LUE! Iso osa typeriä

Olen silloin tällöin pikaisesti seurannut keskusteluja tällä palstallaja ja tullut lopputulokseen, josta olen varsin vakuuttunut.

Suurin osa tällä palstalla esiintyvistä kirjoittajista ovat keskimääräisesti tyhmempiä, laiskempia ja varmasti rumempiakin kuin näissä asioissa mitattavat suomalaiset keskimääräisesti ovat. Viimeisenä tullut seikka on arvioitavissa jokaisen oman mielipiteen perusteella, vanha ja kulunutkin sanonta kuuluu "kauneus kun on katsojan silmissä". Tässä viimeisessä asiassa kysymys on siis omasta henkilökohtaisesta mielipiteestä eikä sillä siis ole perustavaa merkitystä.

Tämä päätös kirjoittajakunnan kompetenssista perustuu ajatukseen siitä, että meillä on asuinympäristönä todella hieno maa ja siihen rakennettu yhteiskunta. Historiaan tutustunut henkilö on varmasti havainnut muodostaessaa käsitystä ja kokonaiskuvaa Suomen kansan ja sen muodostaman yhteiskunnan sekä valtion toimintakyvystä, että tätä maata ei ole rakennettu valittelulla, laiskottelulla, luimuilulla.

Tämä osasto ja suuri osa sen kirjoittajista ovat verrattavista Ämmässuon kaatopaikkaan. Monessakin suhteessa.

Tänne kirjoittavat valittajat, jotka eivät ymmärrä omaa tehtäväänsä, ympäröivää yhteiskuntaa ja sen ns."mekanismeja". Tänne siis kirjoittavat typerykset, joilla on taskut ja pää ainoastaan tyhjää täynnä.

Tällaisen porukan kanssa olisi mahdotonta rakentaa edes savusaunaa saati mitään suurta. Onneksi vielä tänäkin päivänä on niitä suomalaisia, jotka viittaavat tälle porukalle kintaalla ja hoitavat tehtävänsä ryhdikkäästi. Valtaosa näistä ihmisistä ovat tavallisia, perhellisiä rehellisiä suomalaisia - joista suuri osa työskentelee myyntityössä. Hoitavat tehtävänsä niin, ettei niistä tarvitse kirjoitella julkisella palstalla. He eivät tuota vahinkoa työnantajalle, ovat lojaaleja, tekevät tavoitteensa ja noudattavat työaikoja. Työnantaja menestyy, tyytyväisenä maksaa palkkaa ja muita toiminnan kuluja.

Roskasakki tällä palstalla on juuri omaa tasoaan vastaavalla oikealla paikalla sillä hetkellä kun kirjoittaa tälle palstalle asioista, joista ei ymmärrä mitään ja olettaa kuitenkin ymmärtävänsä. Jos ymmärtäisi, tuskin olisi kirjoittamassa kuinka "työnantaja taas kusetti mua ja jätti provikkaa maksamatta".
39669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Kyllä!

Laiskuuden selvin ilmentymä on, ettei viitsi edes työsopimusta lukea. Useimmiten ne ovat ihan selvää tekstiä. Kuitenkin on helpompi elää omassa käsityksessä kuin lukea paperi ja vaivautua kysymään epäselvistä asioista.

Jos ei viitsi selvittää edes työsuhteen ehtoja, voi vain kuvitella kuinka laiskaa on työssäoleminen. Korostan sanaa oleminen. Läsnäolo lienee se korkein saavutus.

Valitettavasti myös yhteiskunnan monessa mielessä ihan hyvät mekanismit suosivat ja säälivät näitä valittajia. Yksilön omaa vastuuta (työ) elämästä voisi korostaa enemmänkin.

Äänestä
  • Eihän ne edes tiedä mitä sana "vastuu" tarkoittaa. Kelan ja sossun väliä juostaa heti kun lapsilisät ovat päättyneet.

    Äänestä

  • Mutta tommonen lehtimyynti ym. onkin sopivaa puuhastelua 15-vuotiaille. Vähän niin kuin mainosten jako, eihän siitäkään makseta paljon mitään.

    Äänestä

  • 1420 kirjoitti:

    Mutta tommonen lehtimyynti ym. onkin sopivaa puuhastelua 15-vuotiaille. Vähän niin kuin mainosten jako, eihän siitäkään makseta paljon mitään.

    No kyllä lehtimyynti ammattimaisesti tehtynä on mielestäni ihan kunnioitettavaa ja oikeaa työtä. Puhelinmyynti lajina on kuitenkin sen verta rankka että harva jaksaa sitä eläkevirkana tehdä.

    Joka työssä menestyminen ja tienaaminen vaatii ammattiasennetta ja ammattitaitoa. Myynti ja varsinkin puhelinmyynti on suomalaiselle kansanluonteelle vieras koska ei makseta läsnäolosta vaan tuloksesta. Lisäksi täytyy löytyä sosiaalisia taitoja mikä on suomalaisten heikkous. Ja nyt puhun siis myymisestä, en ruinaamisesta tai huijaamisesta.

    Äänestä

Viimeinkin asiaa. Minä ainakin teen isännälle rahaa kottikärryittäin, niin hänen on helpompi maksaa lapioittain.

Äänestä

Loistava viesti!

Äänestä

Vaikka viesti olikin asiaa ei tällä viestillä ole mitään merkitystä. On vain ajan kysymys kun taas kirjoittelu jatkuu siitä, miten "paha firma kusetti"

Äänestä
  • Kusettajia ovat laiskat paskahousupummit, jotka leikkivät olevansa työssä.

    Äänestä

Nämä valittajat koostuvat laiskoista kouluttamattomista huonokuntoisista harhailijoista. Heistä on tulossa iso lasku, koska tuollaisella asenteella ei tule onnistumaan koskaan missään työssä.

Äänestä
  • Tässä on ASIAA. Ja jokaisen valittaja tyhjäpää sosiaalipummin on
    viisainta lukea tämä ennenkuin kun rupeaa täällä valittamaan.
    Työtä tekemällä tienaa ja voi hyvin. Laiskoja idootteja on tämä meidä Rakas
    Suomenmaa täynnä, aivan liikaa joutilaita tyhjäpäitä, alkoholisoituneita tai muita pään sekoittavia aineita käyttäviä jotka elää sosiaalituella
    ja muka yrittävät hakea töihin.
    Ei tollasille "hylkiöille" halua edes maksaa mitään koska ei he työtänsä
    tehe täysillä. Kunhan vaan istuvat ja tulevat miten sattuu. Iso potku tollaselle
    Saastalle takapuoleen.

    Äänestä

Nämä valittajat tulevat olemaan koko elämänsä kusessa. Suuret ikäluokat eivät koskaan ohjaa verorahoja heille. Miettikää ikärakennetta, rahat ohjataan tulevaisuudessa vain eläkeläisille.

Äänestä

välittajat menkää ladon taakse tällä alale teitä ei kaivata tai työelämässä

Äänestä

Olet täysin oikeassa. Tuollaista paskasakkia ei mikään yritys kaipaa.

Äänestä
  • Tälle sivustolle täytyy kerätä lista sellaisista henkilöistä joita ei missään
    nimessä kannata palkata. Itkevät ja valittavat täällä kuinka työnantaja on
    ilkeä kun ei maksa heille "ei mistään". Ohjeistuksesta huolimatta eivät
    opi työtänsä koska ovat niin harvinaisen tyhmiä idiootteja.
    Huijaavat asiakkaita tekemällä omalla ohjeiden vastaisella tavalla kauppoja?
    Onneksi kuitenkin on vielä niitä joilla on asenne kohdallaan ja halu tehdä työtä
    ja tulosta. Oikealla asenteella tienaa hyvin, sen tietää jokainen järkevä ihminen!

    Äänestä

up

Äänestä

up

Äänestä

Toivon todella, että tämä porukka täällä palstalla lukee ja yrittää ymmärtää viestin sanoman. Siinäkin asiassa kysymys halusta - ja asenteesta. Viesti on asiallinen ja silmiä avaava.

Hyvää kesää kaikille lukijoille!

Äänestä
  • Niinpä!

    Äänestä

  • 1212 kirjoitti:

    Niinpä!

    joo

    Äänestä

Varmasti olette osittain oikeassa, mutta täällä palstalla käy myös paljon sellaisia ihmisiä, jotka haluavat toisilta kokemuksia firmasta, johon itse hakeutuvat töihin. Tietysti vaarana on se, että kuulee vain kaiken negatiivisen, mutta taitava lukija osaa suodattaa pottuilut arvokkaammasta tiedosta. Kolikolla on kaksi puolta ja toinen niistä puolista on tässä tapauksessa se, että jos yrityksellä on työntekijöidensä tai entisten työntekijöidensä keskuudessa huono maine niin se leviää. Varmasti löytyy niitäkin, jotka vaan huviksensa tai kostoksi haukkuvat täällä entsitä työnantajaansa, mutta ne taitava lukija osaa suodattaa järkevien viestien joukosta. Tai ainakin itse osaan. Siis, jos yrityksellänne on huono maine entisten työntekijöiden keskuudessa laajemminkin, niin miettikää mistä se johtuu.

Äänestä
  • Henkilö joka haluaa tehdä töitä oikeasti ja tienata, ei tyydy lukemaan näiden epäonnistujien ruikutuksia. Terve (lue myyös korvien välissä) henkilö menee kyllä töihin ja onnistuukin työssään. Huolimatta siitä, mitä ja miten epäonnistujat katkeilee.

    Äänestä

  • mennään tienaamaan kirjoitti:

    Henkilö joka haluaa tehdä töitä oikeasti ja tienata, ei tyydy lukemaan näiden epäonnistujien ruikutuksia. Terve (lue myyös korvien välissä) henkilö menee kyllä töihin ja onnistuukin työssään. Huolimatta siitä, mitä ja miten epäonnistujat katkeilee.

    Näin On! Senhän tietää jokainen terve AIKUINEN. Ikävä vaan huomata miten nämä lapselliset epäonnistujat kirjoittelevat tänne ihan mielivaltaisesti mitä haluavat. Annan neuvon:kasvakaa aikuisiksi ja
    hankkikaa elämälle tarkoitus! Kyllä hiekkalaatikko leikkien olisi pitänyt jo loppua kun oppii kirjoittamaan.

    Äänestä

Loistavasti sanottu, menestyjä hoitaa homman ja menee kotiin eikä jäää kaupungille itkemään kaljatuopin ääreen.

Äänestä

Suurin osa valittavista myyjistä on haikäilemättömiä varkaita. He yrittävät kaikin keinoin varastaa palkkansa työnantajalta tekemättä yhtään mitään työtä.

Nämä ovat koko alan häpeä ja heistä pitäisi päästä kokonaan eroon.

Äänestä
  • Näin on!!

    Äänestä

Kirjoittajan viittaus kaatopaikkaan osuus siis oikeaan. Lienee vaikeaa päästä roskasakkia/varkaita edustavista duunaireista kokonaan eroon. Töihin ei kannata ottaa vähänkään viittaavaa henkilöä, kun kaiikki toimivat näin niin tämä roskasakki on oikealla paikallaan. Siis juomassa kaljaa toisten piikkiin ja kirjoittelemassa lisää tänne roskaportaaliin. Osastoi vaan taitaa silloin vaihtua...

Äänestä

Luuserit kyselevät koko ajan miten voisi huijata itselleen palkkaa.

Äänestä
  • Tämä pitää paikkansa.

    Äänestä

Tämän palstan paras ketju!

Äänestä

Up!

Äänestä

up

Äänestä
  • Pieni muistutus, tästä "ketjusta"

    Äänestä

Nämä samat paskahousut hakevat rahaa sossusta, vuokratukia työttömyys- ja sairausrahoja ym. Oikea yhteiskunnan syöpäläisjoukko.

Äänestä
  • Suurin osa puhelinmyyjistä on ensi kokemusta työelämään ottavia nuoria, jotka opiskelavat työn ohella. Eivät siis varkaita. Pitempään alalla olevat ovat sitten niitä jotka ovat työssä oikeasti hyviä ja nauttivat siitä. Heitä on myös turha pikkupomojen koittaa pompottaa, koska tietävät oman arvonsa.

    Äänestä

  • niin

    Äänestä

Suurin osa hakijoista vaikuttaa vajaa-älyisiltä.

Äänestä

jatkuuko sama meininki alalla

Äänestä

Epäilen että olis näitten firmojen, joiden nimet täälä vilisee, syytä tutkia toimintatapojaan. Ilmeisesti rekrytoinnissa ei ole minkäänlaista rimaa vaan kaikki otetaan sisään, ihan kaikki. Sit joukossa tulee tätä roskasakkia ja tilanne vaan pahenee kun roskasakkilaiset kertoo toisilleen et sinne pääsee. Ja sit firmassa olevat fiksut tyypit alkaa häipyä ja kertoa kavereilleen et sinne ei kannata mennä, siel on ihan sekopää porukkaa vallannu koko firman. Ja sit fiksut ei enää ees hae töihin näihin äxeihin ja voixeihin ni niitten on pakko ottaa niitä jotka on ainoita jotka hakee, roskasakki.

Sit firmojen nimet pyörii täälä roskaportaalissa, vuosikausia.
Tiedän puhelinmyyntifirmoja joista tällä palstalla ei keskustella, tai ainakin keskustelu on vähäistä ja asiallista. Epäilen että niissä firmoissa rima on sen verran korkeella että roskasakki ei ylitä rimaa. Joten mitään työsuhdeongelmia ei synny. Ja jos tulee selväksi että puhelinmyynti ei ollut nyt se juttu niin sekin asia saadaan keskusteltua asiallisesti ja lopputilit hoidettua molempia osapuolia tyydyttävällä tavalla niinkuin normaaliin työsuhteen hoitamiseen kuuluu.

Voima Kanssasi Lauri Ihalainen. Vaikea tietää miten nämä työllistetään kun ne ei mullekaan kelpaa.

Äänestä

Pieni muistutus siitä, että tämä on täyttä asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä tosiasia kirjoitti:

Olen silloin tällöin pikaisesti seurannut keskusteluja tällä palstallaja ja tullut lopputulokseen, josta olen varsin vakuuttunut.

Suurin osa tällä palstalla esiintyvistä kirjoittajista ovat keskimääräisesti tyhmempiä, laiskempia ja varmasti rumempiakin kuin näissä asioissa mitattavat suomalaiset keskimääräisesti ovat. Viimeisenä tullut seikka on arvioitavissa jokaisen oman mielipiteen perusteella, vanha ja kulunutkin sanonta kuuluu "kauneus kun on katsojan silmissä". Tässä viimeisessä asiassa kysymys on siis omasta henkilökohtaisesta mielipiteestä eikä sillä siis ole perustavaa merkitystä.

Tämä päätös kirjoittajakunnan kompetenssista perustuu ajatukseen siitä, että meillä on asuinympäristönä todella hieno maa ja siihen rakennettu yhteiskunta. Historiaan tutustunut henkilö on varmasti havainnut muodostaessaa käsitystä ja kokonaiskuvaa Suomen kansan ja sen muodostaman yhteiskunnan sekä valtion toimintakyvystä, että tätä maata ei ole rakennettu valittelulla, laiskottelulla, luimuilulla.

Tämä osasto ja suuri osa sen kirjoittajista ovat verrattavista Ämmässuon kaatopaikkaan. Monessakin suhteessa.

Tänne kirjoittavat valittajat, jotka eivät ymmärrä omaa tehtäväänsä, ympäröivää yhteiskuntaa ja sen ns."mekanismeja". Tänne siis kirjoittavat typerykset, joilla on taskut ja pää ainoastaan tyhjää täynnä.

Tällaisen porukan kanssa olisi mahdotonta rakentaa edes savusaunaa saati mitään suurta. Onneksi vielä tänäkin päivänä on niitä suomalaisia, jotka viittaavat tälle porukalle kintaalla ja hoitavat tehtävänsä ryhdikkäästi. Valtaosa näistä ihmisistä ovat tavallisia, perhellisiä rehellisiä suomalaisia - joista suuri osa työskentelee myyntityössä. Hoitavat tehtävänsä niin, ettei niistä tarvitse kirjoitella julkisella palstalla. He eivät tuota vahinkoa työnantajalle, ovat lojaaleja, tekevät tavoitteensa ja noudattavat työaikoja. Työnantaja menestyy, tyytyväisenä maksaa palkkaa ja muita toiminnan kuluja.

Roskasakki tällä palstalla on juuri omaa tasoaan vastaavalla oikealla paikalla sillä hetkellä kun kirjoittaa tälle palstalle asioista, joista ei ymmärrä mitään ja olettaa kuitenkin ymmärtävänsä. Jos ymmärtäisi, tuskin olisi kirjoittamassa kuinka "työnantaja taas kusetti mua ja jätti provikkaa maksamatta".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu