Vain six pack

Matti-Mies

Moikka! Mitä haittaa on jos aloitan juomaan jokapäivä six packillisen keski-olutta?Erityisesti jos omakohtaista kokemusta jollain,ottaisin mielellään vastaan vinkkejä.Six packillisestähän on aamulla hirmu virkeä ja raikas normaali olo, koska määrä on pieni ja koko aja siis se normaali jaffan/veden juojan olotila.Iltasin aina myöhällä ottasin tuon six packin ja nukkumaan menisin aina noin kello 22.00.Luulen että monet pitkäaikaistyöttömät ja monet muutkin harrastaa tuollaista harrastusta ainakin joskus ja sit vähentää jossain vaiheessa, kun löytyy taas töitä elämään sisältöä jne.

8

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu ajasta

      Riippuu minkä aikaa aidot harrastaa tuota ajallisesti.Pitkäaikaisena käyttönä voi tulla ongelmia tai sitten ei.Nämä on yksilöllisiä asioita.Mutta uskosin,että tollaisesta tissuttelusta ei ole muuta haittaa,kun rahan meno ja maha kasvaa.Tuo kun ei ole todellakaan mitään kännäilyä/örvellystä noilla määrillä.Vaan tulee mieleen keski-eurooppalainen sivistynyt käyttötapa.Juomista ilman humalaa.

      • ?

        Luuletko, että sixpackista ei humalluta?


    • SixPack vastaa alkoholimäärältään lähes puolikasta kossupulloa, ja jokailtaisena annoksena silläkin saa pitkällä aikavälillä hankittua riippuvuuden ja haitat esiin.
      Juoman lajilla ei ole väliä.
      Kalja turvottaa, passivoi, ja eteen voi tulla aika, jolloin kaljalla hankittuun riippuvuuteen SixPack ei enää riitäkään.

    • päkki_

      Joopajoo ja rattiinkin voi lähteä sixpäkin jälkeen.
      En ymmärrä miksi oluen vaikutusta väheksytään alkoholia siinä tietääkseni on.

    • Six pack joka ilta

      Itselläni tekisi mieli juoda jokapäivä just six packillinen.Mikään kännäys ei kiinostaisi vaan tuollainen tissuttelu.Mutta en kehtaa,koska epäilen että alkaa jollain tavalla terveys rempata tollaisen harrastuksen takia.Ohan tuo niinkun Venäläistä rulettia.

    • Anonyymi

      No mulla menee sixpack tässä heti aamutoimien aikana.

    • Anonyymi

      Itse ymmärsin palstaa lukiessani, että 17 olutta päivässä on kohtuukäyttöä.

    • Anonyymi

      17 olutta on minun alkoholistin annos. Ei se tietenkään terveellistä ole, ja alkoholi on hyvin ongelmallinen aine.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe