Tarvitsenko mitä lupia?

ei viherpeukalo

Sain viime syksynä perinnönjaossa 5 ha peltoa. Traktori, aura ym kamppeita on omasta takaa. Nyt on itänyt idea porkkanoista. Mitä jos pistän maan mullalle ja kylvän 3 ha porkkanaa. Myynti paikallisille ja torilla pk-seudulla, jossa on tutut myyjät ja joilta idea tulikin.

Mitä lupia tähän tarvitaan vai voinko noin vain alkaa töihin (itse asiassa aloin jo, vedin viikonlopulla maan mullalle) ?

2

261

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pönttö-Einari

      Ei, et tarvitse mitään lupia, jos pelto on omistuksessasi ja et ole holhouksen alaisuudessa ts. hallitset itseäsi ja omaisuuttasi.

      Suosittelen kuitenkin, että hoidat asiasi kuntoon verotuksellisesti, hakeudut arvonlisäverovelvolliseksi, jolloin saat vähentää verotuksessasi myös arvonlisäveron. Verottajalle ilmoitat tulosi ja menosi lomakkeella 2, kyllä se siitä.

      Kannattaisi kuitenkin ottaa selvää kunnnan maaseutuasiamieheltä peltojasi koskevista tukikiemuroista, koska itsekin olen viljellyt puutarhakasveja ja tuet ovat varsin olennainen osa viljelyä tänä päivänä. Tosin puutarhakasvien kohdalla tuella ei ole niin suurta merkitystä, mutta porkkana on sen verran halpaa (torikauppiaillekin) myydessä, että suosittelen perehtymään myös tukien ihmeelliseen maailmaan.

    • Toinen viherpeukuton

      Oletko tilalla kasvanut vai hyppäsitkö kylmiltäs traktorin puikkoihin? Näin paljasjalkaisena kaupunkilaisena, jota maaseutuelämä ajatuksena viehättää, kiinnostaa kovasti. Pieni "harrastetila" päivätyön ohessa voisi olla kiva, mutta noinkohan sitä osaisi hoitaa itsekseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      52
      2427
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1586
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1298
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      132
      1105
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      983
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      73
      976
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      17
      804
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      763
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      714
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      678
    Aihe