Laihtuminen kilpirauhaslääkkeellä?

Tietääkö joku jonkun joka on laihtunut saatuaan kilpirauhaslääkkeen tai kun lääkeannosta on nostettu?

Paljonko on / olet laihtunut?

Minä en ole koskaan laihtunut kilpirauhaslääkityksestä. Syön vähän ja vatsa toimii aina huonosti.
6554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos tyroksiinilääkitysellä jatkat lihomista tai olet pitkälläkin ajan välillä ylipainoinen.

1) syöt liikaa tai huonosti, mutta luultavasti et syö paljon mitään ja silti lihot.

2) olet alilääkitty (tavallista!!!) ja todennäköisesti muutenkin kärsit vajaatoiminnan oireista.

3) tyroksiinin muunto ei toimi. Silloin T3V: kin pitäisi tutkia, mutta harvalla edes sitä T4V:tä tutkitaan, jollei olla erikoislääkärin hoidossa. Jos muunto ei toimi, pitää saada liotyroiinia lisäksi tyroksiinin lisäksi.

4) kaikilla tyroksiini ( liotyroiini) ei toimi ja pitäisi kokeilla sikaperäistä lääkettä. Tähän ei ole moni lääkäri perehtynyt, joten etsii ensin sellaisen endokrinologin, joka sitä määrää.

http://www.kilpirauhas.info/foorumi/viewforum.php?f=15

Äänestä

Voi jumbe! Vai ei tehdasvalmisteinen lääke toimi!

Kun minä olin vielä 16-17-vuotias, niin kilpirauhaslääke valmistettiin kuolleesta ihmisestä ja pilleri sulatettiin kielen alla.

Siasta tehty lääke? En tiedä söisinkö edes???

Äänestä
  • Niin ja ei ole koskaan tehty kuolleista ihmisestä mitään kilppari lääkettä,vaan aina porsaan killppaista...ja myös silloin kun sinä olit tuossa iässä.Ennenkun oli tyroxiinia oli juuri tätä.

    Äänestä

Kelpaisivat kyllä kummatkin noista tuota tehdasvalmisteista sontaa paremmin, joille ihmiset ovat olleet jopa allergisia ja joka aiheuttaa joka kolmannelle mitä ihmeellisempiä oireita.

Äänestä

Ei kilpirauhaslääk. ole koskaan valmistettu ihmisestä!
Typerä provo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PuhelinPotilas kirjoitti:

Tietääkö joku jonkun joka on laihtunut saatuaan kilpirauhaslääkkeen tai kun lääkeannosta on nostettu?

Paljonko on / olet laihtunut?

Minä en ole koskaan laihtunut kilpirauhaslääkityksestä. Syön vähän ja vatsa toimii aina huonosti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu