taas tänään tilasin lennon finnairilta, mutta ällistytti tuo nykyinen pisteidenlaskenta.
siis, ennen sain aina euroopan sisällä ilmaisen lennon 20 000:lla pisteellä. siksi lensinkin aina finnairilla!
noh, sitten finnair tuplasi ilmaisen lennon hinnan 40 000:een pisteeseen.
entäs tänä päivänä? ensin säästät 50 000 pistettä, että pääset silver clubiin. kun vihdoinkin olet niin pitkällä, kas vain: ne olisi pitänyt lentää samana vuonna!
sitä en mistään lukenut.
kun siis varasin tuon tuoreimman lentoni, huomasin että saamallani edulla olisin ehkä voinut ostaa pari muumi-mukia.
ei ihme, jos heitän finnairin plus-kortin roskikseen. eihän se ole enää kuin kahvikupin arvoinen.
kiitos vain.
siis, ennen sain aina euroopan sisällä ilmaisen lennon 20 000:lla pisteellä. siksi lensinkin aina finnairilla!
noh, sitten finnair tuplasi ilmaisen lennon hinnan 40 000:een pisteeseen.
entäs tänä päivänä? ensin säästät 50 000 pistettä, että pääset silver clubiin. kun vihdoinkin olet niin pitkällä, kas vain: ne olisi pitänyt lentää samana vuonna!
sitä en mistään lukenut.
kun siis varasin tuon tuoreimman lentoni, huomasin että saamallani edulla olisin ehkä voinut ostaa pari muumi-mukia.
ei ihme, jos heitän finnairin plus-kortin roskikseen. eihän se ole enää kuin kahvikupin arvoinen.
kiitos vain.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Muilta saa aina halvemmalla.
Onko hinnalla niin väliä? Kunhan saisi palvelua.
Ennen oli ennen ja nyt on nyt, on tukka päästä lähtenyt (Lapinlahden linnut).
Pisteet ovat todellakin kokeneet "uudistuksen". Finnair lanseerasi 25 % turistivarausluokan ja entisten 50 % halpispisteiden sijaan saakin siis vain puolet 25 %. Ja jos tuo on totta, että äsken sai Eurooppa-lennon 20 000 pisteellä ja nyt menee 40 000 niin siihenhän pitää siis lentää nelinkertainen määrä.
Silver on 40 000 pistettä. Ja se pitää lentää saman seurantakauden aikana. Mitäs et lukenut... ;(
Mutta mitä etuja Star sitten tarjoaa? Lufthansan kortti? KLM? Jollain kokemuksia?
Finnair Plus ilmoitti uudistuksista ja parannuksista. Teidän parhaaksenne.
Finskin Plus on iso vitsi. Heikonnuksia jatkuvalla syötöllä. Ensikuussa palkintolento Keski-Eurooppaan, sitten näkemiin Finski mun osalta. Olen viime vuosien ajan käyttänyt muita edullisimpia vaihtoehtoja lentomatkoillani.
Lentääkö joku vielä Finskillä?? :-D
koska kaksilentoamme oli aivan veitsen terällä että pääsimme,
olisi e ollut ova isku iskälle, äidille ja 5 lapselle jo olisi 6 kk odotettu matka katkennut Vantaan asemalle.
samoin 2 vanhemman lapsen lennot ovat osuneet täysin lakkopäiviin, mutta onneksi olivat ostaneet eriyhtiöistä.
Matkustatte firman piikkiin pisteet ja sitten pisteillä omat lomat. Tai yhteiskunnan varoilla - köyhän kansan selkänahasta ne teidän pisteet maksetaan. Joutas lopettaa kaikki lentopistesysteemit.
Siitähän pitää silloin maksaa verot itse...
Joojoo, kaikki kannustimet helvettiin, yhtiö valtiolle kokonaan ja kolme valtiollista lentolippua joka iikalle Suomessa, vakiopalkka kaikille koska kaikki ovat ihmisinä yhtä arvokkaita eikä kaikille ole annettu mistä ammentaa, kunhan pisteet saa pois niin köyhyys loppuu ja jokaisella on mahdollisuus matkustaa.
Onko täällä muita kommareita?
Kenen rahoja? Jos pistejärjestelmä kannustaa matkustamaan, niin se mahdollistaa Sinunkin köyhän kerran-elämässä reissun kun yhtiöt eivät ole konkassa tai lippujen hinnat taivaissa.
Ei kai nyt kukaan omilla rahoillaan matkusta aina jollain tietyllä lentoyhtiöllä, että saisi pisteitä?
Ja miksei?!
Itse kuulun karvalakkiporukkaan, jolla on mahdollisuus lentää vain economy-luokassa. Siitä kertyy niin vähän pisteitä ettei niillä pysty mitään lentoja maksamaan. Olen lahjoittanut muutamat hassut pisteeni hyväntekeväisyyteen, onneksi on tällainenkin mahdollisuus.
Jos olisin varakas, niin matkustaisin silti halvimmilla paikoilla koska se tulisi edullisimmaksi vaikka jokunen lento jäisikin käyttämättä.
Jos olisin ökysikarikas niin matkustaisin tietenkin 1-luokassa tai omalla jetillä. Silloin minua tuskin kiinnostaisi montako pistettä saan mistäkin reissusta. En myöskään katselisi yhtiön nimeä vaan itselleni sopivimmat ja mukavimmat yhteydet.
Ei varakkaan huvita matkustaa halvimmilla paikoilla. Varakas matkustaa silloin kun haluaa sinne kun haluaa ja eturivissä. Ja pisteistä on hyötyä, ei tarvitse tuskastella kiemurtelevassa turvatarkatusjonossa, ei maleksia käytävillä, ei odottaa koneesta pois pääsyä.
Ökyrikkaita on sitten vähemmän, niitä joilla on se jet.
Karvalakeilta hieno ele antaa pisteet hyväntekeväisyyteen. Vähillä pisteillä kun ei todellakaan tee mitään.
Eikös business luokassa pääse aina jonojen ohi vaikkei oliskaan titanium-tasoa saavuttanut jossa kanta-asiakasohjelmassa? no tää on tällasta läppää :-). mä oon ihan tyytyväinen kun reissuun vaan pääsen ja nautin kun onnistun varaamaan edullisen lennon. perillä käytän tietenkin edullista joukkoliikennelippua jos suinkin mahdollista. ruuasta ja juomasta en kuitenkaan tingi.
- Euroopan sisäiset lennot on olleet 40.000 pistettä jo yli 10 vuotta.
- Ehdot tasolta toiselle nousuun on selkeästi ehdoissa mainittu: kyse on 12 kuukauden aikana lennetyistä Finnairin ja OneWorldin lennoista. Eikä niitä pisteitä tarvitse säästää, voit aivan hyvin käyttää pisteitä ja silti nousta tasolta toiselle. Tasopisteissä ei seurata käytettävissä olevia pisteitä vaan tarkkaillaan erikseen 12 kuukauden seurantajaksoa. Näet sen saldossasi kohdassa "Tasopisteet"
Ottamalla kortin käyttöön olet hyväksynyt ehdot. Kannattaa lukea ne ehdot ja kysyä, jos jotain jää epäselväksi.
Ei, en työskentele Finnairilla. Kyllä, olen Finnair Plus -jäsen. Olen lukenut ehdot ja ymmärtänyt ne, eivät ne niin hankalia ole.
Ei, en työskentele Finnairilla. Kyllä, olen Finnair Plus -jäsen. Olen lukenut ehdot ja ymmärtänyt ne, eivät ne niin hankalia ole. _
___________________________________________________
Mursuska
Tule ulos kaapista,kerro että olet Finnair Uskovainen.
meillä ainakin on tullut nyt 3 vuotta lentäminen paljon halvemmaksi muilla koneilla
ja
mikä on erityisen hyvää, ON PAREMMAT polvitilat
ja joka toisella lennolla on ollut vieressä tyhjä penkkikin.
Muilla koneilla :D. Tarkoitatko muilla lentoyhtiöillä kenties?
Ole jatkossa täsmällisempi.