outo perhepäivähoitaja

kerttuliiiiiniiii

täällä on aiemmin kysytty kokemuksia perhe päivä hoidosta,mut avaanpa vielä uuden ketjun,
mun 3v lapsi on perhepäivähoidossa,lapseni lisäksi siellä on 2lasta. no tämä hoitaja on joku noin 50v,hän on ihan ihmeellinen,hän aina sanoa töksäyttää mitä sattuu,eikä ajattele miltä esim minusta tuntuu,jos vien lapsen pyörällä hoitoon ja ollut kova tuuli,niin lapsella valuu räkä ja alan itse niistämään lapsen nenää,niin tämä hoitaja nappaa lapsen syliinsä ja menee vessan lavuaarille pesemään lapsen nenän,ja sanoo että tommoseen mitään paperia tarvi tuhlata,kerrankin lapseni huusi että kuumaa,kuumaa ja yritti päästä pois,ilmeisesti vesi oli liian kuumaa,siinä sit itkua pidätellen lähden töihin,enkä uskalla sanoa mitään,olen itse 20v,hänen puheistaan olen huomannut että hän pitää minua ihan kakarana.lapsellani oli yks päivä hoitoon mennessä kynsissä kynsi lakkaa ni alkoi tämä hoitaja valittaa minulle ettei nuin pienille lapsille saa laittaa lakkaa.ja on sattunu paljon muutakin tollasia,että olen pahoittanut mieleni,niin tuntuu todella pahalta jättää lapsi sinne,vaikka ihan mielellään kyllä jää,enkä ole huomannut lapsesta että kärsis mitenkään,ja surettaa kun lapseni on huono syömään ja tämä hoitaja aina sanoo että jos ei syö ni ei sitten ole välipalallakaan nälkä,muutaman kerran lapsi kuulemma ollut syömättä koko päivän ja sit onkin kotona syöny todella paljon kun ollu niin kova nälkä,tekis mieli sanoo hoitajalle että hei haloo,lapsi on vasta 3v,ja jos syö ruokaa vähän huonosti ni tottakai se välipalakin pitää antaa,ettei lapsen tarvi nälissään olla,mut hän on jotenkin niin voimakas persoona,ettei hänelle voi sanoa mitään.viikonloput on ihania kun lasta ei tarvi viedä hoitoon,mut su iltana jo alan miettimään tulevaa viikkonani ja itken miehelleni jo valmiikksi ku pelkään että miltä lapsesta tuntuu olla siellä.

8

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Ota pois hoidosta. Lapsi siitä eniten kärsii jos tämän asteinen luottamuspula välillänne!

      • vaihtoon vaan

        Samaa mieltä. Soita pph:n ohjaajalle ja pyydä uutta hoitopaikkaa.
        Lapsesi on sinun ja jos luottamuspula on niin ilman muuta saat
        uuden hoitopaikan lapsellesi.


    • sfdgh

      Syömättömyys ei ole syy olla antamatta seuraavaa ateriaa taas kokonaisuudessaan. Hän saa kaupungilta kulukorvaukset aamupalasta lounaasta ja välipalasta ja ne kuuluvat lapsellesi. Tästä voit ainakin ohjaajalle ilmoittaa.

    • pph minäkin

      Kyllä sinun kannattaa kerätä rohkeutesi ja jutella oitajan kanssa mieltäsi painavista asioista.
      Ehkä hän ei itse edes huomaa pahoittavansa mieltäsi.

      Lapselle kuuluu tarjota hoitopäivän aikana kaikki hänelle kuuluvat ateriat, yleensä aamupala, lounas ja välipala. Myös päivällinen jos lapsi on hoidossa klo 17 yli. Hoitaja saa näistä ateriakorvauksen ja vaikka lapselle ei ruoka maistuisi niin se ei tarkoita, että seuraavan aterian voisi jättää tarjoamatta.
      Itse pidän todella tärkeänä, että jokainen lapsi syö hoitopäivän aikana edes jotain. Sehän on minun työtäni.

      Jos et rohkene puhua hoitajalle niin ota yhteys päivähoidon ohjaajaan. Hoitajan ja vanhempien yhteistyön täytyy sujua, että lapsella on hyvä olla.

    • ...

      En usko että tilanne keskustelusta paranee,pitkittää vain lapsen oloa paikassa joka ei voi tuntua turvalliselta kun näin huonosti positiivinen yhteisymmärrys asioista välillännne toteutuu. Näin siinä joskus vaan käy, kaikkia tilanteita ei valitettavasti pystytä keskusteluilla korjaamaan.

    • ...

      En usko että tilanne keskustelusta paranee,pitkittää vain lapsen oloa paikassa joka ei voi tuntua turvalliselta kun näin huonosti positiivinen yhteisymmärrys asioista välillännne toteutuu. Näin siinä joskus vaan käy, kaikkia tilanteita ei valitettavasti pystytä keskusteluilla korjaamaan.

      • ,,,,,,,,,,,

        Minä luulen myös, ettei asioita saada keskustelemalla kuntoon. Nyt on kysymys hoitajan asennevammasta, ei mistään pienestä erimielisyydestä, joten vaikka hän suostuisikin antamaan sen välipalan lapselle, niin se ei juuri paranna lapsen olotilaa siellä hoidossa.

        Se on mielestäni ok, että jos lapsi kieltäytyy syömästä vaikka ruokaa, niin sitten ei syö, eli otetaan ruokalautanen pois. Mutta kun välipala on vuorossa, niin pitää silloin jo tarjota välipalaa, se on ihan selvä. Jos ei silloinkaan syö, niin sitten ei mitä ilmeisimmin ole vieläkään kova nälkä. Eihän pieni lapsi ole edes kykeneväinen ymmärtämään vielä, että välipalalla monta tuntia myöhemmin voi olla jo kova nälkä, joten on pakko nyt syödä (pahaa) ruokaa, jos haluaa iltapäivälläkin jotain syömistä.

        Suosittelen, että otat asian puheeksi päivähoidon ohjaajan kanssa ja pyydät häneltä uutta hoitopaikkaa. Perusteluiksi tosiaan kerrot sen, että teillä ei yhteisymmärrys pelaa. Keskustelut hoitajan kanssa korkeintaan jonkun päivähoidonohjaajan läsnäollessa, sillä muuten se ei onnistu.


    • itsekin pph

      Nyt rohkeasti yhteys pph ohjaajaan. Laita vaikka s-postia jos sinusta tuntuu että et halua kasvotusten tai puhelimessa tilanteesta kertoa. Ei lasta eikä sinuakaan saa tuolla tavoin kohdella!

      Ruokaa täytyy tarjota tarpeeksi joka aterialla! Hoitaja saa kulukorvausta ja ruokaa kuuluu tarjota tietenkin tarpeeksi joka aterialla.

      Jos tuntuu että et halua lapsesi jatkavan samalla pph:lla niin ilmoita pikimiten pph ohjaajalle, ja soita vaikka lähipäiväkotiinkin että haluat lapsellesi siirron pk:hon tai jos tiedät alueella olevan toisia perhepäivähoitajia jotka vaikuttavat mukavilta niin pyyntö saada siirtoa toiselle pph:lle.

      Se on hienoa että lapselle ei tunnu tulleen traumoja, mutta tosiaan kyllä omaan tunteeseen ja havaintoihin kannattaa luottaa ilman muuta.

      Hyvää kesää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe