Minun lapseni on 14-vuotias. Hänet on saatu kiinni huumeiden käytöstä. Ja olen huolissani siitä, mitä seuraavaksi tapahtuu? Ja olisin kiitollinen siitä jos joku osaisi sanoa jotain siihen asiaan.
PS. vittuilijat älkää vaivautuko!
Mitä tapahtuu?
2
141
Vastaukset
- Enpä tiedä
Varmaankin tulet saamaan yhteydenoton lastensuojeluviranomaisilta luulisin. Tuskin mitään vakavaa tapahtuu jos tilanne ei pääse toistumaan.
- eihajuakaan
Sepä riippuu aineesta mistä hän on jäänyt kiinni. Lailliset sanktiot tullee olemaan samat aineesta riippumatta, sillä Suomessa ei oikein ymmärretä, että huumeita on erilaisia.
14-vuotias on vähän nuori, joten varmasti sosiaaliviranomaiset ottaa yhteyttä ja kertoo sitten näistä puolista.
Mutta se sosiaalinen puoli. Mitäpä lapsesi on käyttänyt? Jos se on ollut vain kannabista, niin siitä ei niinkään ole aineen vuoksi huolta. Enemmän se kaveripiiri kannattaa käydä läpi siinä tapauksessa. Kannabikseen se ei tuu jäämään koukkuun samalla tavalla ku koviin huumeisiin. Mutta jos sitä rupee polttelee suuria määriä tonikäsenä, se saattaa vaikuttaa muistirakenteisiin pysyvästi. Ei ny kerran tai pari kokeillessa, mutta jatkuva suurien määrien käyttö. Siinä 16-17-vuotiaana se ei enää vaikuta pysyvästi, mutta alle sen se voi niin tehdä. Ainakin uusimpien tutkimusten mukaan. Sen lisäksi se voi tonikästä passivoittaa jos käyttö on päivittäistä, eli koulumenestyksessä se voi näkyä.
Mut se kaveripiiri. Jos ne on jotain pikkunilkkejä pahanteossa koko ajan, niin voivat viedä sun skidin paitsi huumeisiin, myös muihin rötöstelyihin. Tarkkaileppa sen kaveripiiriä, että onko ne jotain nuorisotalon bändikämpässä hengaavia muusikonrenttuja vai jotain ostarin kulmilla hengaavia liimanhaistelijoita. Vai jotain siltä väliltä. Jos siinä kaveripiirissä ei oo harrastuksia, eikä oikein mitään muutakaan ideaa toiminnassa, niin se voi olla just sitä nilkimpää sakkia, joista osasta sit kehittyy nuorisorikollista, eikä mahdotonta, että kovemmatkin aineet tulee kehiin. Mut jos niillä on harrastuksia ja muuta toimintaa, niin pilvenpoltto voi olla siinä toiminnassa sivuseikka, jonka kitkeminen ei ole ihan mahdoton tehtävä.
Jos taas sun skidi on vetäny esim amfetamiinia, huumaavia lääkkeitä, opioideja tai muita pahoja huumeita, niin se voi ollakkin vähän pahempi juttu. Sillo kandee huolestua. Alaikäisen saa kyllä toimitettua jopa tahdosta riippumattomaan hoitoon, jos se ei muuten lopeta kovien huumeiden käyttöä. Pirikoukkuun jos se jää ton ikäsenä, niin eipä kande hirveesti järkätä YO-juhlia vielä. Saattaa se lakkikin jäädä vain haaveeksi. Tai no, nuorisovankilassa saa kyl opiskella.
Jos se on kokeillu ekstaasia jossain bileissä, niin yhdestä kerrasta ei vielä pelihousui kande repiä, mutta jos se on käyttänyt enemmänkin essoja, niin taas, ei todellakaan hyvä homma kehittyville aivoille. Pitäis ne koulut käydä eka läpi. Essot vaikuttaa keskittymiskykyyn vielä pari kolme päivää käytön jälkeen. Essosta johtuva masennustila tulee tiistaina tai keskiviikkona jos on viikonloppuna vetänyt.
Toivon mukaan ei noin nuorena ole psykedeelejä vetänyt. Ne vaatii mieleltä vähän enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h573585- 413396
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062791Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462536Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151619- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201338Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801241