Onko koulujen sisäilman

missä vika, missä..

ongelmista tehty kärpäsestä härkänen?

Miksi ei näin suurta huomiota saa muiden rakennusten sisäilman laatu?

Mikä tekee koulurakennuksista niin erilaisen muihin rakennuksiin nähden että juuri koulujen sisäilma on epäterveellistä?

Eräässä lehtiertikkelissa erään oppilaan äiti oikein tarkkaillut ja kirjannut oireita muistiin, voiko näin sitten syyyttä suoralta kädeltä koulun sisäilmaa ja yksin juuri vain sitä?

Päänsärky ja silmien kirvely..

Artikkelissa äippä kertoi että epäili myös koulukiusaamista..ei ei..lapsi kuitenkin nii sosiaalinen ettei koulukiusaaminen tule kysymykseen..vai niin..ei koulukiusaamista se estä jos on vaikka kuinka sosiaalinen, jos silmätikuksi joutuu niin siihen riittää hyvinkin pieni syy ja siihen ei auta vaikka tulisi kuinka hyvin toimeen muiden kanssa.

Itse laitan vaikka pääni pantksi että koulujen sisäilma ei ole aivan kokonaan syy oppilaiden oireisiin..esim itsellänikin päätä särkee ja silmiä kirvelee jos tuijotan monta tuntia vaikkapa tietokoneen ruutua.

Lehtiartikkelissa mainittiin myös nenäverenvuoto, no sitäkin minullakin esiintyy vaika en käy lähelläkään kouluja.

Ei pidä suoralta kädeltä niputtaa oireita yhden ainoan paikan syyksi, en puolustele kouluja vaan asetan epäilynalaiseksi juuri tällaiset lausunnot joita eräiden oppilaiden äitien suusta kuulee.

Toki on myös sellaisiakin asioita huomattu että joidenkin vanhempien mielestä juuri heidän lapsensa oireet häviävät kun on loma-aika eikä silloin lapsi käy koulussa, mutta onkohan oikeasti kokonaan asian laita niin? ..jos oppilaalta kysytään johdattelevasti että särkeekö nyt päästäsi..ja varsinkin kun on koulupäivän aamu niin voi vastaus olla että kyllä särkee ja päin vastoin jos edessä on lapsen mielestä hyvinkin mieluisa päivä edessä ja kysytään voitko lähteä mukaan vai pitäisikö sinun jäädä kotiinlepämään, jos sinulla taas on vaikkapa päänsärkyä tai muuta niin aivan varmasti lapsi on silloin "terve".

Kyllä olisi korkea aika tehdä laaja tutkimus mistä tässä asiassa on oikeasti kyse.

Kuinka moni oppilas oikeasti oirehtii koulujen sisäilman vuoksi vai onko nämä oireet kuten päänsärky vain keksittyä niinkuin aikuisilla makuuhuoneessa kun ei vaan nyt kiinnosta.

Kuinka paljon ja monellako oppilaalla esiintyy väsymystä, päänsärkyä yms liiallisesta valvomisesta, liian vähäisestä ulkoilusta/liikunnasta, tupakasta, energiajuomista, koulujen opetustahdista..onko jatkuva kiire ja liian korkeat vaatimukset syynä kouluissakin oppilaiden väsymiseen, stressiin ja masennukseen..tässä pohtimista.

2

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H...Home

      Kouluissa ja sairaaloissa näyttäisi olevan jatkuva sisäilmaongelma. Se johtuu yksinkertaisesti siitä, että pienessä tilassa on paljon väkeä, jonka hengitysilmasta, hikoilusta ja märistä vaatteista sekä siivouksesta tulee kosteutta. Kun lisäksi energian säästön nimissä yritetään selvitä mahdollisimman vähäisellä tuuletuksella, niin rakenteet kostuvat vähitellen ja tarjoavat ihanteelliset olosuhteet kaikenlaisille homeille.

      Mitä olisi tehtävä? Ainakin kouluissa olisi syytä luopua kiinteistä rakennuksista ja siirtyä parakkeihin. Homehtueet parakit voitaisiin hävittää tarpeen mukaan ja kunnossa olevat siirtää alueelta toiselle lapsimäärän vaihtelujen mukaisesti.

      Rakentamisessa pitäisi ainakin luopua liian loivista katoista. Rakennuksiin pitäisi vaatia kunnolliset räystäät. Koko ala kaipaisi runsaasti lisää tutkimustietoa. Nyt kuin elektroniikkateollisuus näyttää kuihtuvan, voitaisiin rakennustekniikan ja rakennusbiologian tutkimukseen lisätä resursseja. Lisäksi uusimmat tutkimustulokset täytyy saattaa täydennyskoulutuksen avulla ainakin ammattioppilaitosten opettajien tietoon. Homeisten rakennusten korjaus on tulevaisuudessa sellainen jytky, että siihen kannattaa satsata.

      Ennen muuta päättävien viranomaisten pitäisi tehdä asiollle jotain eikä vain levitellä käsiään.

    • missä vika, missä..

      Putkahti vahvasti tuohon edelliseen viestiin tuo "home"..onko sitä oikeasti sisäilmassa niin paljon kuin luullaan..jossakin lehtijutussa oli erään koulun väitetyistä "homeongelmista" että mittarit sun muut värkit näyttää että ei ole hälyttävää sisäilmaongelmaa ainakaan, homeen aihettamaa.
      Sitä ajoin aloitusviestilä takaa että onko tosiaan syy pelkästään homeessa, luulis että nykypäivänä löytyy ammattitaitoa ja välineitä huipputeknologian kärkimaassa jotta pystytään analysoimaan koulujen sisäilma niin tarkasti että todella tiedetään missä vika, tätä "homekoulu" ja sisäilma-keskustelua on jauhettu jo monta monta vuotta, eikö olisi jo syytä pistää asia tutkimaan ryhmä sellaisella kokoonpanolla että asiaan saataisiin selvyys, vai onko niin että syy on homehtuneissa rakennuksissa mutta asiaa ei vaan jossain portaassa suostuta myöntämään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe