Suoraan karenssi?

5plus15

Itse asun eri paikkakunnalla kuin tuttavani. Itse jouduin odottamaan muutaman kuukauden 25v täyttämisestä, että työmarkkinatuki alkoi tulemaan (työssäoloehto ei täyttynyt). Kaverille pienellä paikkakunnalla tuli työvoimapoliittinen lausunto, jossa lukee että työmarkkinatukea ei aleta maksaa lainkaan,koska "on todettu ettei halua toimenpiteisiin". Molemmat olemme siis vailla ammatillista koulutusta. Voiko sen työmarkkinatuen suoraan tyrmätä vaikka on 25 täyttänyt. Hänelle ei tietääkseni ole edes tarjottu mitään harjoittelupaikkaa tai vastaavaa.

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0978uio

      "Hänelle ei tietääkseni ole edes tarjottu mitään harjoittelupaikkaa tai vastaavaa. "

      Ennen kuin koko sun avauksesta voi kukaan alkaa kommentoimaan mitään, pitäisi vaan saada tietää tuosta sun kaverista että onko tarjottu vai eikö. Ja sitähän sinä et näköjään tiedä.

      Työkkäri voi tehdä päätöksen, että sun syntymälaiska ja ikipummin uraa hankkiva kaverisi ei ole eikä tule olemaan oikeutettu mihinkään työttömyyskorvaukseen.
      Sille on sitä ennen tehty työnhakusuunnitelma (jota se ei noudata) sekä aktivointisuunnitelma (jossa se ei tee mitään).

      Sitten vaan jossain vaiheessa nostetaan kädet pystyyn, että jos ei kiinnosta niin ei kiinnosta.
      Muutaman työpaikkaosoituksen kun laittaa, ja sitten kun ne ei nappaa niin lähettää pari kurssiosoitusta. Sitten kun nekään ei kiinnosta, kun kotona on kivempi pelata pleikkaa ja raapia itteensä. Sitte annetaan päätös, jopa noin kypsässä iässä kuin jopa 25 vuotta, että eipä kiinnosta.

      Vetelys kaverisi siirtyy vinkumaan sossusta rahaa, että oma asuinkunta alkais sitä elättää. Sossu on työkkärille ihan kypsä , kun tämmöisiä siirretään heidän kontolle. Lähettävät työkkäriin viestiä ,että "pitäisi ohjata toimenpiteisiin ja pitäisi tarjota toimintaa" Ei tarjota eikä enää ohjata. Se on teidän ongelma nyt.

      Sossu leikkaa sun kaverin toimeentulotukea ensin 2kk 20 % ja sitten 40 % . sillä saa sitten pärjäillä vaikka maalman tappiin saakka.

      Miksi teillä ei ole mitään ammattikoulutusta ollenkaan? Oletteko molemmat vaan notkuneet tyhjänpanttina peruskoulun jälkeen, vaikka ikää on jo 25v?

      Ei kuulu teille kummallekaan mitään rahaa maksaa. Mee töihin.

      • alkup.

        faksasi nyt työvoimapoliittisen lausunnon ja kelan päätöksen. perusteluissa oli ettei ole hakenut syksyn 2009 yhteishaussa eikä selvittänyt hakemistaan 2010 yhteishausta. Eikö nuo perustelut kuulu alle 25 vuotiaille ? Hän on mielenterveysongelmista kärsivä, ollut sairauslomalla 2005-2010 pitkiäkin jaksoja. On suorittanut ylioppilastutkinnon kuten minäkin, sekä lisäksi on suorittanut taiteellisen tutkinnon, mutta se ei ollut ammattiin valmistava. Opiskeli jo lisää sen jälkeen, kunnes joutui tahdon vastaiseen hoitoon erittäin löyhin perustein. Opiskelu tyssäsi siihen. Tämän vuoden helmikuussa ilmoittautui työnhakijaksi.

        Minulla oli sellainen käsitys ettei yli 25v patisteta enään kevään/syksyn yhteishakuihin. itsellä jyväskylässä homma toimii moitteetta, mutta hänellä pienellä paikkakunnalla ei rahaa tule kuin sossusta.


      • alkup.
        alkup. kirjoitti:

        faksasi nyt työvoimapoliittisen lausunnon ja kelan päätöksen. perusteluissa oli ettei ole hakenut syksyn 2009 yhteishaussa eikä selvittänyt hakemistaan 2010 yhteishausta. Eikö nuo perustelut kuulu alle 25 vuotiaille ? Hän on mielenterveysongelmista kärsivä, ollut sairauslomalla 2005-2010 pitkiäkin jaksoja. On suorittanut ylioppilastutkinnon kuten minäkin, sekä lisäksi on suorittanut taiteellisen tutkinnon, mutta se ei ollut ammattiin valmistava. Opiskeli jo lisää sen jälkeen, kunnes joutui tahdon vastaiseen hoitoon erittäin löyhin perustein. Opiskelu tyssäsi siihen. Tämän vuoden helmikuussa ilmoittautui työnhakijaksi.

        Minulla oli sellainen käsitys ettei yli 25v patisteta enään kevään/syksyn yhteishakuihin. itsellä jyväskylässä homma toimii moitteetta, mutta hänellä pienellä paikkakunnalla ei rahaa tule kuin sossusta.

        ps. Oli vielä kevään 2010 yhteishaun aikaan myös mielisairaalassa ja sairauslomalla.


    • totta vai tarua

      Jos tuttavasi on kieltäytynyt noudattamasta työnhakusuunnitelmaa niin karenssi voi tulla hyvinkin. Pitäisi tietää mitä tuossa työnhakusuunnitelmassa on sovittu ja miten hän on sitä mahdollisesti rikkonut.

      Epäilenpä kyllä että hänelle on tullut osoitus hakea jotakin työ- tai koulutuspaikkaa muttei ole sitten hakenut,tai on täyttänyt hakemuksen niin että siitä voisi päätellä ettei kyseisellä henkilöllä ole mitään motivaatiota edistää työllisyyttään.


      Mene ja tiedä,uskon ettei tuttavasi ole ihan kaikkea kertonut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe