olis ollu hauska olla kärpäsenä synnärin katossa tänä iltana. Äidit tuskissaan ja isät naamat kiinni tv:ssä :) Onnea uudet vanhemmat ja leijonat!!!
synnytys+lätkän finaali
kotona vielä
8386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minulla kävi ihan sama ajatus mielessä... =)
Toinen mielikuva on se että jännitys käynnistänyt muutamat synnytykset ja takseilla/ambulansseilla riittänyt töitä kun ei löydy ajokuntoisia isukkeja ajamaan äitejä synnärille=)
Oho, ei tullut mieleenkään että lätkän katsominen edellyttäisi ajokunnon tuhoamista, jos vaimo on viimeisillään raskaana... kurja ajatus. Muutoin kyllä huvittava skenaario :)
Jännittäessä erittyy adrenaliinia ja se päin vastoin "estää" synnytyksen alkamista....
Ambulansseilla? Onneksi harvalla on hätätilanne, nimittäin sellaisessa tilataan ambulanssi, ei muutoin.
juu, ei meilläpäin ainakaan ole televisioita synnytyssaleissa :)
Meillä isäntä katsoi ensimmäistä synnyttäessäni sairaalassa jotain silloista rallikisaa ja komensi koko ajan olemaan hiljaa ja häiritsemättä. Silloin olin niin nuori ja kivulias, etten jaksanut sanoa mitään, mutta jos nyt tekisi saman, niin käskisin ilman muuta katselemaan televisiota jonnekin muualle.
Eräs tuttavani kuului saaneen vauvan ko. finaali-iltana. Mielessä kyllä kävi, että toivottavasti isukki ei ollut kovain kova lätkäfani tai jäi matsi katsomatta :D
vähänkö olis hienoo jos olis syntynyt samalla minuutilla kun suomesta tuli mestari ;D
Hehhee. Meidän tyttönen syntyi juuri su-iltana, lätkämatsin toisella erätauolla. Radiosta kuunneltiin (sen mitä pystyttiin) ja ponnistusvaihe ajottui sopivasti siis erätauolle :D
Isukkia kiinnostaa lätkä kovastikin, mutta toki oman lapsen syntymä enemmän!