Moron kaikille,
mulla kävi tällalailla tänä keväänä:
Meillä oli aika paljon peltoa kolme vuotta sitten monivuotisella heinällä. Lopetin heinämaat kolme vuotta sitten , ruiskutin syksyllä roundupilla ja kynsin hyvin "harmaantuneet" pellot sitten keväällä. No, ekana keväänä näytti maat melko rikattomilta.Normaali kevätruiskutus.
Toisena keväänä tuli melko paljon rikkaruohoa, jonka taltutin normaalissa kevätruiskutuksessa.
No, tänä keväänä kultivoin sängellä olleet maat. Yllätys oli melkoinen, kun maan pinnalle tuli todella paljon "vihreää" massaa, turvetta jne. osan maista ehdin kultivoinnin jälkeen lautasäestää, jotta turpeet pilkkoutuisivat. Muutaman hehtaarin kylvin sen jälkeen kauralle, parissa kohdassa "vihreä massa" tukki kylvökoneen alustan, vaikka onkin kiekkovannaskone.
Nyt sitä turvetta ja voikukanjuurta, saunakukan juurta ja juolavehnää on sitten pellonpinnoilla paljon. Jälkiviisaana olisi tietysti pitänyt ennen muokkausta ruiskuttaa kaikki ennen muokkausta, mutta voiko asialle tehdä vielä jotain? Eli:
1) Kannattaako maat, jotka on kutivoitu/ kultivoitu ja lautasäestetty kertaalleen , vielä ruiskuttaa Roundupilla, koska vihreää lehtimassaa on pellon pinnalla vielä paljon? vaikkapa vain ne "vihreimmät" kohdat, jotta ongelma pysyisi edes jollain lailla hallinnassa? Vai meneekö kalliit Roundupit kokonaan hukkaan? Äkkiä ja positiivisesti ajatellen, lehti- ja juurimassa sekä turpeet ovat nyt pellolla levällään, ruiskutusteho voisi olla ihan kohtuullinenkin.
2) Entä tuo lohko joka on jo kylvetty kauralle? Voiko sen ruiskuttaa, sillä jyväthän ovat nyt "piilossa" mullan alla? Vai kannattaisiko tuo lohko ensin vielä varmuuden vuoksi jyrätä ja vasta sen jälkeen ruiskuttaa ainakin nuo vihreimmät kohdat?
Kysyy nimimerkki "ensi syksynä sitten Rounup syväkyntö!"
P.S. vai lähteekö rikkakasvit pelkässä kevätruiskutuksessa, jos käyttää yhdistelmää Express 50T Twin? Ainakin mainos lupaa antaa kyytiä moisella yhdisteellä useimmille rikkakasveille.
Kysymys kasvinsuojelusta.
1
370
Vastaukset
- Pönttö-Einari
On tullut kokeiltua vuosien varrella monenlaista ja itse tekisin tuossa tapauksessa, jos kaura ei ole vielä tulllut pinalle, niin ruiskuttaisin glyfosaattia pienen annoksen enintään 1,5l/ha, tehoaa yllättävän hyvin siihen vihreään.
Olen jopa pari kertaa jyrsimellä jyrsinyt heinänurmea (vihreänä rehottavaa) , joka sitten siinä työtä tehdessä on osoittautunut pelkäksi juolavehnäksi, kylvänyt sen sitten kauralle ja ruiskuttanut tuon pienen annoksen glyfosaattia pari päivää kylvön jälkeen siihen vihreään massaan ja puinnut melkoisen hyvän kauran syksyllä niiltä lohkoilta.
Tuo jälkiviisaus ei paljoa aina auta, näitä tilanteita vain tulee, että olisi pitänyt toimia toisin, itselläni tuo em. kokeilu tuli eteen, kun ostin keväällä peltoa ja siinä kiireessä jäi ruiskutukset tekemättä, kun piti ehtiä kylvämään ennen viimeistä kylvöpäivää (tuolloin 30.5.) .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642509
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182187Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612063Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31729"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2041420Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931128Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073