Avioliitossa puolisot ei salli tai harvoin sallivat ulkopuolisia seksisuhteita toisilleen, mutta kaikki me sallimme omat harha-askeleet useitakin itsellemme, kaikkein mieluiten salaamme juttumme, mutta miksi me kärsimme, verisesti loukkaannumme jos ja kun saamme tietää puolison harha-askeleesta tai sivu suhteesta, mä henk.koht. loukkaanun kärsin tunnen vihaa, olen pettyny, kuinka tämä on käsitettävissä ????? olen itsekäs, tahdon omistaa yksin oman puolison, mutta sallisin itselle eri vapauden,( ainaki kuvittelen ) josta kuitenki olen kieltäytyny.
Minkälaisia tunteita teissä riehuu vastaavissa tapauksissa ? Ihmiset tuomitsee hyvin herkästi toisten toilailut, mutta itsemme toilailut salaamme, usein hyväksymme jos se on mahdollista, onko ihminen itsekäs loppujenlopuksi ?
Tämä ilmiö ei ole yksin länsimaalaisten, se on hyvin voimakas jollei voimakkaampi vielä muslimi maissa, psyykkisesti ihminen on edelleen hyvin kehittymätön olento .
Ihminen on itsekäs olento !
4
191
Vastaukset
Juu, niinhän se on tullut todettua jo tuossa toisessa aloituksessa.
Hän on hyvä vaan ja saarnaa lisää, toivottavasti yksikseen.
H.- puhe parasta
Miksi ihmiset ei voi keskustella avoimesti asiasta keskenään puolison kanssa, kärsimys poistuis elämästä rehellisyyden ja luottamuksen myötä.
En tiedä onko olemassa täysin avoimia liitoja ?- ?_____??
Avoin on, kun ei mene naimisiin.
Mitä helvettia on järkeä sitoutua, jos on ikiteini, ja haluaa vain hypiksiä kukasta kukkaan?
Ihminen ei ole kani.
- jotain syytä tehdä
Valitettavasti elämä ei ole noin yksinkertaista, me suuret ikäluokat olemme vanhanajan kasvatteja, avioliitton piti olla ikuinen, kaikkea muuta, pettymystä kärsimystä uskottomuutta keskinäistä valtataistelua, toistensa nujertamista, siinä lapsilauma kasvatettii ristiriitojen " tuulessa ja tuiskussa "
nyt näemme mihin kaikki tämä on johtanu, suomessa ennätys määrä lapsia otetaan lastekoteihin pois vanhemmilta, yhteiskunta on sodan jälkeen muuttunu valtavasti, mikään ei ole samoin kuin silloin ennen, KUKA osaa kasvattaa yhteiskuntaa turvalliseksi lapsille, ehdotan KOULUJA, siellä kaikki lapset on koossa, siellä heille viesti paremmasta elämästä saadaan perille, särkyneet, risaiset KODIT ei siihen pysty kuten olemme sen nyt moneen kertaan todenneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574147Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643387Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541765Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251623Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961403Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?131906Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235850en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115806anna hänen mennä
Jos rakastat jotakuta, anna hänen mennä. Jos hän palaa, hän oli aina sinun. Jos ei, hän ei koskaan ollut. Tällaiseen rakkauteen tämä mies uskoo.54769