Kielikysymyksestä

vonCronberg

Niin voihan esim Kymenlaakson ja koko itä-Suomen muuttaa myös yksikieliseksi osaksi Suomea?! Kun ei siellä edes ruotsinkielisiä käy ,ei näy eikä asu!!

5

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iivanan appi

      Venättä olisi kuitekii hyvä ainakii ymmärtää ni sais selvile mitä koiruutta tai rötöstä ne kullokii meinaa tehä.

    • Tätä ei voi

      ku lämpimästi kannattaa.

    • Valodja

      Kaikki venäläiset ovat vieraanvaraisia ja ystävällisiä vieraille.
      Venäjä on tieteen taiteen ja luonnonvarojen suurvalta.
      Slaavilainen elämäntapa käsite.
      Kaikki suomalaiset osaavat ainkin muutaman sanan venäjää, paitsi hurrit.
      Jos viitsii opetella kyrilliset kirjaimet avautuukin venäjän kieli ja tuttuus yllättää.
      Savotat, leivät, lusikat, hissit, ravintolat, päällystakit, sateensuojat, ikkunat, vodka,lutkat, konit, luuskat patukat, kapakat, katiskat,
      kaikki lainasanoja venäjästä joista saa tolkun.

      Ruotsia puhuu 9 miljoonaa venäläisiä on 165 ja äidinkieletään venjänkielisiä 275 miljoonaa

      Kumpaa kannattaisi opiskella.

      • Ruotsi valinnaiseksi

        Niin ja mitenkäs monta miljoonaa puhuu saksaa, jota siis puhutaan muuallakin kuin Saksassa? Tai ranskaa?
        Mielestäni ruotsin kieli pitäisi muuttaa valinnaiseksi, ja koululaiset saisivat valita vaikka juurikin venäjästä, saksasta, ranskasta ja ruotsista mieleisen kielensä. Mutta ennen tuota pitäisi poistaa Suomesta koko kaksikielisyys, eli yliopistoissakaan ei pitäisi olla mitään pakollista virkamiesruotsia ynm.
        Tietystihän se RKP:tä harmittaisi, kun ruotsinkielisten epätasa-arvoiset kiintiöpaikat poistuisivat mm. yliopstoista, mutta rahaa säästyisi koko Suomen hyväksi.
        Uusi opetusministeri ehdottikin, että kiintiöistä luovuttaisiin, mutta perui heti seuraavana päivänä puheensa (ilmeisesti RKP:läiset järjestöt rupesivat painostamaan)
        Viime vuonnahan tämä kokoomuslainen järjenjättiläinen Henna Virkkunen ehdotti, että englannin opetuksen voisi korvata venäjän kielen opetuksella. Tuo ehdotus oli jo kaiken huippu, että yhden maailman puhutuimmasta kielestä voisi korvata venäjän kielellä sen takia, kun ruotsin kielen asemaa ei saa horjuttaa poliittisista syistä(ei siis järki syistä).


    • yksinkertaista

      Meitä ruotsinkielisiä asuu ja käy täällä kyllä, muttei meitä erota koska olemme kielitaitoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe