Jokin aika sitten Paatero oli laskemassa suomen promillerajaa 0,2:een nykyisen sijasta. Paatero ei tuolloin kertonut mitään järkeenkäypää syytä mielipiteelleen. Nyttemmin ruotsi puhisi, että satamassa jää päivittäin kiinni suomalaisia rattijuoppoja ja osa väittää ettei tiennyt, että promilleraja on pienempi ja että lapsiperheet ovat jääneet parkumaan laiturille. Puhuimme tovin myös siitä, ettemme halua tehdä suomessa kaikkea niin kuin ruotsissa.
Oliko Paateron perinpohjainen syy alkaa viemään promillerajan laskua eteenpäoin siksi, että jokunen on kokenyu ruotsissa ongelmia? Onko se poliisin normaalia järjenjuoksua, että asiassa kuin asiassa mies on aina velvollinen holhoamaan sellaista naista jolla on lapsi vaikka se lapsi ei oma oliiskaan? Miksi joudumme poliisissa aina, myös ruotsin järjenjuoksun mukaan siihen tilanteeseen, että vika on aina muissa kuin siinä itse rattijuopossa taikka muussa rikollisessa.
Promillerajat, Paatero ja Ruotsi
4
63
Vastaukset
- yty5gh
Lainsäädäntövalta
Ennen Suomi noudatti Montesquiu´n vallan kolmijako-oppia, missä lainsäädäntövalta oli kansan valitsemalla Eduskunnalla. Olen yrittänyt pysyä kehityksessä mukana, mutta en ole huomannut sitä, milloin lainsäädäntövalta onkin siirtynyt Paaterolle, jolloin hän voisi laskea promillerajaa. Kas, kun medialtakin on tällainen jäänyt huomaamatta, mutta kerrotko nyt nuo hämmästyttävät tietosi muillekin.- okfeooi
Toisella palstalla minua moralisoitiin koko normaalin yhteiskunnan riitauttamisesta tilanteessa, jossa omankädenpolitiikka meni lakien, tieteen ja ihmisoikeuksien edelle. Edes se lainsäätäjällä ei tässä asiassa ollut painoarvoa. Minultakin todella pääsi hieman ohi, että mikä oli virkamiehen, poliitikon ja eduskunnan ero. Että kuka riitautti ja kenet?
- columbo..
Ei suomessa mennä 0,2 rajaan näillä henkilömäärillä ja sitä paitsi autoissa pitäisi olla tarkkuusalkometrit, jotta saataisiin tuloksiakin aikaan. Ja kun poliisin kalustokin on paikoitellen retuperällä saati sitten lisää tekniikkaa maijoihin, jotka hädin tuskin pysyvät kasassa.
- Ruotsi tuskailee
Meillä päin vain poliisi jakaa mielikuvia ylinopeudesta ja rattijuopumuksesta vaikka kertaakaan en ole kärähtänyt ja viimeisemmästä ylinopeus-sakosta on aikaa n. 14v. Viimekertainen pysäköintisakkokin tuli poliisin ns. silmätikkutaktiikalla. Ns. turhia pysättämisiä ja tarkastamisia on jatkuvasti edelleen tänäpäivänä vaikka siitä on ollut puhetta, että jos mitään asiaa ei ole niin voi pysytellä kauempana. Loppupeleissä poliisi tuskailee todellakin kaiken mahdollisen seurustelusuhteesta ja asuinpaikkaan ja muotoon asti. Niinhän se meni, ettei perustuslaki koske kaikkia suomalaisia ja ihmisoikeudetkin ovat vain virkamiehillä. Kyllä on poliisilla hieman mittrari tuunattu tuon oikeuden jakamisen kanssa ja yksipuolinen näkökanta asioihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738