa poistoilman kulkemaan ritilän läpi? Tarkoituksena on askarrella vanerista kehikko, joka pitää huolen, että kuuma poistoilma ei palaa takaisin sisälle.

4

2867

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain tietävä

      Jos teet tuuletusluukun tilalle vanerista tiiviin kehikon/kannen jonka läpi poistoputki menee luukun ja ritilän väliin niin luulisin että ritilän pinta-ala riittää poistamaan kuuman ilman että revit ritilää pois ollenkaan. Mutta tee siitä kehikosta tiivis ettei lämminilma pääse takaisin huoneistoon koska luukun ja ritilän väliin syntyy ylipaine puhalluksen voimasta. Jos luukku on tiivis niin pakkohan sen ilman on ulospäin poistua. En tiedä ko. laitteen tehoa mutta veikkaisin ettet tarvitse poitaa ritilää.

    • Pätsissä asuva

      Kiitos vastauksesta! Eiköhän se tosiaan riitä sitten että ilman ohjaa ritilän läpi.

    • Jäähdytin

      Julkisivun ulkonäköön vaikuttavaa metallista ritilää et saa poistaa edes väliaikaisesti. Kaikki toimet jotka voivat vaikuttaa kiinteistön ilmavaihtoon ovat luvanvaraisia joten kysy asiaa isännöitsijältä. Pienet huonetilaan asennettavat ilmalämpöpumput lämmittävät sekä jäähdyttävät huonelämpöä. Asennustyöt vähäisiä eivätkä vaadi erillislupaa.

      • 12jeba21

        Leikkaa stryroxista tuuletusikkunaan tiivis pala joka peittää koko tuuletusikkunan.. Siihen saa helposti tehtyä poistoputkelle reiän (ja putki pysyy paikallaan kun tekee sopivan) ja ilma ei tule sisälle vaan pysyy styroxin takana ulkona.. Itse tein näin. Styrox jos ei miellytä silmää niin sen voi vaikka "maisemoida" sisäpuolella kankaalla :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7790
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4360
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3983
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3902
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3300
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3208
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3195
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2913
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2721
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe