Taulujen kopiointi?

Olen harjoitellut maalaamista öljyväreillä ja käyttänyt malleina kuvia kirjoista yms... Siis maalausten kuvia nimenomaan. Mutta mitäs jos nyt haluaisin maalata vaikka ne kuuluisat metsot itse. Onko se väärentämistä vai kopiomista. Vonko maalata sellaisen omalla signeerauksella ja laittaa turvallisin mielin vaikka näyttelyyn, ilman, että se olisi huono väärennös yritys?
53040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sallittua ja hyväksyttävää. Kun et kopioi myös taiteilijan nimeä ;-)

Laita maalaukseen oma nimi ja voithan kirjoittaa vaikka taakse, että teos on kopio teoksesta X.

Äänestä
  • Sama kun kopioisit musiikkia ei johda mihinkään muuten kuin korvausvelvollisuuteen koska kuvat ovat tekijänoikeudella suojattuja samoin kuin musiikki. Toisin oli ennen.
    Taidemaalauksessa ei ole kuvan tekeminen vaan taiteen tekeminen eli luodaan jotain uutta.

    Äänestä

Pitäis laittaa ilmoitus, että on kopio. Esim Kopio Halosen mukaan tms , mikä taiteilija milloinkin kyseessä.
Jos olisi perusteetu kopiomuseo, niin voisi saada provikklja pääsylipputuloista antamalla museoon kopiot.

Äänestä

Valtion museoilla on itse asiassa velvollisuus jopa auttaa kyseisessä toiminnassa. Lainaamalla telineitä yms. Eri asia on että uskallatko kopioida teosta museossa aukioloaikana, yleisön silmien alla.

Erittäin hyvä keino oppia mestarien tekniikkaa.

Laillista kunhan teet teoksen erimitoilla.

Äänestä

Taulun kopioinnissa ei ole mitään väärää tai laitonta niin kauan, kun ei esitä työtä alkuperäiseksi. Työhän on selkeesti uusi työ jos itse sen signeeraat.

Periaatteessa sama pätee musiikkin myös kunhan riittävän iso osa musasta on sinun tekemää. Öljyväritöissä ero tulee siveltimen jäljestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mooii kirjoitti:

Olen harjoitellut maalaamista öljyväreillä ja käyttänyt malleina kuvia kirjoista yms... Siis maalausten kuvia nimenomaan. Mutta mitäs jos nyt haluaisin maalata vaikka ne kuuluisat metsot itse. Onko se väärentämistä vai kopiomista. Vonko maalata sellaisen omalla signeerauksella ja laittaa turvallisin mielin vaikka näyttelyyn, ilman, että se olisi huono väärennös yritys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu