Kuvittelua?

kt

Kuinka aikaisin ovulaation/hedelmöittymisen jälkeen teillä on ollut raskausoireita?Onko edes mahdollista, että niitä tulisi jo heti pari päivää ovulaation jälkeen? Viikon ajan ollut nyt ihmeellinen olo, eikä voi olla miettimättä kuinkahan mahtaa olla..Ja osaako kukaan sanoa, kuinka pian alkion kiinnittyminen on aikaisintaan mahdollista?

6

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Martsa11

      Näin jälkikäteen ajateltuna, minulla tuli oireita jo seuraavana päivänä :)
      En todellakaan edes ajatellut olevani raskaana, kun alkusyksystä saakka olemme yrittäneet, mutta en keksi muutakaan selitystä pahoinvoinnilleni.

      Eli siis en ole koskaan kärsinyt matkapahoinvoinnista. Kuitenkin hedelmöittymisestä seuraavana päivänä matkustaessani bussissa, minulle tuli erittäin etova olo. Taisikin sitten johtua sisälläni tapahtuvista muutoksista, eikä bussimatkasta, kuten silloin luulin. Rintani olleet siitä asti arat. Nyt rv 6 takana, enkä meinaa uskoa vieläkään. Sain positiivisia tuloksia 3 kpl eri valmistajien testeillä äitienpäiväviikonloppuna :)

    • djflakighkqjhg

      Selittämätön erittäin voimakas pahoinvointi noin vuorokausi sen jälkeen kuin olimme yhdynnässä joka tähän raskauteen johti. En ole pahoinvoinnille herkkää sorttia, ja sittemmin minulla ei raskaudessakaan ollut pahoinvointia, olin jo varma että olin sairastunut mahatautiin. Mutta illan äklötti ja sitten meni ohi. Jälkikäteen mietin, että aika vekkulia, jos hedelmöityksellä ja tuolla pahoinvoinnilla oli jokin yhteys, mutta pidän kyllä todennäköisempänä että pahoinvointi oli joku muu sattuma...

      Sitten 4 1 pamahti rinnat isoiksi ja aroiksi, ja silloin ajattelin ekaa kertaa että olisinkohan... nyt on 30. viikko meneillään.

      Jotkut lähteet väittää että ekoja oireita (esim. rintojen arkuutta, väsymystä) voisi tulla herkimmille noin viikko hedelmöityksen jälkeen.

    • Hermoja

      Hei,

      Oheisesta linkistä löytyy hyödyllistä tietoa aiheesta. Alkuraskaus tuntuu samalta kuin menkkojen alkaminen, rintoja kiristää ja kohtua kolottaa - omalla kohdallani hedelmöittymisen aikoihin sain kaupungilla yllättävän huimauskohtauksen ja alkoi näkyä " tähtiä" mitä ei ole koskaan eläissäni muutoin tapahtunut vastaavassa tilanteessa.

      http://www.vau.fi/Teemat/Teemakategoriat/Raskaus/Raskausoireet-alkuraskaudessa/

      Toivottavasti raskaustesti näyttää piakkoin toivottua tulosta :-)

      Hyvää kevään jatkoa!

    • ap

      Kiitoksia paljon tietoja antaneille, nyt vaan jännäämään mitä se raskaustesti näyttää. Vielä ei pysty testiä tekemään, mutta ainakin oireina on pieni lämmönnousu(aamulämmöt jatkuvasti vähän päälle 37), huimaus, rintojen aristus ja vatsan turvotus. Aamulla ei myöskään meinannut aamupala mennä alas, kun rupesi oksettamaan, vaikka yleensä on erinomainen ruokahalu vaikka olisi kipeenäkin.Tämän lisäksi vielä ollut alavatsassa aika ajoin outoja tuntemuksia. Niin ja oviksesta vasta viikko..Saa nyt nähdä mitä tuleman pitää:)

    • 40+1

      Pah.vointi yhdyntää seuraavana päivänä ei johdu raskaudesta. Hed. ei tapahdu saman tien.

      • neljän kätilöäiti

        Kyllä, kuvittelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      238
      3314
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      31
      2397
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      328
      2104
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      79
      2022
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1921
    6. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      43
      1793
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      1701
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      32
      1492
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1361
    10. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1360
    Aihe