Jako kasvattajalta?

papukaijanainen14

Olen päättänyt että hankin harmaapapukaijan. =)

Asia ei kuitenkaan ole ajankohtainen juuri nyt, mutta ehkä vuoden päästä. Kuitenkin olen jo alkanut suunnittelemaan säästöprojektia ja miettimään mitä pitää ottaa huomioon.

Mietin että mistä voisi löytää näitä jakojen kasvattajia?

Netistä en löytänyt kovin "vakuuttavia" kasvattajien sivustoja... Onko niitä siellä jossain, vai missä voisi väläyttää ajatuksen; "hei haluaisin ostaa papukaijan"?

En ole ennen hankkinut lemmikkejä ihan kunnon kasvattajilta, niin en tiedä miten homma toimii. Eläinkaupasta en halua jakoa hankkia.

Kiitos jo etukäteen vastauksista. Saa myös kertoa erityisiä juttuja mitä pitää ottaa huomioon linnunhankinnassa. =)

6

709

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ankku_

      Sikälimikäli minä tiedän, on Suomessa harmaapapukaijojen kasvattajia varsin harvassa. Nämä kasvattajat ovat varsin valikoivia siitä, minkälaisiin koteihin lintunsa sijoittavat, kokemattoman omistajan on todella pystyttävä osoittamaan olemaan valmis pitämään linnusta hyvää huolta usean kymmenen vuoden ajan, pystyttävä järjestämään sille tarvittavat tilat ja aktiviteettejä, ymmärrettävä sitä mitä on pitää niinkin haastavaa lintua kuin harmaapapukaijaa lemmikkinä ja osattava käsitellä niitä. "Hei haluaisin ostaa papukaijan" ei todellakaan ole se repliikki, mikä kannattaa kasvattajalle sanoa, sillä silloin jää todennäköisesti jako saamatta. On osoitettava olemaan aidosti kiinnostunut uhraamaan elämänsä tälle haastavalle elinikäiselle ystävälle.

      Tällaisen kasvattajan voit tavoittaa parhaiten lukemalla Kaijulien keskustelupalstaa ahkerasti, etenkin harmaapapukaijapuolta, ja bongata henkilöt, joilla on pesivä harmaapapukaijapari. Kasvattajat eivät välttämättä halua ilmoitellakaan itsestään niin kovin aktiivisesti, jotta "huonot ostajat" karsiutuisivat ja vain oikeat lintuihmiset jäisivät jäljelle. Myyntipalstalla näkee joskus poikasia. Toinen vaihtoehto on tosiaan tilata jonkin eläinkaupan kautta ulkomailta, kuten Saksasta tai Ruotsista.

      Toivottavasti tiedät mihin olet ryhtymässä, luet aktiivisesti juttuja, kysyt jos tulee jotain mieleen ja käyt tutustumassa jonkun omistajan luona, mitä on todella pitää harmaapapukaijaa.

      • papukaijanainen14

        Juurikin sen koen tärkeäksi, että pääsisin keskustelemaan "livenä" kasvattajan kanssa ja sillä on iso rooli lopullisessa ostopäätöksessäni.

        Vasta kokemus sen kertoo mihin ryhdyinkään, mutta sen vien varmasti loppuun. Luen kyllä ahkerasti tietoa, olen lainannut kirjoja ja aijon perehtyä nyt blogeihin.

        Kiitos paljon tiedosta! Pitää pitää silmät auki palstoilla siis, hyvä että mainitsit erikseen, koska luulin tosiaan että niitä myydään julkisesti.

        Hitsit kun menetän yöuniani, kun haaveilen omasta jakosta... :>


    • sonja_14

      sama juttu! :P ne on vaa tosi kalliita:(

    • noora12345

      täällä kanssa ollaan jakoa vailla jos kasvattajia löytyy ottaisin mielelläni yht tietoja! :)

    • yks Kaijuli
    • edelleen yks kaijuli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1612
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      22
      1231
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      997
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      86
      752
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      41
      731
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      559
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      540
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      483
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe