haluaisin hyvän järkkärin luontokuvaukseen mutta nyt tuli ongelma... kumpi on parempi luontokuvaukseen canon vai nikon
canon 600d vai nikon 1500d luontokuvaukseen
epo
6392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Luontokuvaus ei tippaakaan riipu siitä kuvaatko Canonilla, Nikonilla, Pentaxilla tai ... Luontokuvaus on sinun nupissasi. Kaikkiin noihin myytäviin järjestelmiin saa sopivia varusteita luontokuvaukseen joten homma on kiinni kahdesta, sinusta ja sinun lompakostasi.
no kyllä se on vähän kiinni kameran kennosta ja pikseleistä jos hyviä kuvia haluat saada
Se ei muuten oo kennosta eikä pikseleistä kiinni. Jokaisen nykyisin myytävän järkkärin kenno riittää luontokuvaukseen aivan mainiosti.
Jos meinaat lintuja kuvata, Canonille saat edullisesti hyvän 400mm putken
http://www.rajalacamera.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=132526A017
Nikonille ei vastaavaa löydy, mutta AF-S 300mm f/4 IFED on kyllä hyvä ja jos laitat 1.4X extenderin perään niin piirto ei liikaa heikkene.
Ainoa ero noiden valmistajien välillä on suunniitelufilosofian kohderyhmä.
Mutu 1970 -luvulta alkaen:
– Canon on suunnitellut järjestelmäkameransa ensisijassa luontokuvauksen harrastajille.
– Nikon on suunnannut tuotekehittelynsä sellaisille käyttäjille jotka tarvitsevat kameraa työssään.
Eli rankasti pelkistäen tipukuviin yms Canon, reportaasi yms kuvauksiin Nikon.
Väärin.
Molemmilla valmistajilla on aloittelijoille, edistyneemmille harrastajille ja ammattilaisille suunatut runkosarjat.
Putkien osalta valikoima on lähes identtinen tarjottujen tuotteiden osalta poislukien pari Canonin eksoottista putkea (8-15mm fisheye zoomi ja MP-E 65mm suurentava makro)
Canonilta halvin vähän suojattu runko, jossa on riittävän nopea tarkennus, on käytetty 50D. Uudempi 60D downgradettiin niin, ettei se ole enää sopiva luontokuvaajalle. Syynä lienee se, että 50D vei liikaa markkinoita 7D:ltä.