sekoja on joka paikassa
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011051313711843_ul.shtml
Kanarialla osataan
12
1109
Vastaukset
- et silleen..
niin, kyseessähän ei ollut kanarialainen tai espanjalainen...
rajat on auki, ois voinut tapahtua vaikka itäkeskuksessa. - muuttolintu43
Niin se on, me ollaan nyt eletty kohta 1 1/2 vuotta yhteenmenoon täällä Gran Kanarialla ja on ollut rauhallista elämää.
Tuo nyt Teneriffalla tapahtunut on bulgarialaisen sekopään touhuja. Hän ei tuntenut brittinaista. No linnaan joutuu ja sitten karkoitetaan. Surullista varsinkin uhrin omaisille.
Tänään lauantaina on taas kulkue Avenida de Tirajanan rannan puoleisesta päästä Yumboon ja voi varmasti luottaa hyvään järjestykseen, eikä juhlasta huolimatta ole väki juovuksissa.- Sotavento (ei kirj.)
Arvasinkin, että tuosta surullisesta tapauksesta joku saa taas yleistävän keppihevosen.
Mukava kuulla sikäläisistäkin tapahtumista nyt kun suomalaisten osalta paikallisraportointi on hiljentynyt "low seasonin" ajaksi. Ottiko muuten tuulta se
espanjan kielen kurssisuunnitelma,mistä aikanaan kirjoitit?
Hyvää viikonloppua San Fernandoon
Sotis - liinappa
Sotavento (ei kirj.) kirjoitti:
Arvasinkin, että tuosta surullisesta tapauksesta joku saa taas yleistävän keppihevosen.
Mukava kuulla sikäläisistäkin tapahtumista nyt kun suomalaisten osalta paikallisraportointi on hiljentynyt "low seasonin" ajaksi. Ottiko muuten tuulta se
espanjan kielen kurssisuunnitelma,mistä aikanaan kirjoitit?
Hyvää viikonloppua San Fernandoon
SotisHei vaan Sotavento! Pitkästä aikaa löysin aiheen joka sivusi omaakin tekstiäsi. Kerroit niistä Teneriffan espanjan tunneistasi viime kaudella. Onkohan Sinulla tai jollakulla muulla Las Palmas vakkarilla tietoa sikäläisestä espanjan opettajasta, joka puhuisi myös Suomea?
Ensi talvea ajatellen tarvitsisin virikkeitä rannan ja Paseo kävelyn rinnalle, että viihtymiseni lisääntyisi. Kulttuuripläjäys on odottamassa marraskuussa ja konserti(-teja)mutta niiden lisäksi simppeli espanjan opiskelu olisi paikallaan. - Sotavento (ei kirj.)
liinappa kirjoitti:
Hei vaan Sotavento! Pitkästä aikaa löysin aiheen joka sivusi omaakin tekstiäsi. Kerroit niistä Teneriffan espanjan tunneistasi viime kaudella. Onkohan Sinulla tai jollakulla muulla Las Palmas vakkarilla tietoa sikäläisestä espanjan opettajasta, joka puhuisi myös Suomea?
Ensi talvea ajatellen tarvitsisin virikkeitä rannan ja Paseo kävelyn rinnalle, että viihtymiseni lisääntyisi. Kulttuuripläjäys on odottamassa marraskuussa ja konserti(-teja)mutta niiden lisäksi simppeli espanjan opiskelu olisi paikallaan.Moi Liinappa. Voisin yrittää kysäistä asiaa siltä ystävältäni, jonka kanssa silloin ed. keväänä tavattiin Sinut. Ainakin Suomikerho sielläkin järjestää opetusta, mutta tietääkseni vain ryhmissä. Privaatisti homma on ainakin näin alussa kivempaa, pitääkin ruveta taas pakertamaan kesän ajaksi saamani materiaalin kanssa. Ostin eilen myös uuden sanakirjan. Jos saan tuosta vinkkejä, soittelen tai laitan meiliä.
Terkkuja, Sotis
- muuttolintu43
"espanjan kielen kurssisuunnitelma,mistä aikanaan kirjoitit? "
Ei onnistunut suomalaisten kanssa, ehkäpä yritetään taas syksyllä. Hyvää kesää, Sotavento.
Niin, se kulkue on tänään klo 15-18 alkaen Tirajanalta, myöhemmin juhlat Yumbossa. - 1997 Katastrofi
Juu, en ole Kanarian vaarallisilla saarilla käynyt. Siellähän sattui vuosisadan pahin lento-onnettomuuskin 1997 kun töppö lennonjohto ei osannut hommiaan.
- 1977 Katastrofi
Sorry, 1977 tuo sattui, korjataan hieman hätäisyyttäni!
- adjgccv
1977 Katastrofi kirjoitti:
Sorry, 1977 tuo sattui, korjataan hieman hätäisyyttäni!
Ja jugoslaviassa ei ollut kentällä, vaan kilometrien korkeudessa, ja silti antoivat törmätä tutkan levyllä kohtaamislinjan näkymisestä huolimatta! Ja Italiassa kentällä kärähti törmätessä! Ja Suomessa putosi Koivulahdessa! Ja noin puoli miljoonaa läheltä-piti-tilannetta ympäri maailman! Ja satojatuhansia kuolee kun törpöt ajelee maantiellä kauppaan!
- Los Rodeos
1977 Katastrofi kirjoitti:
Sorry, 1977 tuo sattui, korjataan hieman hätäisyyttäni!
KLM:n kone lähti nousuun ilman lennonjohdon lupaa ja Pan Amin kone rullasi kiitoradalla... ei tainnut olla ihan lennonjohdo vika.
Los Rodeos kirjoitti:
KLM:n kone lähti nousuun ilman lennonjohdon lupaa ja Pan Amin kone rullasi kiitoradalla... ei tainnut olla ihan lennonjohdo vika.
Juuri noin. Tapahtumien kulusta löytyy seikkaperäinen selostus "Teneriffan lento-onnettomuus" Googlen kautta. Sehän on aika hiuksia nostattava thrilleri, kovin pienestä lopultakin kiinni. Valitettavasti joidenkin mielissä Tenerife on kuitenkin leimautunut ikuisiksi ajoiksi lentoliikenteensä huonosti hoitavana
saarena, mikä ei lainkaan vastaa todellisuutta.
- joe_coconut
Ei teneriffakaan mikään täysin rauhallinen paikka ole.
Viikon loman aikana tuli vastaan laitapuolen kulkija joka örvelsi sekopäissään jotain ja huusi sekavaa tekstiä kun olimme ottamassa kuvaa rannalla. Toisena iltana toinen heppu jota poliisit tulivat hakemaan, en tiedä mitä oli tapahtunut. Veijo jökötti erään kerrostalon alaosassa juuri kun käveltiin ohi ja kohta poliisit tuli paikalle.
Ja onhan siellä niitä "osta hyvä kamera" väkeä, josta itse pysyin täysin kaukana.
Kuitenkin ihan hyvä reissu, eikä mitään ihmeempiä tapahtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",165028Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433675Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351947
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421913Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee471836Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171590- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175