Kuorma-autoalan työntekijät ovat elintärkeitä valtiollemme. Tästä tulisi meidän kaikkien olla ylpeitä, kun saamme olla osa tätä selkärankaa.
Te uudet kuskit kun tulette hommiin. (ja miksei vanhatkin, vähän parkkinntuneemmat kuskit)
Ei olisi pahitteeksi näyttää vähän ammattiylpeyttä ja -taitoa liikenteessä, varsinkin kun toimenpiteet tähän ovat helpot.
1. Kun näette muitä nälkäkilpikuskeja hommissa. Moikatkaa (Tassu pystyyn vaan. Aina tulee vastaus)
2. Pese autosi. Likainen ulkoisesti epäsiisti kuorma-auto = epä-ammattimaisuutta.
3. Pidä autosi siistinä myös sisältä. (ei vaikuta olemukseen mutta, yleensä saa kuljettaja arvostamaan omaa itseänsä ja työtänsä.)
4. pidä itsesi siistinä. (Liittyy ammattimaisuuteen)
5. Varmista että autossasi palaa kaikki valot, ja ne ovat suorassa ja paikallaan. (ei tarvitse perustella)
6. Jos ajat yhdestä paikasta kuormaa samoille asiakkaille päivittäin on hyvä että, edes perusasteella ymmärrät kuljettamiesi tuotteiden sisällön ja tuotteen käyttötarkoitukset. (Parantaa kykyäsi palvella asiakkaitasi, Varsinkin elintarvikealalla. esim. saata kyetä havaitsemaan keräilyvirheitä ennen kuljetusta.)
7. Opiskele perusasioita ihmisuhdetaidoista ja asiakaspalvelusta.
8. Älä kiirehdi. Nopeimmin pääset kun teet liikkeesi hieman loivemmin ja jätät ne turhat liikkeet pois.
9. Tämä on tärkein. OLE YLPEÄ TYÖSTÄSI. Ei tähän kaikki pysty.
Kaikille kuljettajille hyvää kesää ja moikkaillaan taas baareissa ja maanteillä.
Aikuistukaa ennen töihin tuloa.
7
410
Vastaukset
- 20v.ajanyt
no joo, muuten ihan ok. mut toi 1. kohta kyllä jo vähän aikansa elänyttä, että kaikille... noloo
- 35v ajanut
Periaatteessa joo, nuoruus vaan paistaa vielä läpi tuosta vuodatuksesta.
Kerro nyt kuitenkin miksi sitä autoa oikeasti pitäisi hinkata kiiltäväksi jos ei elintarikkeiden kanssa pelaa? Työkalu se on.- Kuskina jo 12v.
Näkemykseni auton pesemisestä perustuu puhtaasti näkemykseeni siitä miten yritys haluaa tuoda imagoansa esiin. Toki tiedän että kuljetusala suomessa vielä perustuu pieniin yhden - kahden auton yrittäjiin ja markkinointi ja imagomainonta suomessa kuljetusliikkeissä on vielä lapsen kengissä, mutta tuohon asiaan on väkisinkin nykypolitiikalla tulossa hidas aikaa vievä muutos.
Työskentelen isossa kuljetusliikkeessä. Meillä on toista sataa kuljettajaa pelkästään helsingissä. Toki kaikki ei tuota siisteyspuolta noudata ja se tekee välillä työskentelemisestä ikävää. Yritys tosin on ohjeistanut autojen ylläpidon suhteen ja kyseinen työ luetaan työaikaan, toisin kuin monilla pikkuliikkeillä.
Siisteys on osa ammattimaisuutta ja yrityskuvaa. Elintarvikepuolella kuten jo mainitsit se on ositain välttämättömyys.
Auto on nimenomaan työkalu se on palkkasi aikaansaaja ja ylin ystäväsi koko työpäivän. siinähän se syy on huoltoon ja puhtaanapitoon.
Amerikassa orjien isännätkin huomasivat että tyytyväinen orja on tehokas orja =).
- EK kuljettaja
Kohta 9 on se mitä moni unohtaa.. No mä ny ajan autoa.. eikun rinta rottingille!! Ja mitä tulee siistiyteen niin sekä kuljettajan sekä auton sisä ja ulko siisteys on paras mainos asiakkaille ja muille kanssa kulkijoille ett asiat kunnossa ja yrityksessäsi välitetään!!
Turvallisia km ja hyvää kesää!! - trololoosofoghjewsolgjre
Miten nää liittyy siihen "aikuistumiseen"?
- Kuskina jo 12v.
Noh... Katsohan kun kuljetusliikkeisiin tulee uusia kuljettajia. Isolla osalla tosin yleistämättä, ei yksikään noista kohdista onnistu.
Tosin ei saa yleistää. On hyviäkin kuskeja joukossa.
Ja nuo asiat pitäisi normaali sivityksen omaavan aikaihmisen ymmärtää ja osata.
Myönnetään että otsikko oli hieman kaukaa haettu, mutta kuitenkin perusteltu.
- klitta
miksi morjestaa kun auto väki on et selän kun käännät puukotus alkaa oli sitte renki tai isäntä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.962191Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452142Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751380- 901326
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311130Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621093- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920