Tarvitsenko mitä lupia?

ei viherpeukalo

Sain viime syksynä perinnönjaossa 5 ha peltoa. Traktori, aura ym kamppeita on omasta takaa. Nyt on itänyt idea porkkanoista. Mitä jos pistän maan mullalle ja kylvän 3 ha porkkanaa. Myynti paikallisille ja torilla pk-seudulla, jossa on tutut myyjät ja joilta idea tulikin.

Mitä lupia tähän tarvitaan vai voinko noin vain alkaa töihin (itse asiassa aloin jo, vedin viikonlopulla maan mullalle) ?

2

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pönttö-Einari

      Ei, et tarvitse mitään lupia, jos pelto on omistuksessasi ja et ole holhouksen alaisuudessa ts. hallitset itseäsi ja omaisuuttasi.

      Suosittelen kuitenkin, että hoidat asiasi kuntoon verotuksellisesti, hakeudut arvonlisäverovelvolliseksi, jolloin saat vähentää verotuksessasi myös arvonlisäveron. Verottajalle ilmoitat tulosi ja menosi lomakkeella 2, kyllä se siitä.

      Kannattaisi kuitenkin ottaa selvää kunnnan maaseutuasiamieheltä peltojasi koskevista tukikiemuroista, koska itsekin olen viljellyt puutarhakasveja ja tuet ovat varsin olennainen osa viljelyä tänä päivänä. Tosin puutarhakasvien kohdalla tuella ei ole niin suurta merkitystä, mutta porkkana on sen verran halpaa (torikauppiaillekin) myydessä, että suosittelen perehtymään myös tukien ihmeelliseen maailmaan.

    • Toinen viherpeukuton

      Oletko tilalla kasvanut vai hyppäsitkö kylmiltäs traktorin puikkoihin? Näin paljasjalkaisena kaupunkilaisena, jota maaseutuelämä ajatuksena viehättää, kiinnostaa kovasti. Pieni "harrastetila" päivätyön ohessa voisi olla kiva, mutta noinkohan sitä osaisi hoitaa itsekseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      551
      2077
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1956
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1220
    Aihe