Olen harjoitellut maalaamista öljyväreillä ja käyttänyt malleina kuvia kirjoista yms... Siis maalausten kuvia nimenomaan. Mutta mitäs jos nyt haluaisin maalata vaikka ne kuuluisat metsot itse. Onko se väärentämistä vai kopiomista. Vonko maalata sellaisen omalla signeerauksella ja laittaa turvallisin mielin vaikka näyttelyyn, ilman, että se olisi huono väärennös yritys?
Taulujen kopiointi?
mooii
53040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sallittua ja hyväksyttävää. Kun et kopioi myös taiteilijan nimeä ;-)
Laita maalaukseen oma nimi ja voithan kirjoittaa vaikka taakse, että teos on kopio teoksesta X.
Sama kun kopioisit musiikkia ei johda mihinkään muuten kuin korvausvelvollisuuteen koska kuvat ovat tekijänoikeudella suojattuja samoin kuin musiikki. Toisin oli ennen.
Taidemaalauksessa ei ole kuvan tekeminen vaan taiteen tekeminen eli luodaan jotain uutta.
Pitäis laittaa ilmoitus, että on kopio. Esim Kopio Halosen mukaan tms , mikä taiteilija milloinkin kyseessä.
Jos olisi perusteetu kopiomuseo, niin voisi saada provikklja pääsylipputuloista antamalla museoon kopiot.
Valtion museoilla on itse asiassa velvollisuus jopa auttaa kyseisessä toiminnassa. Lainaamalla telineitä yms. Eri asia on että uskallatko kopioida teosta museossa aukioloaikana, yleisön silmien alla.
Erittäin hyvä keino oppia mestarien tekniikkaa.
Laillista kunhan teet teoksen erimitoilla.
Taulun kopioinnissa ei ole mitään väärää tai laitonta niin kauan, kun ei esitä työtä alkuperäiseksi. Työhän on selkeesti uusi työ jos itse sen signeeraat.
Periaatteessa sama pätee musiikkin myös kunhan riittävän iso osa musasta on sinun tekemää. Öljyväritöissä ero tulee siveltimen jäljestä.