Omakotitalossa saa, kun on oma lupa ja oma tupa.
Mutta miten käy, kun grillauksesta mitään ymmärtämättömät alkaa omakotiasukkaan puuhiin?
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/herttoniemessa_paloi_kerrostalon_katto_asukkaat_evakuoitiin/
Saako vuokratalon parvekkeella grillata?
3
94
Vastaukset
- chgit
Ei saa. Vuokralla saa vain toisen omassa hintaa vastaan asustella, eli luukuttaa toisen piikkiin. Ei siellä mitään grillailla, maksalaatikko työnnetään mikroon ja siltappaa.
- ok-michelinkokki
Tarkennetaanpa vielä, että mikron tulee olla keittiössä sille varatulla paikalla, ei missään nimessä parvekkeella. Parvekkeella kun ruoanlaitto on kerrostalokasarmissa lähes aina EHDOTTOMASTI KIELLETTY!
27 kotia paloi poroksi tämänkin grillaajan takia. Epäilenpä, että sääntöjä tiukennetaan entisestään eikä kassulla saa jatkossa pitää edes räppänää auki ruokaa laitettaessa.
- ok-grillimestari
Ko. kohteessa oli grillaaminen kielletty. Edes sähkögrillin käyttäminen ei pelastanut tilannetta. Kun 27 asuntoa palaa poroksi kielletyn grillauksen vuoksi, on edessä vankila ja loppuelämän velkavankeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614192Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653423Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541785Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251640Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961417Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132923Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115822Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17785