vikasuojaa

ihan oikea sähkäri

onko vikavirtasuoja tarpeellinen 12 voltin järjestelmässä? ilman vikavirtasuojaa voi vahingossa syöttää vikavirtaa (239v) järjestelmään. paljonko maksaa asennuksineen vikiksen asennus, jos vaikka itseni palkkaisin asentamaan, sillä olenhan sentään aito ja ainoa oikea ihan oikea sähkäri ja lopuun laittelen ntaasen tuttuun tapaani hymiön, eli Caps lock pohjaan ja kaksoispiste, sitten ysi näppäin ja siinähän se näppärästi taas on :), eli :) (todella helpoa tehdä hymiö)

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgfhj

      Mitähän luuseri jos tyytyisit kirjoittelemaan vessojen seiniin typeryyksiäsi.

    • Hzkvah

      Jos esim veneessä on ns. kelluva systeemi vois tosta 12V vikiksestäkin olla hyötyä.?Maksa itelles kunnon palkka esim eurokossu/h:)

      • ihan oikea sähkäri

        jos veneessä ei ole tälläistä, ns. kelluvaa systeemiä, sitä kutsutaan hylyksi taikka sukellusveneeksi. jälkimmäiset on siviilikäytössä kovin harvinaisia. vikavirtasuojaus ei vaikuta kummassakaan tapauksessa kellumiseen.


    • kWat

      et siis maksanutkaan itselles suositeltua palkkaa.

      • ei oikea sähkäri

        Toi ns oikea sähkäri on outo hiippari. Pistää olevinaan fiksuja aloituksia ja itse vastaa näsäviisaasti niihen. Hoitoa tarvitsisi.


      • pöntönhoitaja
        ei oikea sähkäri kirjoitti:

        Toi ns oikea sähkäri on outo hiippari. Pistää olevinaan fiksuja aloituksia ja itse vastaa näsäviisaasti niihen. Hoitoa tarvitsisi.

        Täällä kyllä kirjoitellaan toisten nimimerkeillä mitä vaan. Et kyllä tiedä kuka on todellinen kirjoittaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      312
      6078
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3586
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2760
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2151
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1718
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1150
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      142
      942
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      918
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe