Hiivaa korvissa? Puhdistusta?

Mette.K

Koiralla taitaa olla hiivan alkua korvissa, hieman tahnaa näkyy mutta ei haise niin imelälle kuin hiiva yleensä. Minulla on muutaman kuukauden vanhoja korvatippoja edellisestä tulehduksesta, uskaltaakohan niitä vielä käyttä ja ensin kokeilla kotikonstein hoitaa muutaman päivän ja katsoa auttaako vai olisiko parempi odotella rauhassa ja katsoa meneekö ohi vai puskeeko hiivan päälle?

Toinen kysymykseni, luin jostain että laimennetulla betadinella voi puhdistaa koiran korvat jos ei "oikeaa" puhdistusainetta ole saatavilla? Mielenkiinnosta kysyisin jos näin voi tehdä, että millä ilveellä minä sen aineen saan ruiskutettua koiran korvaan kun en omista ruuttaa ja näin viikonloppuna on lähin apteekki aika kaukana hakea tököttejä ja apuvälineitäkään?

2

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soitto ei maksa!!!!!

      Ei missään tapauksessa, molempiin kysymyksiin!

      Soita ell:lle! Tipat vanhenevat avaamisen jälkeen, betadine erittäin tuhtua tavaraa. Voit aiheuttaa koirallesi kovat kivut tunkemalla korviin värää ainetta, syy voi ola muukin kuin hiiva. Hiivakaan ei aina haise.

    • fjdkjkf

      eläinlääkäriin vaan...edellisellä koirallani oli pari kertaa hiivaa korvassa ja eläinlääkäristä ostin lääkettä siihe ja sitten puhdistusainetta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2106
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1868
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      91
      895
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      879
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      763
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      681
    Aihe