Tarvitsenko mitä lupia?

Sain viime syksynä perinnönjaossa 5 ha peltoa. Traktori, aura ym kamppeita on omasta takaa. Nyt on itänyt idea porkkanoista. Mitä jos pistän maan mullalle ja kylvän 3 ha porkkanaa. Myynti paikallisille ja torilla pk-seudulla, jossa on tutut myyjät ja joilta idea tulikin.

Mitä lupia tähän tarvitaan vai voinko noin vain alkaa töihin (itse asiassa aloin jo, vedin viikonlopulla maan mullalle) ?
2261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei, et tarvitse mitään lupia, jos pelto on omistuksessasi ja et ole holhouksen alaisuudessa ts. hallitset itseäsi ja omaisuuttasi.

Suosittelen kuitenkin, että hoidat asiasi kuntoon verotuksellisesti, hakeudut arvonlisäverovelvolliseksi, jolloin saat vähentää verotuksessasi myös arvonlisäveron. Verottajalle ilmoitat tulosi ja menosi lomakkeella 2, kyllä se siitä.

Kannattaisi kuitenkin ottaa selvää kunnnan maaseutuasiamieheltä peltojasi koskevista tukikiemuroista, koska itsekin olen viljellyt puutarhakasveja ja tuet ovat varsin olennainen osa viljelyä tänä päivänä. Tosin puutarhakasvien kohdalla tuella ei ole niin suurta merkitystä, mutta porkkana on sen verran halpaa (torikauppiaillekin) myydessä, että suosittelen perehtymään myös tukien ihmeelliseen maailmaan.

Äänestä

Oletko tilalla kasvanut vai hyppäsitkö kylmiltäs traktorin puikkoihin? Näin paljasjalkaisena kaupunkilaisena, jota maaseutuelämä ajatuksena viehättää, kiinnostaa kovasti. Pieni "harrastetila" päivätyön ohessa voisi olla kiva, mutta noinkohan sitä osaisi hoitaa itsekseen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei viherpeukalo kirjoitti:

Sain viime syksynä perinnönjaossa 5 ha peltoa. Traktori, aura ym kamppeita on omasta takaa. Nyt on itänyt idea porkkanoista. Mitä jos pistän maan mullalle ja kylvän 3 ha porkkanaa. Myynti paikallisille ja torilla pk-seudulla, jossa on tutut myyjät ja joilta idea tulikin.

Mitä lupia tähän tarvitaan vai voinko noin vain alkaa töihin (itse asiassa aloin jo, vedin viikonlopulla maan mullalle) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu