Onko kukaan kokeillut GM 5w-30 5L öljyä? Tossa on Acea cf sekä c3 luokitus joten sopii varmasti dieseliin. Hinta on edullinen 19,90€. Mietin vain onko väliä kun on SAE 30 eikä 40? Tällä hetkellä sisällä Motox Superlite 5w-40.Itsellä Toyota Corolla 2.0D vm 1999. Koneella ajettu 363000 km.
Pysyyköhän toi ohuempi öljy enään noin paljon ajetussa?
Pysyyköhän toi ohuempi öljy enään noin paljon ajetussa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyl se pysyy,jos tuo edellinen öljy on pysyny.mistä sitä noin halval saa??Moto pyytää n 25 per 5L.Ja tuo pysy gm 1.9 cdti konees hienosti.Sama n puoli litraa piti 30tkm matkal lisätä mitä esim esp mobi tai shell ultra extral.Ei taida mitään samat luokitukset täyttävää öljyä nui halval saada.
juu, aina kannattaa halpistuotteilla pelleillä. Siinä säästää järjettömän suuria summia ja sitten voi muuttaa vaikka Monacoon.
tuolla halpis tuotteel on moni ammaattiautoijila reilu 300tkm ajanu.Se on nimen omaan se öljy joka käy gmLL.Eli kaikki mobil sika kalliit on kans paskaa??Samat luokitukset ne täyttää.Toki jos bradistä(sulle monacoon menijällese ei ole viina)niin antaa palaa.Tb öljyt esim ihan mobilat tasoa.Ja ne huippu öljyt(jos niitä ny tarttee)on ihan jotain muuta kuin massatuotanto öljyt.
Kiinalaisethan laittavat kaikki hyväksyntäleimat ja luokitukset mitkä vaan löytävät ja kekivät ihan kaikkiin tuotteisiin. M S merkinnätkin löytyy kaikista käsärenkaistakin. Et sellaista laatua jas luokitusta.
Eli meinaat et maailman toiseks suurin autonvalmista väärentää luokitus merkinnät??Sulla taitaa olla mobilin kalsaritkin,valoja päälle ny
pälli hei, kiinalaiset piraatin tekijät laittavat ihan mitä merkkejä ja luokituksia ihan mihin vaan ja väärentävät myös valmistajan merkitkin.
Halpa hinta paljastaa sen ettei tartte kymmeniä vuosia aivopestä mainoksil.Ja saahan shell helix täys-synt öljyä kans 24e 5l(4l purkki ja litran purkki)tuo sentään sitä ferrarin öljyä(ainakin sä uskot niin)eli kiinastako tuokin tulee??Ihan eurooppalainen tekijä gm öljyl.Meinaat et merkkiorganisaatiokin on ostanu sitä kiinasta,kun 5l sielläkin alle 30euroa??Kovasti luotttavat kiïnan öljyyn opelin pojat ku 30tkm niil saa ajella.Kiinasta muuten tulee paljon euroautoihinkin osia
Aika lirua tavaraa tuohon vanhakantaiseen Toyotan dieseliin. Itse suosisin jotain 5w40 dieselmoottoriöljyjä.
Puuilosta löytyy tohon hintaan.
Ei Opel, eikä mikään muukaan automerkki itse öljyjä valmista, luki kannun kupeessa mitä vain!
Itse olen käyttänyt Opel 2.2 koneessa Gm-Longlife- öljyä, mutta: Olen vaitanut öljyt ajoissa, en ole ajanut niillä koskaan yli 10tkm, nyt autollani on ajettu 170tkm, ja täysin kunnossa. Jos aiot pitää autosi kunnossa, niin vaihda öljyt viimeistään 15tkm ajon jälkeen, unohda kokonaan nämä 30tkm vaihtovälit, ne toimii ehkä jossain tasalämpöisissä maissa, ei Suomessa, jossa öljyn sekaan menee polttoainetta käynnistäissä kovilla pakkasilla, "puolitettu" öljynvaihtoväli on jokamiehen koneremontti, halpa ja nopea!