Sain yli 10 vuotta sitten ehdollista. Nyt olen hakemassa duunipaikkaa, jossa tehdään turvallisuusselvitys taustoistani. Saanko "puhtaat paperit" vai voiko tuo vanha ehdollinen tulla jotenkin ilmi?
Lisäksi, voiko kuka tahansa poliisi käydä katsomassa tietojani ja löytää tuon ehdollisen?
Lisäksi, voiko kuka tahansa poliisi käydä katsomassa tietojani ja löytää tuon ehdollisen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo
Turvallisuusselvityksiä on kolmen tasoisia. Et kertonut, mihin työhön olet hakeutumassa, mutta oletettavasti sinusta tehdään ns. suppea turvallisuusselvitys.
Kun selvityksen tekijä käy eri rekistereitä lävitse, niin poliisin tietojärjestelmän historiatiedoissa rötöksesi näkyy 50 vuotta. Suppeassa turvallisuusselvityksessä noin vanhalla tiedolla ei kuitenkaan ole merkitystä.
Poliisin tietojärjestelmässä ei näy tuomio, mutta rötös näkyy. Kuka tahansa poliisi ei voi käydä katselemassa tietojasi, mutta jos syyllistyt pieninpääkin rikokseen, niin sitä tutkiva poliisi kyllä tsekkaa luvallisesti aina sen, minkälainen histotoria tekijällä on.
Jos hän sitten kahvihuoneessa kertoo tietonsa kollegoilleen, niin se ei kait ole mikään rikos, sillä perustuslain mukainen sananvapaus taitaa koskea poliisiakin.
Kiitos tiedoistanne. Tämä riittää, emme tiule suosittelemaan!
Mutta voithan harkita muuta työtä!
kyllä
Perusmuotoisessa turvallisuusselvityksessä EI KÄYTETÄ ja ei saa käyttää kuin rikosrekisteriä, joten kun sitä en enää ole, pitäisi tulla turvallisuusselvityksestä tulos SOVELTUVA. Eikö näin?
Ei kai siinä mistään suositusten pyynnöstä ole kyse.
Atk-rekisteri: merkintöjä / ei merkintöjä. Kumpaan kohtaan tulee rasti, jos siis on ollut ehdollinen yli 10 vuotta sitten. Mitä nämä atk-rekisterit tarkoittavat? Riskosrekisterissä ei ole merkintöjä, mutta ilmeisesti kaikki tiedot säilyy 50 vuotta jossain historiarekisterissä. Kuinka siis käy?