Vakiintunut työ?

Väliinput0aja

Tämä koskee kelan sairauspäiväraha asiasta tekemään päätöstä jonka mukaan työtäni ei pidetä vakiintuneena. Mitään lakiperäistä perustetta en löytänyt asialle joten kai tämäkin menee niin että vaikka olisit kuinka pitkään samassa työssä ja työsuhde vakinainen niin kela voi kyseisen etuuden hylätä ilman lakiin perustuvaa perustelua. Pyytäisinkin kelan väkeä tarkentamaan asiaa?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väliinput0aja

      Lisään sen verran kun 300 päivää ei ole täynnä niin näin ollen en voi saada ansiosidonnaista päivärahaa kun on työsuhde voimassa ja työnantajalla ei ole sopivaa työtä tarjota.

    • kela

      Hei,

      kiitos kysymyksestäsi. Valitettavasti pystymme tällä palstalla vastaamaan vain työttömyysetuutta koskeviin kysymyksiin. Sairauspäivärahapäätöksestäsi voit tiedustella tarkemmin numerosta 020 692 204.

      Ystävällisin terveisin,
      Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe